9. týden těhotenství

Vstupujete už do 3. lunárního měsíce, vaše dítě prochází velmi důležitými změnami a hodně rychle roste. Už v následujícím měsíci zdvojnásobí svou hmotnost.

Týden po týdnu

Co se děje s vámi?

Těhotenství na vás zatím není vidět, příznaky se už ale pomalu objevují. Nejvíce změn zatím pozorujete na svých prsou, které procházejí obrovskými hormonálními změnami. Ty se mohou projevit také na vaší náladě, můžete být více plačtivá a emočně „labilní“. Dalo by se říci, že devátý týden je ve znamení velkých změn nálad. Počáteční radost z těhotenství střídá starost, zda bude vše v pořádku. Přeci jen se pomalu blíží prvotrimestrální screening.

Prsa jsou na pohmat velmi citlivá, dvorce a bradavky tmavnou. Některé ženy mohou pociťovat velmi nepříjemné pnutí prsou, v takovém případě je vhodné použít speciální krém proti striím a také zakoupit těhotenskou podprsenku, ve které se budete cítit příjemněji.

Můžete pozorovat změny také na vaší pleti a vlasech. Většina žen má vlasy, nehty i pleť mnohem hezčí než před těhotenstvím, ale může tomu být i naopak. Díky hormonálním změnám vám změknou dásně, je tedy velice nutné věnovat se více ústní dutině.

Pokračují také nevolnosti, neboť hladina HCG (těhotenského hormonu) je na svém vrcholu. Ačkoliv vám bříško ještě zdaleka neroste, své těhotenství už pociťujete velice zřetelně.

Co se děje s plodem?

Vaše děťátko je právě v sedmém týdnu svého vývoje a je velké přibližně jako oliva. Měří 2 až 3 centimetry a váží 2 až 3 gramy. Plod už vypadá jako lidské dítě, stále má však tvar písmene C. Je patrný primitivní nos s dírkami, vznikají postupně oční panenky, čočka a také sítnice, oční nerv začíná být funkční. Rysy obličeje jsou ještě hrubé.

Začíná se vyvíjet pupečník, který bude mít po celý zbytek těhotenství velmi zásadní úlohu. Je to komunikační tepna mezi matkou a plodem. Stále se vyvíjí horní i dolní končetiny, které poměrně velmi rychle rostou. Na končetinách jsou již patrné loketní ohnutí, na prstech se postupně vyvíjí bříška. Rýhy mezi prstovými paprsky na rukou se pomalu ztenčují. Základy prstů jsou spojeny tenkými plovacími blánami.

V dutině břišní roste do délky také tenké střevo a skládá se v kličky. Velká játra vedou k napřimování do této chvíle stočeného zárodku.

Ocásek už téměř úplně zmizel, zbytek ocásku zůstane jako budoucí kostrč. Miminko už se pomalu pohybuje, dokonce si cumlá paleček. Srdíčko je jednoduché, má čtyři komory bez chlopní, ale pravidelně pracuje.

Na co si dát pozor a jak se chovat v 9. týdnu těhotenství?

Buďte na sebe hodně opatrná, snažte se co nejvíce odpočívat a hlavně se vyvarujte alkoholu, cigaretám a kofeinu. V tomto období se vyvíjí všechny důležité orgány, proto je plod velice citlivý. Místo kávy si dejte raději meltu nebo kakao, černý čaj vyměňte za ovocný. Váš lékař patrně stanovil přibližný termín porodu a objedná vás na prvotrimestrální screening. Dá se říci, že nejrizikovější období máte za sebou, ovšem ještě další dva až tři týdny je riziko potratu o něco vyšší.

Pokračovat na 10. týden ->

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *