36. týden těhotenství

Prožíváte poslední týdny těhotenství, vaše miminko už se pomalu připravuje na příchod na svět. V děloze má velmi málo místa, naučilo se dělat různé grimasy. Umí se usmívat, mračit a používat různé výrazy. V tomto týdnu jsou obvyklé časté děložní kontrakce, takzvané poslíčky. Ty vás mohou potrápit až do samotného porodu.

Týden po týdnu

Co se děje s matkou

V tomto týdnu obvykle dochází u prvorodiček k poklesu dělohy směrem dolů do pánve. Tento projev je jednou ze známek blížícího se porodu a je naprosto přirozený. Stále častěji se také mohou objevovat takzvané Braxtonovy-Hicksovy kontrakce, jednoduše řečeno poslíčci. Jde o nepravidelné a nebolestivé kontrakce, které přicházejí ke konci těhotenství u každé ženy. Ani jeden z těchto jevů však nesignalizuje porod.

Porodní cesty se pomalu připravují na porod miminka. Prsa se zvětšují a jsou těžká, zároveň se zvětšují i bradavky. Porod se blíží, může se objevit předporodní úzkost. Strach z porodu není nic výjmečného a má dokonce svůj smysl a funkci. Jde o pud sebezáchovy, zejména pokud jste prvorodička. Zároveň by vás neměl paralyzovat, pokud je strach nezvladatelný, raději se svěřte svému lékaři.

Co se děje s miminkem

Dítě už by mělo zaujmout polohu hlavou dolů, prostor v děloze je pro něho velice těsný a nemá příliš místa na přetočení. Pohyby děťátka jsou nyní silnější a výraznější. Pod kůží se vám mohou objevit obrysy patiček nebo loktů. Celková délka dítěte je v tomto období přibližně 45 cm a váží kolem 2,7 kg. Obličej mimika je už krásně vyhlazený, dítě mění výrazy a grimasy. Chmýří neboli lanugo se pomalu začíná ztrácet.

Dítě nyní rychle přibývá na váze. Do konce těhotenství se jeho váha bude zvyšovat přibližně o 30 gramů denně. Miminko se kromě váhy a růstu do porodu příliš nezmění, ještě malinko zesílí, jinak už má svůj nitroděložní vývoj zcela uzavřený a nyní se ještě „dopéká“ ve vašem lůně.

Co dělat v tomto týdnu?

Ve 36. týdnu těhotenství vás pravděpodobně čeká gynekologické vyšetření, při kterém se odebírá stěr z pochvy k vyloučení streptokokové infekce skupiny B. Pokud bude přítomnost streptokoka potvrzena, budou vám při porodu podána antibiotika jako prevence nákazy plodu. Riziko pro plod by nastalo v průběhu porodu. Nákaza novorozence může mít mnoho forem závažnosti (například zápal plic, zánět mozkových blan nebo celková sepse). Jedná se tedy o velmi důležité vyšetření, které je opravdu nezbytné.

Do porodu vám zbývají přibližně 4 týdny, což je pouze orientační. V tomto období budete patrně velmi unavená. Vyčerpanost je způsobená díky rostoucí děloze, nedostatku spánku a také v souvislosti s psychickou zátěží před porodem.

Jestliže nejste s partnerem manželé, vyplňte na příslušném městském úřadě s partnerem Dohodu o příjmení dítěte a přiznání otcovství. Pokud toto neuděláte, dítě ponese automaticky vaše příjmení.

Pokračovat na 37. týden ->

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *