34. týden těhotenství

Vstupujete již do 34. týdne těhotenství. Pokud jste zvolila termín mateřské dovolené 6 týdnů před porodem, tak nyní je ten správný čas na ní nastoupit. Do porodu vám zbývá přibližně šest týdnů. Bříško je v tomto a v dalším týdnu uloženo nejvýše, pak začne pomalu klesat před blížícím se porodem. Dítě se nyní hýbe méně, neboť nemá už příliš mnoho prostoru. Přesto je důležité sledovat jeho pohyby. Miminko si stále více uvědomuje své okolí a jeho pohyby jsou koordinovanější.

Týden po týdnu

Co se děje s matkou?

V tomto týdnu se velmi často dostaví únava, která však už nemívá takovou intenzitu, jako v prvním trimestru. Je to pochopitelné, když vezmete v potaz fyzickou zátěž. Navíc spaní v takto pokročilém stádiu těhotenství také nebývá zrovna příjemné. Žena už nemůže měnit polohy.

Čím blíže se termín porodu blíží, tím častěji si žena všímá, že jí jsou těsné prstýnky. Často se objevují otoky na horních i dolních končetinách. To vzniká v důsledku zadržování vody. Placenta je v 34. týdnu na vrcholu své zralosti, od nynějška již bude jen stárnout. Od tohoto týdne se také přestane zvyšovat objem krve ve vašem těle, který do této doby přesáhl 50 %.

Placenta je pro plod velmi důležitá. Její stav lékař pravidelně kontroluje, neboť dodává dítěti kyslík a živiny a zároveň jej chrání před různými infekcemi. Komplikace nastanou, pokud je placenta uložena v dolní části a naléhá na branku. V tomto případě bývá těhotná žena více hlídaná a při porodu se volí císařský řez.

Co se děje s dítětem?

34. týden představuje důležitý mezník ve vývoji děťátka. Dochází totiž k vytvoření surfaktantu a díky tomu dozrají plicní tkáně. Imunitní systém plodu je už dostatečně vyzrálý a je schopen bojovat proti některým infekcím. V tomto týdnu už má dítě tedy vyvinuté všechny orgány a následující týdny budou ve znamení růstu a přibírání na váze. Nyní dítě váží 2,2 kilogramu a měří přibližně 32 cm.

Lebka je tvořena tenkými kostěnými šupinami, mezi kterými jsou i dost široké mezery. Tato místa jsou překlenovány vazivovými blánami. Kůže dítěte už není zvrásněná a s přibývajícím podkožním tukem se stále napíná. Podkožní tuk je pro dítě velmi důležitý, aby mohlo regulovat svou tělesnou teplotu. Nehty na horních i dolních končetinách nyní sahají až k okrajům prstů.

Děti, které se narodí v rozmezí od 34. do 37. týdne, jsou sice považovány za nedonošené, ale po porodu se obvykle velmi dobře adaptují. V tomto týdnu si tedy každá těhotná žena může oddychnout, neboť v případě předčasného porodu dítěti nehrozí závažné komplikace. Obvykle bude mít jen nižší porodní váhu a hůře bude regulovat svou tělesnou teplotu. Tento problém vyřeší krátký pobyt v inkubátoru.

Co vás čeká v tomto období?

Začněte se pomalu připravovat na porod. Prohlédněte si dobře porodní sál v porodnici, kterou jste zvolila. Vypracujte si porodní plán a nakupte vše potřebné do porodnice pro sebe a dítě, pokud jste tak již neučinila. Výbavička pro dítě už by měla být kompletní. Nechte si poslední týdny volnější a více odpočívejte. Pokud máte již jedno dítě, zajistěte si pro něho hlídání na dobu, kdy budete v porodnici. Není také od věci si navařit do zásoby a dát si jídlo do mrazáku. Jakmile se vrátíte z porodnice, velmi oceníte, že nebudete muset stát u plotny.

Je nejvyšší čas také probrat s partnerem jména pro dítě. Někdy není lehké se shodnout, proto zkuste volit kompromis. Jméno by se mělo líbit vám oběma, ale zároveň by mělo sedět k příjmení.

Pokračovat na 35. týden ->

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *