3. týden těhotenství

Od vaší poslední menstruace utekly již tři týdny. Vzhledem k tomu, že ovulace bývá nejčastěji kolem 14. dne cyklu, je pravděpodobné, že v tomto týdnu už jste těhotná. Ještě o tom ale nemůžete vědět. 3. týden je tedy zlomový, mnoho žen může začít špinit, což bývá normální. Žádné těhotenské příznaky ještě nemůžete cítit a těhotenský test bude zcela jistě zatím negativní. Nicméně ve vás už pomalu zraje nový život.

Týden po týdnu

Uhnízdění

První dva týdny těhotenství jsou ve znamení přípravy na ovulaci a ovulace. Ve třetím týdnu, pokud došlo ke spojení vajíčka a spermie, vzniká embryo. Embryo má před sebou ještě velmi dlouhou cestu. Pevné uhnízdění v děloze může trvat ještě přibližně 13 dní. Začínají se v něm tvořit první orgány a orgánové soustavy. Nejprve se tvoří nervová soustava, následuje srdce. V tomto období je embryo velice křehké, po několika dnech se z něho stane blastocysta (která už má nespočet buněk), ovšem až 40% se neuhnízdí a odchází s následnou menstruací. Většinou se žena ani nedozví, že vlastně byla chvíli těhotná.

Blastocysta měří na konci 3. týdne asi 0,5 mm.

Co se děje s vámi?

Ve třetím týdnu těhotenství ještě nepociťujete žádné příznaky, samotné těhotenství je velice čerstvé, embryo se v děloze teprve snaží zahnízdit.

Co se děje s plodem?

Na konci třetího týdne těhotenství dochází ke spojení mezi tkáněmi embrya a matky. Obal blastocysty se rozpustí, blastocysta se přiloží k povrchu děložní sliznice, který pod vlivem hormonů prodělala určité změny. Je tedy plně připravena blastocystu přijmout a zajistit ji tak výživu.

Zevní buňky embrya se začínají rychle množit a pronikají v podobě pruhů do děložní sliznice. Vytváří enzymy, které sliznici rozrušují. Blastocysta se do takto připravené sliznice krásně zanořuje (jako do peřinky). Tomuto procesu se říká nidace a je rozhodující, zda bude těhotenství dále pokračovat.

Jakmile se embryo zahnízdí, začíná pomalu produkovat těhotenský hormon HCG, podle kterého lze během dalšího týdne rozpoznat ranné stadium těhotenství.

Pár rad pro ženy

Přestože o těhotenství ještě nevíte, patří třetí týden těhotenství do velmi rizikového období ve vývoji dítěte. Pokud je těhotenství plánované, žena by se v období po ovulaci do menstruace měla chovat, jako by těhotná byla. To znamená omezit alkohol, léky (trvale užívané léky konzultujte se svým lékařem, existuje dnes mnoho různých variant, které lze užívat i v těhotenství). Rozhodně neužívejte žádné návykové látky a je dobré přestat kouřit.

Užívejte kyselinu listovou, klidně i několik měsíců předtím, než se začnete o dítě snažit. Vyhýbejte se rentgenovému záření, které by mohlo plod poškodit a také místům, kde hrozí infekční nákaza. Na druhou stranu není dobré žít každý měsíc jen z toho, zda jste nebo nejste těhotná. Test si udělejte až tehdy, pokud vám vynechá menstruace. Psychika je mocná čarodějka, a pokud se k těhotenství příliš upnete, nemusí se vám to podařit.

Pokračovat na 4. týden ->

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *