40. týden těhotenství

Na tento týden připadá termín porodu. Miminko je už absolutně připravené na život mimo dělohu, ovšem do termínu porodu se trefí pouze asi 5 % rodiček. Většina dětí se narodí dříve nebo naopak později. V tomto týdnu se už patrně cítíte velmi unavená, neohrabaná a jediné co si přejete je, aby se miminko co nejdříve vyklubalo na svět.

Týden po týdnu

Co se děje s vámi?

V tomto období už máte myšlenky pouze na porod. Přicházejí obavy, jak to všechno zvládnete. Porodit můžete každým dnem. Známkou opravdového porodu jsou kontrakce, které jsou naprosto pravidelné a také jsou silnější, než u poslíčků. Na počátku porodu bývá obvykle interval kolem 10 minut a postupně se zkracuje. Lékaři doporučují odjet do porodnice ve chvíli, kdy jsou kontrakce přibližně po 5 minutách nebo pokud odteče plodová voda.

Ženy jsou v tomto stádiu těhotenství už velmi podrážděné, trápí je náladovost, bolesti zad, hemeroidy a také obrovské bříško. Přibrala jste v průměru 15 kg, ale může to být také více či méně.

Pokud byste již ráda porodila, zkuste se více procházet, vyjděte shody nebo si dopřejte teplou koupel (ne horkou!). Velmi osvědčeným receptem na vyvolání porodu je sex ve vhodné poloze. Látky, které ejakulát obsahuje totiž přirozeně urychlují vyzrávání hrdla děložního. Prvním znakem blížícího se porodu bývá také odchod hlenu s příměsí krve (neboli děložní zátky). Je to známka toho, že se začíná rozevírat děložní hrdlo.

Co se děje s dítětem

Miminko měří kolem 50 cm a váží přes 3 kilogramy. Mezi lebečními kostmi jsou úzké švy. Jednotlivá vlákna nervových buněk již ukončila větvení a dělení. Mázek je téměř pryč. Kostra je tvořena přibližně 270 kostmi (jen pro porovnání kostru dospělého člověka tvoří 206 kostí), některé tedy ještě srostou. Těhotenský hormon také způsobuje zbytnění mléčných žláz u chlapečků i holčiček. Také zevní pohlavní orgány se mohou zdát větší, jakoby nateklé. Tyto projevy však krátce po porodu zmizí.

Dítě je nyní plně připraveno na život mimo dělohu, má přibližně 70 různých reflexů. Po porodu se také odloupne placenta, potom se novorozenec poprvé nadechne a dotepe pupečník. Jakmile začne samo dýchat, spustí se také změny ve funkci srdce a tepen.

Velmi důležitá je pupečníková krev novorozence, která zůstane po přerušení pupečníku v placentě. Je nenahraditelná, neboť obsahuje důležité buňky, které se v takové podobě už nikdy v životě neobjeví. Tyto zárodeční buňky mají schopnost množit se a přeměňovat v různé typy buněk. Mohou být využity v léčbě nádorových onemocnění nebo vrozených poruchu imunity a metabolismu.

Co dělat v tomto týdnu?

Jednoduše řečeno už nedělejte nic co nemusíte. V tomto týdnu už byste měla mít vše připravené. Zkuste nyní maximálně odpočívat, porod bude fyzicky náročný a první týdny po porodu budou také hektické. Zkuste požádat maminku, sestru nebo kamarádku, aby vám pomohla s úklidem a také navařila jídlo do zásoby. Po návratu z porodnice velmi oceníte teplou stravu, kterou nebudete muset sama obstarávat. Zapojit by se měl také manžel.

Také v tomto týdnu vás čeká vyšetření v prenatální poradně a kardiotokografický záznam ozev plodu.

Pokračovat na 41. týden ->

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *