12. týden těhotenství

Vaše postava se na první pohled začíná měnit a těhotenství na vás pomalu začíná být znát. Miminko už umí zatínat pěstičky, otevírat pusu, polykat a zívat. Tento týden je zlomový, neboť placenta plně přebírá funkci výživy plodu, kterou dosud vykonávalo žluté tělísko. Pokud jste trpěla ranními nevolnostmi, nyní byste se měla začít cítit lépe. Každá žena by nejpozději v tomto týdnu měla od svého gynekologa dostat těhotenskou průkazku.

Týden po týdnu

Co se děje s matkou?

Vaše prsa jsou mnohem plnější, zvětšují se také dvorce a bradavky, které mohou vlivem pigmentu tmavnout. Některé ženy si všimnou tmavých pigmentových skvrn v obličeji a tvoří se také tmavá čára od pupku k ochlupení, které se říká linea negra. Nemusíte se obávat, všechny pigmentové změny po porodu zmizí a vyblednou.

Přírůstek na váze může být kolem 1 až 2 kg, podle toho, zda jste trpěla nevolnostmi. Avšak vaše bříško už začíná být maličko vypoulené, vypadá, jako byste se více najedla.

Jste stále velice přecitlivělá, unavená a můžete mít problémy se spánkem. Je to způsobeno obrovskou hormonální bouří, která se vás děje. Může se objevit slabé špinění nebo krvácení, což bývá časté. Raději se ale vždy poraďte s lékařem.

Co se děje s plodem?

Plod už měří od temene po zadeček asi 6 až 8 cm a váží zhruba 8 až 12 gramů. Přibírá nyní velice rychle. Výživu a zásobování kyslíkem přebírá plně placenta, trávicí systém plodu již dokáže vstřebávat glukózu. Placenta je jednou stranou přilehlá k děloze a druhým koncem k pupeční šňůře, přes kterou plod zásobuje kyslíkem a živinami až do konce těhotenství.

Miminko už má všechny části těla včetně pohlavních orgánů. Na ultrazvukovém vyšetření však pohlaví ještě nejde s jistotou určit. Na nehtových lůžcích se plodu vytváření nehtíky, které se budou vyvíjet až do porodu. Pod víčky se začíná tvořit duhovka a vlasové váčky, ze kterých později vyrostou vlásky nebo chloupky. Miminko se v děloze volně pohybuje, cucá si paleček a směje se, ale oči ještě neotevře. Oči se k sobě pomalu přibližují a ušní lalůčky se posunují tam, kam patří. Nervový systém se vyvíjí neuvěřitelně rychle.

Pomalu dozrávají chuťové buňky, imunitní systém začíná pracovat a hypofýza na spodině lebeční již produkuje hormony. Dítě už polyká plodovou vodu a vylučuje moč do močového měchýře.

Co dělat ve 12. týdnu těhotenství a čemu se naopak vyhnout?

Ve 12. týdnu nejpozději dostanete těhotenskou průkazku od svého lékaře, která je po celý zbytek těhotenství pro vás velmi důležitým dokumentem, kam se zapisují výsledky každé kontroly. Těhotná žena by měla nosit průkazku stále u sebe.

V tuto dobu patrně podstoupíte důležité ultrazvukové vyšetření, které by mělo odhalit vývojové vady plodu a rizika dědičných syndromů (říká se mu NT screening a odběry krve). Nejpozději v tuto dobu také lékař určí termín porodu.

Díky rostoucímu bříšku a prsům, byste si měla pořídit speciální krém proti striím. Je dobré je preventivně promazávat již od počátku těhotenství.

V tomto období se vám může občas zamotat hlava, buďte opatrná, když ráno vstáváte z postele a vyhýbejte se raději prudkým pohybům.

Pokračovat na 13. týden ->

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *