8. týden těhotenství

Ačkoliv o těhotenství víte teprve krátkou dobu, pomalu se blížíte ke konci druhého měsíce. Ještě však na vás není nic patrné, miminko je tak malé, že na vašem bříšku není těhotenství vůbec znát. V tomto týdnu nejpozději vyhledejte gynekologa, aby vám potvrdil srdeční akci a zda je vše v pořádku. Plod se stále velmi rychle vyvíjí a za poslední týden udělal velký kus cesty.

Týden po týdnu

Co se děje s vámi?

V 8. týdnu už na sobě pociťujete první příznaky. Nárůst váhy je zatím jen velmi nepatrný, ovšem hodně žen trpí nevolnostmi. Vaše prsa jsou plnější, citlivější. Zvyšující se hladina těhotenských hormonů způsobuje zvětšení jejich objemu, prsa se od samého počátku připravují na kojení dítěte. Může se vám točit hlava a také se objevuje drobné špinění. Pravděpodobně vás trápí časté močení, zvětšující se děloha tlačí na močový měchýř.

Kromě nevolnosti se také často objevují poruchy spánku. Dostaví se silná únava, pokud je to trochu možné, je ideální si během dne na chvíli lehnout a hodně odpočívat. Nezřídka kdy se objevuje pálení žáhy, které vás může trápit kdykoliv během těhotenství.

Velikost dělohy lze přirovnat k husímu vejci. Placenta přebírá od vaječníku velmi důležitou úlohu, produkovat hormon zvaný progesteron. Ten je zodpovědný za udržení těhotenství.

Co se děje s plodem?

Od tohoto týdne se už embryo nazývá plodem. Měří asi 1,6 cm a jeho velikost lze přirovnat k fazoli. Miminko má relativně velikou hlavičku, která je ohnutá dopředu. I nadále se vyvíjí obličejová část, jejíž vývoj je poměrně komplikovaný. Postupně dochází ke srůstání výběžků, což jsou základy pro dolní a horní čelist.

Vývoj horní čelisti je složitější, neboť do jejího základu vstupuje ještě výběžek čelní, který tvoří základ nosu. Právě zde mohou vzniknout rozštěpové vady. Tvoří se nosní kanálky a dírky. V tomto období je již založen základ zevního zvukovodu. Základy očí jsou ještě stále umístěny na straně hlavičky a jsou z větší části zakryty víčky.

Dále probíhají velké změny na horních končetinách. Postupně se objevuje loketní ohnutí na ruce, už jde dobře rozpoznat paži a předloktí. Vznikají základy pro prsty, již v této době je vidět, že plod bude mít 5 prstíků. Na dolních končetinách je patrné vznikající kolenní ohnutí. Ocasní výstupek je již téměř zaniklý. Tělíčko se pomalu začíná napřimovat a vyvíjí se kosti a svalová hmota.

Ačkoliv je pohlaví plodu dané již od početí, není jej možné určit při ultrazvukovém vyšetření v této době, většinou s jistotou jej lékař určí až kolem 16. týdne, když je plod větší.

Co je vhodné v 7. týdnu těhotenství dodržovat a čemu se raději vyhnout?

Pokud vás trápí nevolnosti, doporučujeme ještě před tím, než ráno vstanete z postele, sníst něco malého (piškoty, banán a čaj nebo džus). Nechte si to připravené už od večera na stolku. Chvilku ještě ležte a pak pomalu vstaňte. Takto lehce nasycený žaludek by vám neměl dělat takové problémy. Celkově se doporučuje jíst po menších dávkách a mít jídlo stále po ruce. Stačí jen piškoty, nebo lehké sušenky, křupavé chlebíčky či rohlík.

Pokud byste však zvracela velmi intenzivně a často, ihned vyhledejte lékaře. Mohlo by dojít k dehydrataci. Během zvracení je vždy velmi důležité doplňovat tekutiny – alespoň po lžičkách. Ideální je hořký černý čaj, nebo Coca Cola (ne Kofola a jiné).

Jestliže jste ještě nebyla u svého gynekologa, je nejvyšší čas na první prohlídku. Lékař vám potvrdí srdeční akci, změří tlak a některé ženy již v takto raném stádiu dostanou těhotenskou průkazku.

Dodržujte nadále základní opatření, která se týkají léků, alkoholu a cigaret. Vyvarujte se jim, jak jen můžete. Pokud se cítíte dobře, choďte na procházky a v podstatě se nemusíte výrazně omezovat. Buďte na sebe jen opatrnější víc, než kdykoliv jindy. Spěte minimálně 8 hodin denně – více je lépe. 

Pokračovat na 9. týden ->

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *