16. týden těhotenství

V tomto období je na vás těhotenství už znát a zvětšujícího bříška si všímají lidé z okolí. Prožíváte patrně nejkrásnější období z celého těhotenství, kdy jste plná energie a dobré nálady. Ženám to většinou v tomto období velice sluší, většina neduhů z prvního trimestru už pominula a bříško je zatím malé a nijak vás neomezuje. Navíc některé ženy už mohou ucítit první pohyby svého miminka. Většinou to bývají hodně štíhlé ženy nebo druhorodičky. Nicméně tento pocit je absolutně nejkrásnější a těší se na něj každá těhotná žena už od prvního dne.

Týden po týdnu

Co se děje s matkou

Vaše postava se začíná výrazně měnit, bříško se zakulacuje. Váha nyní půjde rychleji nahoru, než tomu bylo dosud. Vrcholek dělohy je zhruba v polovině cesty mezi stydkou kostí a pupkem. Její jemné vazy se zhušťují a natahují. Většina žen se cítí v tomto období výborně a také vypadají dobře, neboť pleť je pružná a zářivá a vlasy hustší a lesklejší než kdy dříve. Za tento stav vděčíte krevnímu oběhu, který se výrazně zvýšil a vaše pokožka je více prokrvená. Díky hormonům se zase daří lépe vlasům. Méně se mastí, téměř nepadají a vypadají zdravěji. Bohužel tento stav je dočasný, po porodu se vše vrátí do původního stavu.

Některé ženy ucítí první pohyby svého miminka, což patří mezi nejkrásnější momenty celého těhotenství. Někdy lze tyto pohyby těžko rozeznat, je to spíš takové šimrání nebo bublání. Zpočátku jsou opravdu slabě znatelné, ovšem jak bude dítě růst a sílit, ucítíte je stále častěji a silněji.

Možná také začnete mít speciální těhotenské chutě. Například to, co jste dříve vůbec nemusela, byste nyní mohla jíst pořád. Běžné také bývají neobvyklé kombinace, například jogurt, ke kterému budete přikusovat kyselou okurku. Za tyto chutě mohou potřeby plodu, který si žádá prvky, kterých má vaše tělo nedostatek.

Co se děje s plodem?

Miminko měří od temene po zadeček přibližně 11 cm a váží kolem 80 gramů. Dítě nyní čeká růstový spurt, který proběhne v dalších týdnech. Hlavička se pomalu napřimuje, oči a uši jsou nyní téměř na svém místě. V těle miminka plně funguje oběhový systém. Srdíčko tepe přibližně 150 krát za minutu a za celý den přečerpá přibližně 25 litrů krve (na konci těhotenství to bude až 1800 l krve za den).

V 16. týdnu jsou již zřejmé obličejové rysy, vyvinuly se mimické svaly a na jazyku chuťové pohárky. Na hlavičce se tvoří jemné vlásky a pomalu začínají růst také řasy a obočí. Končetiny jsou jasně viditelné, na prstech rukou jsou vyvinuté nehtíky.

Díky ukládání vápníku se mu pomalu zpevňují kosti, dítě už ohýbá všemi klouby. Také už občas škytá. Oční víčka jsou stále zavřená, ale sítnice je citlivá na světlo. Svaly děťátka již reagují na podněty z mozku a jeho imunitní systém tvoří první protilátky. Plod je velice aktivní, kope, převaluje se, otáčí se a dělá různé kotrmelce. Má nyní ještě dostatek místa v děloze. Ultrazvukové vyšetření již nyní odhalí pohlaví plodu, které je plně vyvinuté.

Co vás čeká v tomto týdnu?

Tento týden vás čeká velmi důležité vyšetření v prenatální poradně. Sestřička vám odebere krev, aby se mohla stanovit krevní skupina a Rh faktoru. Dále vám vyšetří krevní obraz a protilátky proti nemocem, jako je syfilis, HIV a žloutence typu B. Odevzdáte také moč pro vyšetření močového sedimentu.

Jedná se o takzvaný triple test, při kterém se měří hladina tří látek, které jsou produkovány mezi matkou a placentou (HCG, EFP a E3). Podle toho lze určit, zda plod během těhotenství netrpí nějakou vývojovou vadou. Velmi často však toto vyšetření vychází falešně pozitivní a žena musí na odběr plodové vody. Toto vyšetření však může být vynecháno, pokud vám lékař provede kvalitní screening v prvním trimestru a ten vyjde zcela v pořádku.

Co dělat v 16. týdnu těhotenství a čemu se vyvarovat?

Jestliže se cítíte dobře, navštěvujte pravidelně cvičení pro těhotné. Snažte se hodně hýbat, neboť vás může trápit zácpa. Pohyb, ovoce a vláknina jsou nejlepší prevence proti zácpě. Samozřejmě nezapomínejte na pitný režim. Při zácpě také výborně pomáhá sušené ovoce. Zkuste nechat švestky ve vodě přes noc a ráno je snězte a vodu vypijte. Před naložením do vody je nutné sušené ovoce důkladně propláchnout.

Začněte si také trošku hlídat váhu. Měla byste přibírat v průměru 0,5 kg týdně. Nemělo by docházet k prudkému nárůstu váhy, ale zároveň byste neměla hubnout. Pokud se vám cokoliv nebude zdát, konzultujte to v poradně u lékaře. Stejně tak natékání končetin a jiné problémy.

Pokračovat na 17. týden ->

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *