30. týden těhotenství

Vstupujete do 30. týdne gravidity, do porodu vám zbývá pouhých deset týdnů. Dítě už zaplňuje větší část dělohy. Od nynějška budete chodit do prenatální poradny každé dva týdny. Bříško už je opravdu velké, pohyb vám bude dělat stále větší potíže. Zejména pak zavazování tkaniček. Pokud ještě chodíte do práce, pomalu začněte chystat rozlučku se svými kolegy. Za dva týdny už můžete nastoupit na mateřskou dovolenou. Dítě stále přibývá na váze. Počítejte s tím, že do konce těhotenství vaše bříško ještě povyroste.Týden po týdnu

Co se děje s matkou?

Hmotnost bříška a změna zatížení páteře může způsobit bolesti zad, které obvykle budoucí maminky v tomto období trápí. Snažte se více odpočívat, a pokud to půjde, tak také cvičit. Těhotenské cvičení je ideální, velmi oblíbená je zejména těhotenská jóga. Trápit vás mohou také bolesti v tříslech a v podbřišku. Všechny tyto neduhy patří k poslednímu trimestru gravidity. Pokud jsou bolesti velké, konzultujte je s vaším lékařem, který musí ověřit, zda se předčasně neotvíráte a čípek se nezkracuje.

Kůže nad zvětšeným bříškem je velice napjatá a mnohdy nepříjemně svědí. Vyzkoušejte hypoalergenní tělové mléko, nejlépe z lékárny. Pokud je však svědění úporné, raději si nechte vyšetřit jaterní testy.

Přírůstek na váze v tomto období je přibližně 9 – 10 kg.

Co se děje s miminkem?

Vaše dítě měří od temene k zadečku přibližně 27 cm a váží kolem 1400 g. Je stále velice aktivní, zkouší různé pohyby (zejména uchopovací a sací reflex). Miminko také hodně kope a šermuje ručičkama, což pro vás může být někdy až bolestivé. Souhra mez nervovými podněty a svaly se zdokonaluje. Na druhou stranu pohyby celého tělíčka jsou již velmi omezeny. Hlavička plodu je ideálně umístěna nad hrdlem děložním, zadeček a nožičky se nachází v horní třetině dělohy.

Dýchací pohyby děťátka jsou nyní rytmické a jeho kostra se zpevňuje. Červené krvinky se již netvoří v játrech, ale v kostní dřeni. Vlasy stále rostou a sílí a také dítěti rostou nehty. Pomalu mizí lanugo (ochlupení). Zesilují kosti, které kostnatí. Nadále dozrávají svaly, plíce a mozek miminka. S narůstající hmotností dítěte se zvětšuje tlak na podbřišek a dno pánevní.

Neustále se zlepšuje zrak dítěte, které je schopné rozeznávat světlo a tmu. Zrak se bude vyvíjet stále až do 6 let věku dítěte.

Množství plodové vody nyní dosahuje svého maxima (okolo 800 ml). V následujících týdnech bude její množství pomalu ubývat. V termínu porodu se jí zde nachází přibližně 600 ml.

Co dělat v tomto období?

Měla byste pravidelně navštěvovat lekce určené maminkám ve třetím trimestru, pokud vám to váš zdravotní stav dovolí. Dále je vhodné chodit na předporodní kurzy a pořádně si prohlédnout porodnici, ve které budete rodit. Cviky zaměřte především na posilování pánevního dna, na které je kladen velký tlak.

Mezi 30 – 32. týdnem byste měla také absolvovat 3. ultrazvukové vyšetření. Lékař zkontroluje vitalitu plodu, umístění placenty a množství plodové vody. Součástí vyšetření je také měření hlavičky a stehenní kosti.  Miminko už by mělo zaujmout polohu hlavičkou dolů. Pokud ne, tak vám lékař poradí pár cviků, které mohou pomoci děťátku se otočit. Zatím není důvod k obavám, miminko má ještě dostatek času.

Pokračovat na 31. týden ->

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *