41. – 42. týden – přenášení

Pokud patříte mezi ženy, které neporodily do termínu, patrně už jste velmi nervózní. Není totiž žádná výjimka, že žena porodí o týden či dva později, než je termín porodu. Stejně tak, jako můžete porodit v 38 týdnu, můžete také přenášet. Lékaři vás budou častěji sledovat, zejména vaše miminko, aby se mu v bříšku dařilo dobře.

Týden po týdnu

Co se děje s vámi a ve vás?

Těhotenství je už pro vás dlouhé. Nejprve jste se modlila, abyste neporodila předčasně, a nyní už si nepřejete nic jiného, než mít porod za sebou. Nebojte se, vaše těhotenství už bude trvat maximálně dva týdny. Déle vás lékaři přenášet nenechají.

Placenta má maximální životnost právě 42. týdnů, přičemž v poslední dny vašeho těhotenství začíná postupně odumírat. Díky tomu se snižuje přísun živin pro miminko. To je jeden z hlavních důvodů, proč žena po 40. týdnu těhotenství musí být pravidelně sledována v ambulanci porodnice, ve které bude rodit. V tuto dobu budete chodit na kontroly 2 krát nebo 3 krát týdně. Pokud bude vše v pořádku a miminku se v bříšku daří dobře, čeká se na porod nejpozději do 42. týdne. Většina žen do této doby porodí a nemusí se jim porod vyvolávat.

Jaká vyšetření vás čekají?

Po 40. týdnu budete chodit každé tři dny na kardiotokografické vyšetření. Zároveň se provádí časté vyšetření dělohy, aby se zjistilo případné otevírání hrdla. Přibližně 10 dní po plánovaném termínu porodu se provádí takzvaný oxytocinový zátěžový test, což je hodinové sledování miminka pomocí CTG. Jde vlastně o 20 minutový kardiotografické vyšetření, poté se do žíly podá menší dávka oxytocinu, která by měla podpořit děložní stahy. Dále pak pokračuje opět 20 minut kardiotokografické vyšetření.

Pokud neporodíte maximálně 12 dní po termínu, lékař vám navrhne umělé vyvolání porodu.

Umělé vyvolání porodu

Většina žena se umělého vyvolání porodu velmi bojí, přesto lékaři říkají, že není čeho se obávat. Pokud přenášíte déle než 12 dní, pak miminko na svět už musí za každou cenu. Někdy je porod uměle vyvolán i mnohem dříve, například v případě, že žena trpí cukrovkou. Je více možností, jak porod „podpořit“.

Nejčastěji se zkouší takzvaný Hamiltonův hmat. Lékař vaginálním vyšetřením provede odloučení spodní části vaku blan. Pokud to nepomůže, přijde na řadu vyvolání porodu pomocí medikamentů. Lékař zavede do pochvy tabletu a tím se příprava děložního hrdla urychlí a dochází k vyvolání děložní činnosti. Další možností je také takzvaná dirupce vaku blan. Lékař provede protržení plodové vody, která odteče, a nastupují děložní stahy. Poslední možností je infúze s oxytocinem, to znamená, že je podán hormon k vyvolání děložní činnosti. Tento zákrok se však provádí až po odtoku plodové vody.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *