23. týden těhotenství

Vstupujete nyní do poloviny šestého lunárního měsíce a těhotenství je na vás již hodně patrné. Tělo ženy získává výrazně těhotenské tvary, bříško se stále kulatí, prsa zvětšují a na bocích a stehnech se usazuje tuk. Miminko nyní začíná přibírat na váze, neboť je poměrně velké, ale jeho váha je ještě hodně nízká. To se v nejbližších týdnech změní. Některé ženy mohou překvapit první stahy dělohy, kterým se říká „poslíčky“. Začínáte být čím dál více nemotorná, ale přesto se ještě nacházíte v době, kdy vás bříško tolik neomezuje.

Týden po týdnu

Co se děje s matkou?

Začínáte poměrně rychle přibírat na váze a bříško se stále více kulatí. Průměrný přírůstek na váze od začátku těhotenství je nyní 4 až 5 kg. Vaše děloha se nyní nachází asi 3 cm nad pupkem. Uvnitř dutiny břišní se pomalu „přeskupují“ orgány. Vaše miminko, jak sílí a roste, tak tlačí na žaludek a žebra.

Mohou se objevit první stahy dělohy, které jsou nebolestivé a nevyvolávají změny na děložním hrdle. Některé ženy je ani nepocítí. Teprve s přibližujícím se termínem porodu budou stahy silnější a častější. Stále rostoucí děloha tlačí na bránici a tím dochází ke stlačení plic. Díky tomu mohou ženy pociťovat dýchací obtíže. Zkuste dýchat zhluboka. Také vaše srdce musí zvládnout stále větší zátěž.

Mohou se také objevit otoky končetin, které se projevují u většiny těhotných žen. Většina žen se však v tomto období cítí dobře, plná energie. Bříško zatím ještě není tak velké, aby vás omezovalo. Odborníci dokonce radí, snažte se toho ve 2. trimestru stihnout co nejvíce, pak už nebudete mít tolik energie.

Co se děje s miminkem?

Dítě nyní měří od temene po zadeček asi 22 cm a váží okolo 450 g. Každým dnem se jeho proporce přibližují podobě narozeného miminka. Pokožka stále sílí a chloupky, které ji pokrývají, jsou již tmavší. Pod tenkou kůží se pomalu začíná usazovat první vrstva tuku. V dásničkách jsou již připraveny zárodky mléčných zubů. Dítěti se značně zlepšil sluch, kůstky jsou již zkostnatělé. Vaše miminko už dokáže rozlišovat zvuky, které přichází z vnějšího prostředí a jeho okolí.

Děťátko částečně polyká plodovou vodu, která se postupně vstřebává do krevního oběhu a bývá znovu vyloučena ledvinami. Ledviny už jsou plně funkční. Někdy se stane, že plod spolyká více vody a pak škytá. To pak žena může pociťovat v břiše jako slabé cukání.

Ve střevech miminka se začíná hromadit smolka, což je první stolice dítěte po porodu. Barva smolky je tmavě zelená až černá. Je složená ze spolykaných částic plodové vody, žlučových barviv a střevních buněk.

Plicní cévy se pomalu vyvíjejí, aby umožnily dýchání. Vaše dítě bude v dalších týdnech hodně přibývat na váze a to se projeví i na objemu vaše bříška.

Co dělat v tomto týdnu

Jestliže jste ještě nezačala s procvičováním svalů pánevního dna, je ta nejvhodnější chvíle s tím začít. Zpevněné pánevní dno totiž kotví celou páteř a ovlivňuje mnoho vnitřních orgánů. Má také důležitý vliv na sexuální prožitek. Pokud budete cvičit v těhotenství, předejdete tak úniku moči a mnoha dalším nepříjemnostem.

Mluvte na své dítě, už dobře slyší a váš hlas se pro něj stane tím nejdůležitějším na světě. Upevňujete tak pouto, které vzniká mezi matkou a dítětem.

Dávejte si pozor na dostatečný přísun vápníku. Jeho denní dávka se v těhotenství zvyšuje až o 50%. Snažte se jíst co nejvíce mléčné výrobky, dobrým zdrojem vápníku jsou také některé druhy zeleniny, jako je například brokolice, kedlubna či fazolky.

Pokračovat na 24. týden ->

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *