32. týden těhotenství

Jste na konci 8. měsíce těhotenství a termín porodu se velmi rychle přibližuje. Většina plodů v tomto období je již otočena hlavičkou dolů a připravuje se na porod. Díky tomu se zmírní vaše problémy s dýcháním a také obtíže s trávením. Pokud tomu tak není, lékař vás pravděpodobně začne připravovat na variantu císařského řezu. Tento týden můžete nastoupit na mateřskou dovolenou (6 – 8 týdnů před porodem).

Týden po týdnu

Co se děje s matkou

Váhový přírůstek činí v průměru 10 kilogramů. V posledních týdnech se začne přibírání zpomalovat. Děloha nyní dosahuje svého maxima, což je přibližně 12 centimetrů nad pupkem. Toto období se vyznačuje velmi rychlým přírůstkem na váze, který se začne postupně zpomalovat. Kůže se napíná a mohou se objevit strie.

Děloha tlačí na bránici a na žaludek, což může vyvolávat pálení žáhy. Pro zmírnění těchto neduhů zkuste spát podepřená polštáři a jíst častěji menší porce jídla. V takto pokročilém těhotenství o sobě dávají vědět také bolesti v kříži. Pokud jsou tyto bolesti silné, oznamte to raději svému lékaři. Může se jednat o známky počínající porodu.

Hormonální změny během těhotenství uvolňují klouby a vazy, které spojují pánevní kost s páteří. Žena se cítí méně stabilní, může mít bolesti při chůzi či dlouhodobém stání, ohýbání. Velmi častým neduhem tohoto období je také otékání rukou a nohou. Všechny tyto problémy řešte v prenatální poradně.

Co se děje s plodem?

Vaše miminko nyní měří od temene k zadečku asi 29 cm a váží kolem 1800 gramů. Jeho pokožka už přestává být červená a je stále více růžová díky ukládání tuku. Zatím je dost svraštělá. Nehtíky na prstech u ruky sahají až ke konečkům prstů, vlásky stále rostou. Dítě v tuto dobu většinu času prospí. Pokud je vzhůru, procvičuje si otevírání a zavírání očí, otáčí hlavičkou.

Miminko nyní velmi rychle přibývá na váze a toto tempo si udrží až do porodu. Nadále pokračuje vývoj plic, který ještě není dokončen. Dítě zatím nedokáže samo dýchat. Stále jej však nacvičuje a toto cvičení podporuje tvorbu surfaktantu (látka pomáhající vstřebávání plynů v plicích).

Na hrudníčku jsou v místech budoucích bradavek, zatím pouze měkké jamky. Do těchto jamek ústí již dříve založené základy mléčných žlázek.

V tomto týdnu je v děloze ještě dostatek plodové vody. Na jejím množství se podílejí také vyvíjející se ledviny plodu. Jednotlivé zplodiny metabolismu plodu odstraňuje placenta.

Co vás čeká v tomto týdnu?

Pokud jste si zvolila nástup na mateřskou v dřívějším termínu, tj. 8 týdnů před porodem, pak vám nyní začíná „nová životní etapa“. Mateřská dovolená (dále jen MD) začíná 6 až 8 týdnů před plánovaným datem porodu. O přesném datu rozhoduje váš gynekolog. Právě on vám vystaví formulář o nástupu na mateřskou dovolenou, který vyplníte a odevzdáte svému zaměstnavateli. Tuto peněžitou pomoc v mateřství budete pobírat přibližně půl roku, její výše je 69% z denního vyměřovacího základu.

Pokračovat na 33. týden ->

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *