14. týden těhotenství

Dostáváte se do druhého trimestru těhotenství, který bývá považován za nejlepší část gravidity. Nevolnosti, únava a většina dalších neduhů je pryč společně s nejrizikovějším obdobím. Nyní se většina maminek cítí dobře, bříško ještě nepřekáží. Proto je ideální čas naplánovat si s partnerem poslední dovolenou ve dvou. Hladiny těhotenských hormonů se ustálily a vy si svůj požehnaný stav začínáte konečně užívat naplno.

Týden po týdnu

Co se děje s matkou?

Těhotenství na vás začíná být pomalu vidět, bříško se zvětšuje, zatím však jen nepatrně. Váhový přírůstek je kolem 2 kil, nyní ale půjde váha nahoru podstatně rychleji, než tomu bylo v prvních 3 měsících těhotenství. Miminko dosud rostlo a přibíralo pomalu, procházelo neuvěřitelně náročným vývojem. Od 14. týdne bude více růst a také přibírat na váze. Díky tomu vaše bříško rychleji poroste a tělesné proporce se budou měnit. Je tedy nejvyšší čas nakoupit si těhotenské oblečení – zejména kalhoty, pokud jste tak dosud neudělala.

Na počátku druhého trimestru také polevuje napětí v prsou a u většiny žen se zvyšuje sexuální libido. Pokud jste zcela v pořádku, není důvod vzdávat se sexu, jen se doporučuje příliš neexperimentovat se sexuálními polohami.

Vrchol dělohy se nyní nachází těsně nad stydkou kostí. Vlivem zvětšující se dělohy se napíná rychleji kůže a vzniká tak zvýšené riziko strií. Toto riziko je u každé ženy jiné, většinou je dáno geneticky. Placenta je již plně vyvinuta, také pupečník a plodové obaly splňují svou nezastupitelnou funkci.

Co se děje s plodem?

Vaše miminko nyní měří 8 až 9 cm a váží kolem 25 g. V průběhu třetího měsíce velmi rychle rostly horní končetiny. Nyní už dosáhly té správné délky ve vztahu ke zbytku těla. Plod už ohýbá nohy v kolenou, dolní končetiny jsou nyní delší než horní. Na rukou i nohou rostou nehty. Krk se pomalu prodlužuje a hlavička napřimuje. Vaše miminko už pohybuje očima, špulí rty, cucá si paleček, umí se usmát nebo zamračit. Vývoj mozku je velice rychlý. Jeho pohyby jsou daleko plynulejší, než tomu bylo doposud.

Na těle roste jemné chmýří, kterému se říká lanugo. To má ochrannou funkci, neboť zachytává maz, který tvoří kožní buňky. Dítě polyká plodovou vodu, ze které se v ledvinách začíná tvořit moč. Játra tvoří žluč a slezina začíná produkovat červené krvinky. Začíná také sekrece hormonů štítné žlázy. Vývoj zevního genitálu stále pokračuje, v tomto týdnu většinou ještě nelze určit pohlaví, i když na hodně dobrém ultrazvuku jej již lze zachytit.

Miminko se již volně vznáší v plodové vodě, její objem je nyní asi 30 ml. Plodová voda pochází z plazmy mateřské krve a k miminku se dostává difuzí přes plodové obaly.

Jak se v 14. týdnu těhotenství chovat a čemu se raději vyhnout

Je čas předcházet tvorbě těhotenských strií, které se mohou právě ve druhém trimestru začít tvořit zvětšujícím se bříškem. Kupte si vhodný krém a pravidelně mažte oblast bříška, boků a prsou. Možná vám začne vadit spaní na zádech, začněte si pomalu zvykat spát na boku. Pokud se cítíte dobře, je nejvyšší čas poohlédnout se po těhotenském cvičení. Nezapomínejte také na výběr porodnice, pokud si přejete rodit v jedné z vyhlášených pražských porodnic (Motol, u Apolináře či Podolí), musíte tak učinit právě ve 14 týdnu těhotenství.

Pokud trpíte zácpou, jezte hodně ovoce a zeleniny, snažte se rozumně hýbat, alespoň denně kratší procházka. Většina žen si toto období druhého trimestru opravdu užívá.

Pokračovat na 15. týden ->

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *