7. týden těhotenství

V 7. týdnu už o svém těhotenství nepochybně víte, můžete pociťovat první příznaky, ovšem viditelné změny zatím příliš patrné nejsou. Zárodek pokračuje ve svém velmi rychlém vývoji, každým týdnem se stále více podobá malému člověku.

Týden po týdnu

Co se děje s vámi

Můžete pozorovat první váhové přírůstky, které ovšem závisí na mnoha okolnostech. Některé ženy v tuto dobu již trápí těhotenské nevolnosti a nemají na jídlo ani pomyšlení. Prsa se pomalu začínají zvětšovat, jsou citlivá a okolí bradavek může lehce tmavnout. Mohou se objevovat podkožní žilky.

V 7. týdnu těhotenství se obvykle přidává zvýšená přecitlivělost na pachy, najednou vám vadí vše, co jste dříve ani nezaregistrovali.

Děloha už má téměř dvojnásobnou velikost a zvyšuje se množství krve ve vašem těle, je vyšší asi o 10% oproti stavu před těhotenstvím. V tomto období některé ženy mohou začít špinit nebo krvácet a nemusí se hned jednat o potrat. Krvácení bývá celkem běžné, ovšem je nezbytné ihned vyhledat gynekologa a po dobu krvácení raději odpočívat. Je to dáno tím, že pochva i děložní hrdlo bývají silně překrvené. Hodně těhotných žen si v tomto období stěžuje na časté nucení na močení, zvětšující se děloha totiž tlačí na močový měchýř.

Co se děje s plodem?

Embryo už měří zhruba 8 mm, je tedy velké přibližně jako větší borůvka a váží asi jeden gram. Váha je pořád stejná, nicméně embryo rychle roste a již volně plave v plodové vodě.

V tomto období těhotenství se vyvíjí především hlavová část. Postupně se formují ústa, ústní a nosní dutiny. Tvar těla zárodku se nějak výrazně nemění, ale hlavička se stává stále zřetelnější. Tmavé skvrny, které jsou patrné po stranách, jsou základy očí. Jsou již viditelné prohloubeniny, ve kterých se budou vyvíjet nozdry, jazyk, rty a také budoucí čelist.

Ocasní část již téměř vymizí a vznikají základy dolních končetin. Horní končetiny se vyvíjí již od 5. týdnu a nyní se stále zdokonalují. Začínají mít tvar rukou a nohou. Srdíčko bije velmi rychle, asi 150 krát za minutu, což je až dvojnásobně než u dospělého člověka. Některé orgány jsou již téměř zcela vytvořené.

V srdci se začínají formovat tkáně, což jsou základy budoucích přepážek, které rozdělí srdíčko na čtyři oddíly. Kolem neurální trubice se na obou stranách zakládají takzvané shluky buněk, neboli prvosegmenty. Jsou to základy pro budoucí hlubší vrstvy kůže, obratle a svaly kolem páteře.

Už je patrný základ močovodu, bránice se zakládá ze 4 částí a její vývoj bude ještě pokračovat několik dalších týdnů. Postupně se formuje pupeční provazec, ve kterém povedou pupeční arterie a žíly.

Co je vhodné v 7. týdnu těhotenství dělat a čemu se raději vyhnout?

V tomto týdnu je vhodné navštívit gynekologa, který zkontroluje, zda je plod skutečně v děloze a také potvrdí srdeční akci, která již musí být patrná. Lékař vás poučí, jak o sebe pečovat a čemu se vyvarovat. Po celý první trimestr platí zvýšené riziko potratu, a proto je třeba dávat na sebe velký pozor, vyhnout se lékům, nadměrně fyzické zátěži a pokud možno i nemocným lidem.

Pokud se cítíte dobře a nemáte žádné problémy, můžete i nadále chodit do práce a není třeba dalších omezení. Dopřejte si pestrou a hlavně pravidelnou stravu a dostatečný přísun tekutin po celý den.

Pokračovat na 8. týden ->

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *