35. týden těhotenství

Vstupujete do 35. týdne těhotenství, děloha je nyní nejvýše z celé gravidity. Těhotné ženy pociťují obtíže při dýchání, při chůzi je nutné se občas také zastavit a vydýchat. Pokud dojte k předčasnému porodu, dítě už bude dostatečně silné. Všechny orgány včetně plic jsou vyzrálé a dítě se takzvaně „dopéká“ v maminčině lůně. Jste stále více unavená, bříško je už obrovské a mohou vás také trápit otoky. Vstupujete do devátého měsíce, který je tím posledním před narozením vašeho děťátka.

Týden po týdnu

Co se děje s matkou?

Máte před sebou poslední lunární měsíc těhotenství. Již za pár týdnů se narodí vaše miminko. Toto období je velmi náročné, neboť bříško už je opravdu hodně veliké a pohyb je tak stále více namáhavý. Některé ženy navíc prožívají psychické a emociální změny, které se mohou odrazit také ve velmi živých snech. Stále se zvyšující hmotnost společně s těhotenským hormonem relaxinem způsobuje rozvolňování spojení pánevních kostí. Někdy se tak může stát, že v této oblasti budete pociťovat bolest či lehké mravenčení. Nemusíte mít však obavy, jedná se o důležitou přípravu na porod. Vaše prsa se stále více připravují na kojení, prsa i bradavky se zvětšují.

Vrchol dělohy nyní dosahuje až k hrudnímu koši. Děloha, která se zvětšuje, tak utlačuje některé orgány v břišní dutině, zejména pak močový měchýř a orgány trávicí soustavy. Ženy tak trápí časté močení nebo pálení žáhy.

Co se děje s miminkem?

Miminko už má vyvinuté všechny orgány, nyní roste jen do krásy. Dítě váží přibližně 2,5 kila a měří 46 cm. Podkožní tuk již začíná pomáhat regulovat tělesnou teplotu. Pokožka je krásně růžová a vyhlazená. Trávicí soustava dozrává, plíce i centrální nervový systém je již zcela dokončen.

Pokud by se dítě narodilo v tomto týdnu, žádné dýchací problémy už by mít nemělo. Následující týdny do porodu už bude jen růst a přibírat. V děloze mu již začíná být velmi těsno, mohlo by tedy dojít ke zmírnění pohybů. To se ovšem týká pouze intenzity pohybů, jejich četnost by měla být stejná jako v předchozích týdnech.

Miminko by v tomto týdnu již mělo zaujmout polohu hlavou dolů. Pokud tomu tak není, šance na přetočení je již velmi malá. Lékař pravděpodobně navrhne porod císařským řezem.

Co dělat v tomto týdnu?

V této době jste již na mateřské dovolené. Měla byste mít připravenou výbavičku pro dítě a také sbalenou tašku do porodnice. Snažte se nyní maximálně odpočívat a věnovat čas pouze sobě (zejména pokud jste prvorodička). Seznam potřeb pro sebe i pro děťátko najdete na internetu nebo jej obdržíte v gynekologické poradně. Máte už jasno, ve které porodnici budete rodit a zajistěte si také to, kdo vás odveze do porodnice. Pokud máte doma děti, je potřeba si domluvit hlídání. Ačkoliv se může zdát, že máte ještě dost času, opak je pravdou. Můžete rodit už každým dnem, ale také ještě několik týdnů nikoliv. Je ovšem vždy lepší být včas připravena.

V této fázi gravidity potřebuje vaše děťátko zvýšený přísun železa. Zahrňte tedy do svého jídelníčku co nejvíce potravin, které jsou bohaté na železo. Jde zejména o špenát, brambory, brokolici, luštěniny, ovoce, maso a jiné.

Pokračovat na 36. týden ->

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *