Příprava na početí

Pokud se s partnerem rozhodnete, že se budete snažit o miminko, pak byste se na tento důležitý krok měli náležitě připravit. Někdy nás těhotenství může zaskočit, aniž bychom to plánovali. Ovšem pokud víme, že miminko v nejbližší době chceme, je potřeba změnit své dosavadní zvyky a návyky, nebo je alespoň přehodnotit. Zdravé miminko vám bude tou nejlepší odměnou. Přípravu byste měli zahájit až šest měsíců předem.

Příprava na početí

Jak podpořit těhotenství

Zda se vám povede otěhotnět hned, jak si přejete, nebo to bude trvat několik měsíců či déle, to vám nezodpoví nikdo. Nicméně částečně to ovlivnit můžete. Mnohé maličkosti, kterým jste dosud v běžném životě nepřikládala velký význam, mohou mít v konečné fázi pozitivní vliv na plodnost. Začít můžete hned.

Jídelníček je základ

Zdravá životospráva přispívá k lepšímu zdravotnímu stavu, ale také k tomu, že se tělo lépe připraví na otěhotnění a těhotenství. Nemusíte držet žádnou dietu ani změnit své stravování od základů. Stačí se jen zamyslet, kolik sníte za den ovoce a zeleniny, jestli si dáte občas celozrnné pečivo a zda vůbec jíte pravidelně. Jídelníček byste měla upravit nejen vy, ale také váš partner.

Do svého jídelníčku zařaďte čerstvou zeleninu a ovoce, dále pak také dostatek vápníku a vlákniny. Nezapomínejte na luštěniny, celozrnné výrobky a omega nenasycené mastné kyseliny. Ty najdete například v ořechách nebo olivovém oleji. Dopřejte si také přídavek kyseliny listové, kterou byste měla před plánovaným těhotenstvím i v jeho průběhu přijímat ve větším množství. Kyselina listová se nejčastěji podává formou tablet, které zakoupíte v lékárně. Pomáhá předcházet vzniku vrozených vad až o 70 %.

V neposlední řadě si můžete zakoupit v lékárně bylinné čaje, které napomáhají uvolnění organismu a odstranění toxinu z těla.

Cvičení

Myslete na to, že lidé s nadváhou mívají častěji problémy s početím, než lidé s normální váhou. Zároveň byste neměla mít ani podváhu. Zkuste se tedy vy i váš partner zamyslet nad tím, jestli je vaše BMI v pořádku a pokud ne, tak na tom zapracovat. Kromě jídelníčku byste do svého života měla zařadit také pohyb. Zkuste posílit zádové svaly, břišní svaly a také svaly na nohou. Když budete v lepší kondici již před otěhotněním, budete lépe snášet nejen těhotenství, ale také budete mít více sil na porod.

Čeho se vzdát?

V případě snahy o těhotenství je vhodné vyčistit tělo od všech látek, které mohou ovlivnit vývoj plodu. Doporučuje se přestat konzumovat alkohol ve větší míře, zejména tvrdý. Jednou za čas pivo nebo víno by vadit nemělo. Pokud kouříte, pak minimálně 3 měsíce před začátkem snahy o početí, přestaňte kouřit. Alkohol i cigarety mají velmi negativní vliv na plodnost obou partnerů.

I když se to snadno řekne a hůře dělá, měla byste se snažit nestresovat a být co nejvíce v pohodě. Psychika je mocná čarodějka a v případě početí to platí dvojnásob. Odborníci doporučují nebrat dítě jako životní cíl, ale spíše jako dar. Přesto, že se o dítě snažíte, věnujte se nadále svým koníčkům, jezděte na dovolenou a snažte zaměstnat své myšlenky jinak.

Metoda Ludmily Mojžíšové

Početí bývá často ovlivněno také stavbou našeho těla. Často se doporučuje velmi účinná a mnoha ženami prověřená metoda Ludmily Mojžíšové. Jedná se o soubor několika snadných cviků, které je potřeba dělat za asistence fyzioterapeuta. Jakmile se cviky naučíte, můžete je cvičit doma. Doporučuje se cvičit několikrát týdně po dobu alespoň 3 měsíců. Tato metoda je vhodná také při bolestech zad a celkově vám pomůže zpevnit pánevní dno a jiné důležité svalové skupiny.

Především si musíte uvědomit, že průměrná doba pro cílené početí je 6 měsíců. A to v případě, že oba partneři jsou úplně zdraví. Teprve po jednom roce marné snahy o dítě, se hledá příčina problému u jednoho nebo obou partnerů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *