18. týden těhotenství

Cítíte se dobře, hladina hormonů se stabilizovala a zřejmě vám to také velice sluší. Více než kdy dříve. Pokud jste ještě necítila pohyby, je velice pravděpodobné, že v tomto týdnu své dítě poprvé ucítíte. Vaše miminko v tomto období roste rychleji a přibírá na váze, ostatně je to znát na velikosti vašeho bříška. Mnoho žen si libuje, že toto období bývá nejpohodovější z celého těhotenství. Těhotenství už se nedá skrývat, odhalte své bříško, jste přeci pyšná budoucí maminka.

Týden po týdnu

Co se děje s vámi?

Většina druhorodiček (a více rodiček) už v tomto období pravděpodobně cítí pohyby svého miminka. Ovšem pokud jste ještě nerodila, máte minimálně dva týdny čas. Začínáte se nyní rychleji zakulacovat. Běžný přírůstek na váze je v tomto období 0,5 kg za týden.

Své původní oblečení už rozhodně neobléknete, minimálně kalhoty jsou potřeba těhotenské, které jsou také o mnoho pohodlnější. Hladina energie se stabilizovala a můžete mít také větší chuť na sex. Je to dáno tím, že pánevní oblast se více prokrvila díky zvýšené hladině estrogenu. Druhý trimestr je pro sexuální aktivity naprosto bezpečný. Pozor ale na případy rizikového těhotenství.

Mnoho žen si všimne toho, že jejich vlasy jsou hustší než kdy jindy a také pleť je v dokonalé kondici. Užívejte si tyto chvíle, je to jen dočasné, po porodu se vše vrátí do původního stavu. Je třeba se této situaci ale přizpůsobit, pokud jste trpěla na mastné vlasy, nyní mohou být spíše sušší a jestliže jste měla problematickou pleť, nyní může být normální. Je třeba vybírat vhodnou kosmetiku, která se přizpůsobí aktuálnímu stavu pleti i vlasů.

Velkou změnou prochází váš kardiovaskulární systém. Mnoho žen může mít v této době nižší tlak, než obvykle mívá. Proto raději pomaleji vstávejte, aby se vám nezatočila hlava.

Jak roste vaše miminko?

Ačkoliv největší změny zažilo v prvním trimestru těhotenství, stále se velmi rychle vyvíjí a dělá neuvěřitelné pokroky. Měří zhruba 14 cm a váží kolem 150 g (lze jej přirovnat k velikosti větší papriky). Vaše dítě prožívá velmi aktivní období. Je ještě malé a má dostatek místa v děloze, proto toho značně využívá. Pohybuje se volně v děloze, otáčí se, kope a procvičuje své reflexní pohyby.

Kůže je velice tenká, pokrytá lanugem. Tuková vrstva zatím chybí. Velkým vývojem prochází mozek, postupně se tvoří mozková kúra. Na končetinách jsou vytvořeny klouby a pokračuje vývoj kostí. S tímto vývojovým obdobím souvisí také tvorba sluchových kůstek (nacházejí se ve středním uchu). Ty začínají přenášet sluch a díky tomu vaše dítě začíná slyšet. Vnímá váš hlas a hudbu, kterou si pouštíte. Hlasitého zvuku se může leknout.

Plíce rostou a vyvíjejí se v nich drobné váčky. Na kůži prstíků se tvoří bříška a také papilární linie, díky kterým má vaše miminko již v tomto období svůj jedinečný otisk. Ve střevech se začíná hromadit první stolice, které se říká smolka. U chlapců se vyvíjí prostata. Oči se již přesouvají na své místo.

Co dělat v 18. týdnu těhotenství?

Můžete pociťovat větší hlad než obvykle. Vybírejte si zdravá a výživná jídla, hranolky, dortíky a tučná jídla zkuste omezit na minimum.

Začněte spát více v poloze na boku, je to pohodlnější a navíc je potřeba si na tuto polohu zvyknout, pro příštích několik týdnů se stane jedinou přijatelnou polohou.

Pokud jste zdravá a těhotenství probíhá normálně, můžete pokračovat ve cvičení, jako v prvním trimestru. Samozřejmě s jistými úpravami, neboť je potřeba vyhnout se cvikům na zádech. Cvičte v mírném tempu jen tak, aby vám to bylo příjemné. Vyhněte se nárazům a otřesům. Začněte cvičit cviky, které pomáhají posílit páteř. Značně vám to uleví od bolestí zad.

Při barvení vlasů se vám může snadno stát, že osvědčená barva chytí úplně jiný odstín, než jste byla zvyklá. Díky hormonálním změnám se vaše tělo chová nevyzpytatelně.

Pokračovat na 19. týden ->

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *