28. týden těhotenství

Vstupujete do třetího trimestru gravidity, dvě třetiny už jsou za vámi. Následující období bývá náročnější, neboť bříško je už velké, jakýkoliv pohyb je namáhavější a přichází také další neduhy. Navíc porod se nezadržitelně blíží. Je vhodné v tuto dobu zahájit přípravy na miminko, vyprat si základní oblečky a dát dohromady všechny potřebné věci. Je lepší mít vše připravené včas, nikdy nevíte, jak na tom za pár týdnů budete a bříško stále poroste. Aby ne, miminko teprve nyní začne pořádně přibírat a vy s ním.

Týden po týdnu

Co se děje s matkou

Děloha za minulý měsíc vyrostla o další 4 centimetry a tlačí na dno hrudního koše. Rozestupující spodní žebra mohou začít způsobovat nepříjemnou bolest a tlaky. Pupík se napíná a začíná vyčnívat ven. Kolem něho můžete mít tmavé zabarvení. Nebojte se, po porodu se vše vrátí do normálu. Od tohoto týdne začne ručička na váze mířit nahoru o poznání rychleji, než tomu bylo dosud. Zatímco v prvním trimestru žena přibere obvykle 1 – 2 kg, ve druhém je to v průměru kolem 5 kg a ve třetím dalších až 7 kg. Obvyklý přírůstek na váze bývá kolem 12 – 15 kg, ale u každé ženy je to velmi individuální.

V noci vás mohou chytat křeče do nohou, je to nepříjemné, většinou ale stačí zvýšit dávky hořčíku. Některé ženy v tomto období trpí zácpou nebo hemoroidy. Nyní si můžete trochu oddychnout, neboť děti narozené v 28. týdnu mají relativně slušnou šanci na přežití.

Miminko už nyní kope tak silně, že vás to někdy může pořádně bolet. Mělo by pomalu zaujímat polohu hlavičkou dolů. Zatím má však ještě dostatek místa na přetáčení. Kopanečky nyní může cítit i váš partner přes břišní stěnu. Jsou to ty nejkrásnější momenty pro každou těhotnou ženu a zejména pak pro prvorodičku.

Co se děje s miminkem

Dítě nyní měří od temene po zadeček přibližně 25 cm a váží něco málo přes jeden kilogram. Pokud by došlo k předčasnému porodu, dítě by již bylo schopné samo dýchat, ale bylo by to pro něho těžké. Plíce ještě nejsou úplně zralé, jejich vývoj bude vrcholit v následujících týdnech. Přeci jen miminku zbývají ještě více než dva měsíce času do porodu. Nedonošené děti mají sice dnes velmi dobré vyhlídky, nicméně málokdy se to obejde bez komplikací.

Kůže už není tak svraštělá, neboť pokračuje ukládání podkožního tuku. Děťátko stále znatelněji odlišuje období bdění a spánku. Funguje to podobně jako u novorozence. Rozeznává hlasy svých rodičů. Nadále také pokračuje vývoj zevních pohlavních orgánů.

V posledním trimestru bude dítě především rychle přibírat na váze. Stále bude pokračovat ukládání podkožního tuku. V mozku se vyvíjejí miliardy nervových buněk. Do tohoto týdne byla mozková kůra pouze hladká, nyní se na ní začínají objevovat první rýhy a záhyby. Miminko už mrká a rostou mu také řasy. Obočí je také viditelné, na hlavičce se začínají objevovat vlásky.

Tipy na tento týden

Pokud jste ještě nezačala s pořizováním výbavičky, je nejvhodnější čas s tím začít. Nenechávejte vše na poslední chvíli, v posledních týdnech už budete velmi neohrabaná a také unavená. Dobře si promyslete, co je třeba koupit. Stáhněte si seznam pro miminko na internetu nebo se poraďte se zkušenými kamarádkami. Můžete také zabrousit na různé dětské bazary, kde pořídíte krásné kousky za skvělé ceny. Nebojte se toho, malá miminka oblečky nezničí, navíc je unosí jen málo, než z nich vyrostou. Nevyplatí se investice do předražených značkových kousků. Zároveň však dbejte, aby oblečení bylo vyrobené z kvalitních materiálů.

Začněte se také poohlížet po kočárcích. Nemusíte přeci koupit první, který uvidíte. Naopak si pořádně promyslete, co vše od kočárku očekáváte. Pro některé ženy je výběr dětského kočárku náročnější, než volba značky auta.

V tomto období vás patrně bude každou chvíli něco bolet, ať už záda, první poslíčci či bolest nohou. Také dítě kope stále silněji a není to vždy příjemné. Snažte se hodně odpočívat, nepřepínat se. Poslouchejte své tělo. Pokud již nezvládáte pracovat, nechte si od lékaře napsat neschopenku. Užívejte si poslední týdny těhotenství a snažte se hodně spát, po porodu se už moc nevyspíte.

Pokračovat na 29. týden ->

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *