29. týden těhotenství

Vstupujete do osmého lunárního měsíce vašeho těhotenství a jste v posledním trimestru. V následujících týdnech by dítě mělo zaujmout polohu hlavičkou dolů. Bude nyní velmi rychle přibírat na váze a vy se budete zakulacovat ještě více. Vaše tělo se pomalu začíná připravovat na porod. Mohou se objevit první děložní stahy, takzvaní poslíčci. Dítě už vidí a dává o sobě vědět pravidelným kopáním. Termín vašeho porodu se začíná blížit. Je čas myslet na výbavičku.

Týden po týdnu

Co se děje s matkou

Děloha nyní končí přibližně jeden centimetr nad hrudním košem. Pohyby miminka jsou velmi intenzivní a někdy až bolestivé. Rostoucí děloha také tlačí na močový měchýř a vy tak budete mít častěji nucení na močení. Od nynějška budete přibírat přibližně 1,5 kg za měsíc. Mnoho žen také potrápí dušnost při pohybu. Není se čemu divit, dýcháte za dva a vaše plíce tak musí vstřebat o 20 % kyslíku více. Zároveň také vylučují více oxidu uhličitého.

Průměrný přírůstek na váze v tomto týdnu je 7 – 8 kg (od začátku těhotenství). Objevují se první stahy dělohy (poslíčky), které jsou spíše nepříjemné než bolestivé. V prsech se tvoří nažloutlé kolostrum nyní ve větší míře, než na počátku gravidity. Jde o první stravu, kterou vaše dítě bude po porodu přijímat. Mnoho žen začíná mít problém se spánkem. Polohy nelze už moc měnit, jediná vhodná je na boku. Navíc vás v noci může budit častější nucení na močení nebo kopání dítěte. Pro větší pohodlí si zkuste mezi kolena vložit malý polštářek.

Pokud jste doposud vnímala kopanečky vašeho miminka jako slabší, nyní budou každým dnem sílit a vy dobře poznáte, kde má vaše miminko hlavičku a kde nožičky. Maminky jsou v tomto období klidnější, protože díky pohybům miminka mají jistotu, že je vše v pořádku. Občas se může stát, že dítě neucítíte i několik hodin, obvykle není důvod k panice. Takto malé dítě prospí ještě velmi mnoho času. Ovšem pokud jej za 24 hodin neucítíte vůbec, pak je lepší si pro jistotu zajet k lékaři, aby dítě zkontroloval ultrazvukem.

Co se děje s miminkem

Dítě již měří od temene po zadeček přibližně 26 cm a váží kolem 1,2 kg. Hlavička už proporčně odpovídá zbytku těla. Nyní roste velmi rychle mozek dítěte, který vytlačuje měkké lebeční kosti ven. Tím se zvětšuje nejen objem mozku, ale také jeho povrch. Tvoří se další záhyby a rýhy. Pokračuje také vývoj plic a svalů. Zároveň se zvyšuje množství kostní tkáně, v kostech se nyní každý den ukládá kolem 250 mg vápníku. Kosti se tedy neustále prodlužují a sílí.

Miminko má nyní otevřené oči, rozeznává stále lépe zvuky a chutě. Oči se pohybují, zorničky jsou schopné reagovat na světlo. Od tohoto týdne přibývá tuk v podkoží a bude se ukládat po celý zbytek těhotenství. Tukové zásoby po narození poslouží k udržení tělesné teploty. Zatím je stále ještě drobné a hubené. Všechny orgány pokračují v růstu. Plod už má vlásky, které také rostou.

Dítě reaguje na různé vnější podněty, jako jsou zvuky, světlo, chutě. Rozliší hlasy svých rodičů od těch ostatních, vnímá přirozené světlo a umělé. Postupně se také upravuje rytmus dechu plodu, který je nyní pravidelnější.

Co dělat v tomto týdnu?

Fyzická zátěž je pro vás stále náročnější. Zadýcháváte se, mohou vám začít otékat nohy a celkově si připadáte nemotorná. Zkuste co nejvíce relaxovat, položte si nohy do zvýšené polohy, tím si nejlépe ulevíte.

Přestože budete běhat velmi často na malou, neboť děloha tlačí na močový měchýř, rozhodně nepřestávejte dodržovat pitní režim. Noste lahev s vodou stále při sobě. Také musíte pravidelně jíst, z důvodu pálení žáhy a také skutečnosti, že vám dítě začíná tlačit i na žaludek, jezte raději málo, ale často. Vyhněte se kořeněným a nadýmavým jídlům.

Pokračovat na 30. týden ->

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *