6. týden těhotenství

V 6. týdnu už o svém těhotenství nepochybně víte, termín menstruace je dávno za vámi a těhotenský test vám ukázal zřetelné dvě čárky. Většina žen v tomto období již zažívá těhotenství se všemi radostmi i starostmi. Vaše miminko je zase o kousek větší a udělalo obrovský skok kupředu. Co se tedy v tomto týdnu děje s plodem i s vámi?

Týden po týdnu

Jaké změny prožívá budoucí maminka?

Těhotenský hormon HCG se stále zvyšuje a způsobuje první těhotenské nevolnosti. Ty samozřejmě nejsou pravidlem, některé ženy jimi trpí od samého počátku, jiné nemají vůbec žádné. Nevolnosti se mohou projevovat takzvaným žaludkem na vodě, pocitem na zvracení nebo dokonce i častým zvracením. Váhový přírůstek v 6. týdnu nebývá znatelný, můžete se cítit jakoby nafouklá a mít podobné pocity, jako před menstruací. Patří sem také výkyvy nálad, únava, nesoustředěnost a také častá potřeba močení. Mnoho žen trápí v počátcích těhotenství zácpa.

Bohužel právě 6. týden bývá velmi často rozhodující, zda se embryo bude vyvíjet dál, anebo odejde s opožděnou menstruací (či zanikne ve vývoji). V takto raném stádiu funguje zákon vše nebo nic. Některé ženy začnou trochu špinit nebo maličko krvácet. V tomto případě se však nemusí hned jednat o potrat, ale vždy je lepší zajít ke svému gynekologovi na prohlídku. Může vám podat gestageny, které pomohou udržet graviditu. Samovolný potrat je většinou spojen se silnou bolestí břicha.

Jak se vyvíjí vaše miminko?

V tomto týdnu nastává velice důležitá událost ve vývoji embrya, nejpozději na konci 6. týdne by měla být patrná srdeční akce. Pokud srdeční akce nenastane, lékaři obvykle ještě týden počkají a pak rozhodnou o ukončení těhotenství.

Plod vypadá asi jako ohnutý palec, ale už má mozek a maličké srdíčko. Srdíčko začíná tlouci, což je patrné na ultrazvuku. Od temene po zadeček měří zhruba 2 až 4 mm, tedy asi stejně velký, jako oční čočka. Váží přibližně jeden gram. Svalovina srdce se dělí na síňovou a komorovou část.

Embryo již má krevní oběh, ve kterém proudí krev. Postupně se vyvíjí základy končetin. První se tvoří paže. Jednoduše lze říci, že v 6. týdnu vznikají základy většiny orgánů včetně jater a ledvin. Pomalu se uzavírá neurální trubice, z její přední části se vyvine mozek a z té zadní zase mícha. Hlavička se hezky tvaruje a embryo se o něco více blíží lidské podobě. Stále je ovšem zakončeno jakýmsi ocáskem a je obklopeno plodovou vodou.

V šestém týdnu těhotenství už Embryo začíná mít nos, oči a ústa a po stranách hlavičky se tvoří malé důlky, ze kterých vzniknou uši. V této době už lze dobře odlišit horní a dolní čelist.

Jak se v 6. týdnu těhotenství chovat a čemu se vyvarovat?

Ačkoliv někteří gynekologové si zvou budoucí maminky na první kontrolu až v 8. týdnu, již nyní je embryo na ultrazvuku dobře patrné a lékař by měl vidět srdeční akci. Pokud ovšem máte nepravidelný cyklus, může být embryo mladší a akce nebude vidět, lékař si vás v tomto případě pozve na další kontrolu zhruba za týden. Pro těhotnou ženu je to velký stres, proto pokud nejsou potíže, je lepší lékaře navštívit o něco později.

Embryo prochází v tomto týdnu mnoha změnami a jeho vývoj je v plném procesu. Jakékoliv nežádoucí látky jej mohou nenávratně poškodit. Kromě již zmíněných léků, kouření a alkoholu, byste si měla také zkontrolovat kosmetiku, zda neobsahuje nežádoucí látky (toxiny). V období chřipek se vyhýbejte místům, kde je více lidí, a dbejte na maximální hygienu. Vyhýbejte se také rentgenům a zakouřeným místnostem. Naopak se snažte často chodit na procházky, čerstvý vzduch vám udělá moc dobře a také hodně odpočívejte.

Těhotenství na vás ještě není vůbec patrné, většina žen o něm takto brzy raději nemluví a svěří se pouze svému partnerovi nebo rodičům. Embryo je ještě příliš křehké a cílová meta se zdá neskutečně daleko.

Pokračovat na 7. týden ->

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *