27. týden těhotenství
Vstupujete do posledního týdne druhého trimestru a zároveň jste ve druhé polovině sedmého měsíce. Váha vašeho dítěte už se blíží k jednomu kilogramu a miminko má již otevřené oči. V tomto týdnu už má dítě zase o něco větší šanci na přežití, pokud by došlo k předčasnému porodu. Vaše bříško je čím dál tím větší a těžší a vy si začínáte připadat docela neohrabaně. Ovšem miminko má sotva polovinu své porodní váhy, to znamená, že v posledním trimestru téměř ztrojnásobí svou váhu.
Co se děje s matkou
Váhový přírůstek v tomto období je značně individuální, ale v průměru žena přibere přibližně 6 kg. Žilní systém v dolních končetinách je velmi namáhaný. Mohou vznikat nepříjemné křeče do lýtek. Křeče se zpravidla objevují v noci. Jestliže ucítíte nastupující křeč, natáhněte nohu, vystrčte patu dopředu a nárt naopak tlačte směrem k tělu. Křeč by měla po chvilce odeznít. Lékaři doporučují zvýšit dávky magnezia. Spaní na zádech se už pro vás stalo dávno minulosti, nejvhodnější je spánek na levém boku.
Kvůli rychle rostoucímu plodu prochází v těhotenství změnami především váš krevní oběh. Vaše srdce bije rychleji, a to až o 15 úderů za minutu. Zvětšil se také objem krve, která proudí tělem. Té v těhotenství přibylo zhruba o třetinu. Mění se také poměry mezi počtem červených a bílých krvinek a množstvím krevní plazmy. Hladina cholesterolu v krvi také stoupá. Těhotenství představuje pro organismus ženy velkou zátěž.
Děloha stále roste, nyní sahá již vysoko nad pupek. Snažte se spát v noci minimálně 8 hodin. Pokud to jen trochu půjde, zkuste si dopřát krátký spánek po obědě nebo alespoň hodně odpočívat.
Co se děje s miminkem
Vaše miminko již měří od hlavičky po zadeček přibližně 24 cm, i s nožičkami je to asi o deset cm více. Váží kolem 1 kilogramu. Zatím se může v děloze volně pohybovat, ale jak bude více přibírat na váze, bude mu tam stále těsněji. V nejbližších týdnech by mělo zaujmout konečnou pozici, která zůstane až do porodu, nejlépe tedy hlavičkou dolů. Některé děti se však dokážou přetočit i dva týdny před porodem.
Tento týden je pro dítě zlomový v tom, že začíná otevírat oči. Vývoj očí je tedy na svém vrcholu. Vytváří se sítnice. Na víčkách vyrostly řasy. Kromě hmatu, sluchu a chuti tedy začíná používat i další smysl a to je zrak. Pokud byste na bříško zasvítili prudkým světlem, pravděpodobně bude reagovat tak, že se rychle otočí.
Tento týden je pro vývoj dítěte důležitý také proto, že se začíná hojně objevovat podkožní tuk, přesto je však kůže pořád slabá a vrásčitá. Pomalu se tvoří pevné plochy nehtů na prstech rukou i nohou.
Plíce jsou ještě nezralé, ale v případě předčasného porodu by již dítě mělo být schopné za pomoci přístrojů dýchat. Zároveň se zvyšuje počet plicních sklípků.
Dítě už má nastavený pravidelný režim, který obvykle kopíruje podle matky (ale nemusí to být pravidlem). Chuťové buňky v ústech jsou již plně dovyvinuty. Na povrchu mozku se tvoří mozkové závity a tím se zdokonaluje mozková činnost.
Co je vhodné dělat v tomto období
Pokud se objeví křeče do nohou, zvyšte dávky magnezia. Zároveň se snažte přijímat více železa, které potřebujete nejen pro sebe, ale také pro své miminko. Měla byste zvolit pohodlnou podprsenku se širokými ramínky, které se nezařezávají do ramen. Jezte stravu, která je bohatá na vlákninu. Je to ideální prevence zácpy. Pokud vás trápí pálení žáhy, odpočívejte na gauči s podloženou hlavou.
Nyní je také vhodná doba začít se zajímat o předporodní kurzy, prohlédněte si dobře porodnici, ve které budete rodit. Můžete si také zvolit porodní asistentku, která bude asistovat u porodu. Vysvětlí vám vše o porodu, kojení a péči o miminko, a také vám pomůže zbavit se zbytečných obav.