33. týden těhotenství

Nyní vstupujete do předposledního lunárního měsíce těhotenství a pomalu se blížíte do finále, přesto máte ještě dva měsíce před sebou. Vaše bříško se stále zvětšuje a nyní vás už značně omezuje v pohybu. Dítě o sobě dává vědět pořádnými kopanci, i když je mu v děloze stále těsněji. Dítě hodně reaguje také na vaši aktivitu, povídejte si s ním a hlaďte často bříško. Velmi kuriózně někdy vypadá, když se vám na břiše vyboulí nožička nebo ručička.

Týden po týdnu

Co se děje s matkou

Velikost dělohy stále roste a tlačí na žaludek a podžebří. Díky zvětšující se váze přibývají další problémy v podobě otoků, hůře se vám dýchá a také spánek není klidný, jako dříve. Mnoho žen v tomto období trápí pálení žáhy, bolesti v kříži a pocit „těžkých nohou“. Je to bohužel daň za to, že vaše miminko už váží skoro 2 kila a bříško je obrovské. Děloha nyní dosahuje až k žebrům.

Poloha na zádech už pro vás není příjemná a rozhodně se ani nedoporučuje takto ležet. Pravděpodobně vás bude trápit také časté močení, neboť děloha tlačí na močový měchýř. Pokud je dítě otočené koncem pánevním, pak vás kope přímo do močového měchýře, což je hodně nepříjemné.

Mohou se také objevit občasné stahy dělohy. Pokud jsou nebolestivé a neobjevují se častěji, než 10 krát za den, nejedná se o nic znepokojujícího. V následujícím měsíci přiberete ještě přibližně 1,5 kg.

Co se děje s miminkem?

Orgány dítěte stále ještě dozrávají, ale jejich funkce je nyní z větší části připravena pro samostatný život mimo matčino lůno. Dítě stále přibírá na váze, nyní váží už skoro 2 kilogramy a měří 43 cm. Pomalu ztrácí svůj „pomačkaný“ vzhled a jeho kostra se zpevňuje. Kosti v lebce nejsou spojené, což jim umožňuje se pohybovat a překrývat se lehce navzájem. Díky tomu pak dítě snadněji projde porodními cestami (tlak na hlavičku je během porodu velmi intenzivní). Mnoho novorozenců má po porodu šišatou hlavu, která se po pár dnech vrátí do normálu. Tyto kosti se zcela nespojí až do rané dospělosti, protože rostou společně s mozkem a dalšími tkáněmi.

Většina miminek v tomto období již zaujala svou stálou pozici hlavičkou dolů. Pokud se tak nestalo, je ještě šance, že se přetočí. Stále stoupá množství podkožního tuku. Kůže se napíná a její barva se mění na růžovou. Mozek se velmi rychle zvětšuje a hlavička se tak rozšíří o dalších 9 mm během tohoto týdne.

Co dělat v tomto týdnu?

Pravděpodobně jste v práci skončila a začala vám mateřská dovolená. Pokud jste zvolila pozdější termín, tedy od 34. týdne, čeká vás rozlučka se svými spolupracovníky. V tomto týdnu se už nedoporučuje cestovat na dlouhé vzdálenosti. Otřesy a vibrace mohou dráždit děložní sval a vyvolat předčasný porod. Ani cestování letadlem není příliš vhodné.

Nastává čas pomalu si zabalit tašku do porodnice a postupně dokoupit všechny potřebné věci jak pro miminko, tak pro vás. Dejte si za úkol vyprat a vyžehlit oblečení a povlečení, které máte pravděpodobně již nakoupené. Do porodu může být ještě dost času, ale každý týden bude jakákoliv aktivita pro vás náročnější. Nezapomínejte věci vyprat v pracím prášku, který je určený pro jemnou a citlivou pokožku a nepoužívejte aviváž. Věci novorozenců se doporučuje také žehlit, alespoň do 6 měsíců věku dítěte.

Pokračovat na 34. týden ->

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *