37. týden těhotenství

Vstupujete do 10. lunárního měsíce těhotenství, do porodu vám zbývají teoreticky ještě 4 týdny, ale ve skutečnosti to může být jinak. Děti, které se narodí v tomto týdnu, už bývají považovány za donošené. Od 37. týdne byste měla navštěvovat těhotenskou poradnu každý týden. Součástí vyšetření bývá také kardiotokografické vyšetření plodu (KTG). Toto vyšetření slouží ke zhodnocení vitality plodu a také děložní činnosti. Miminko pomalu sestupuje do pánve a vaše prsa jsou stále těžší.

Týden po týdnu

Co se děje s matkou?

Stále častěji se budou objevovat „cvičné kontrakce“, neboli poslíčci. Při nich děloha přibližně na 30 sekund ztvrdne a poté se opět uvolní. Tyto poslíčci nebývají obvykle bolestivé, ale mohou být dost nepříjemné. V těchto chvílích se snažte hodně odpočívat. Většinu žen trápí velká únava a také časté nucení na močení.

Velmi často se objevují otoky dolních i horních končetin. Zejména v zimě tak budete muset řešit problém, že se nevejdete do svých bot. Je vhodné si také sundat prstýnky kvůli případným otokům prstů. V prsech se tvoří mlezivo (kolostrum), což je první výživa dítěte po narození do doby, než se vám spustí mateřské mléko. Mlezivo je pro dítě velmi důležité, neboť obsahuje mnoho protilátek a živin. Podpoří tedy obranyschopnost mimika a ochrání jej proti některým infekcím.

Děloha se už více nezvětšuje a s růstem plodu se snižuje množství plodové vody.

Některé ženy trápí děsivé sny, které se obvykle týkají porodu a obav z péče o dítě. To bývá normální. Ačkoliv se na miminko těšíte, zároveň se také bojíte všeho, co to bude obnášet. Zejména pokud jste prvorodička.

Co se děje s dítětem?

Na konci tohoto týdne je už dítě považováno za donošené. Váhový odhad je přibližně 2,8 kg a dítě měří kolem 48 cm. Pokud se narodí v termínu, může přibrat ještě přibližně 500 gramů. Lékař by vám měl při ultrazvukovém vyšetření udělat váhový odhad miminka, neboť to také svědčí o tom, jak se plodu v děloze daří. Ovšem váha je velmi individuální a také ji lékař nemůže odhadnout přesně.

Povrch pokožky pokrývá kožní mázek, který miminko ochraňuje a také způsobuje, že je tělíčko kluzké. Díky tomu je snazší průchod děťátka porodním kanálem. Dítě má na hlavičce asi 2,5 cm dlouhé vlásky. V děloze je mu již opravdu těsno a zaujímá polohu „skrčence“. I přesto se snaží v rámci možností pohybovat. Pokud se miminko dosud nepřetočilo hlavičkou dolů, lékař vám pravděpodobně navrhne porod císařským řezem.

Co vás čeká v tomto týdnu?

V tomto týdnu už byste měla mít sbalenou tašku do porodnice a připravenou kompletní výbavu pro miminko. Porod vás může zastihnout kdykoliv.

Zeptejte se svého lékaře na výsledky vyšetření streptokoka skupiny B, které jste absolvovala v minulém týdnu.

Dochází k mírnému poklesu dělohy, který je způsobem sestupem hlavičky miminka do pánve. Díky tomu mohou polevit potíže s dýcháním.

Sledujte i nadále aktivitu plodu. Ačkoliv dítě nemá v děloze mnoho místa, mělo by být stále aktivní. Pokud dojde k poklesu pohybů nebo naopak ke zvýšené intenzitě, informujte raději svého lékaře. Na kontrolu do poradny budete chodit nyní jednou za týden.

Pokračovat na 38. týden ->

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *