1. a 2. týden těhotenství

V těchto dnech o svém těhotenství nemůžete mít ani ponětí. V podstatě v tuto dobu ani ještě nejste těhotná. Lékaři totiž počítají těhotenství od prvního dne menstruačního cyklu. V praxi to znamená, že jste ještě ani nepočala, ale jakmile budete mít potvrzené těhotenství, tyto první dva týdny se do něho zpětně zahrnují. Vaše tělo se tedy právě v těchto dvou týdnech připravuje na početí. Pokud k němu dojde, tak během následujících 280 dnů se ve vašem těle odehraje jedinečný seriál, na jehož konci se dočkáte vytouženého miminka.

Týden po týdnu

Dlouhá cesta k početí

Právě jste dostala menstruaci, prvním dnem menstruace začíná nový cyklus. Nejprve si zkusme popsat, co to vlastně menstruační krvácení je. Jedná se o odlučování děložní sliznice společně s krví. Jakmile se sliznice odplaví a odloučí, okamžitě začíná narůstat nová a připravovat se tak na možné oplodnění. Tento proces nemusí fungovat pravidelně. Ne každá žena je plodná v každém cyklu. Navíc může dojít k různým hormonálním odchylkám.  My se ovšem budeme zabývat ideálním cyklem, jehož cesta může vést k početí.

Jak to celé probíhá?

Obecně se dá říci, že v prvním týdnu těhotenství otěhotnět nemůžete. V době menstruace a těsně po ní se vše teprve připravuje k následné ovulaci. Děložní sliznice potřebuje ke svému růstu několik dní, minimální výška pro to, aby se v ní embryo mohlo uchytit, je 6 – 7 mm, ale samozřejmě čím více, tím lépe.

Současně s růstem sliznice (endometria) se ve vaječníku tvoří několik folikulů. V první fázi jich může být několik, ale jen jeden (výjimečně dva) jsou dominantní. Každý folikul je složen z jedné vaječné buňky a obalu, který tuto vaječnou buňku vyživuje a zároveň chrání. Dominantní folikul pokračuje ve svém zrání, ostatní malé zanikají.

Zázrak jménem početí

Zhruba 14 den cyklu (od počátku menstruačního cyklu) dochází k ovulaci. Den ovulace je velmi individuální a je ovlivněn mnoha faktory. Závisí především na délce vašeho menstruačního cyklu. Obecně se bere jako ideální délka 28 dní a zhruba v půlce dochází k ovulaci.

V dávce ejakulátu je přibližně 250 000 000 spermií, z toho se po cca desetihodinové cestě z pochvy až do vejcovodu dostane jen pouze 400 a dalších dvacet minut pak trvá, než ta nejúspěšnější pronikne až do vajíčka. Pokud je spermie nositelem chromozomu Y, narodí se kluk. Pokud nese X, narodí se děvčátko.

Jakmile se vajíčko a spermie spojí, dojde k oplodnění a vznikne oplodněné vajíčko (neboli zygota). To je ovšem teprve začátek velmi dlouhé složité cesty. V několika dalších hodinách dochází ke splynutí genetických informací mezi vajíčkem a spermií. V této chvíli je již určeno pohlaví dítěte.

Co je vhodné v tomto období dělat?

Jak se na početí vlastně připravit? Pokud se o dítě snažíte, je vhodné začít užívat kyselinu listovou, která slouží jako prevenci proti vývojovým vadám plodu a je nezbytná pro jeho správný růst. Lékaři doporučují ji začít užívat již tři měsíce před plánovaným početím. Pokud nepočnete hned první měsíc, kdy se o miminko snažíte, vůbec si z toho nic nedělejte. Člověk nepatří mezi příliš plodné tvory a i zdravý pár se může snažit klidně několik měsíců, než se to podaří. Tohle obzvláště platí těsně po vysazení hormonální antikoncepce – tělu zabere nějaký čas, než se hladiny hormonů srovnají. Snažte se konzumovat pestrou stravu, hýbat se, nekouřit a nepít alkohol. Neboť už při snaze o početí je třeba se v určitém slova smyslu chovat jako těhotná. Pokud užíváte léky, poraďte se s lékařem, zda se mohou užívat i v těhotenství. Protože i ty dva týdny, které ještě nevíte, zda jste nebo nejste těhotná, jsou velmi důležité. Pokud se jedná o rodičovství plánované, berte to velmi zodpovědně. Odměnou vám bude zdravé dítě.

Pokračovat na 3. týden ->

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *