22. týden těhotenství

V tomto týdnu již zřetelně cítíte pohyby svého děťátka. Přibíráte přibližně 0,5 kg týdně, bříško se stále zvětšuje. Pravděpodobně se cítíte dobře, plná energie. Břicho ještě není tak velké, aby vás omezovalo, a pohyby dítěte jsou jen slabé, ty pořádné kopanečky teprve přijdou. Přesto plod stále roste a sílí. Některé ženy mohou pozorovat, jak jim z prsou vytéká kolostrum, což bývá pro tento týden běžné.

Týden po týdnu

Co se děje s vámi?

Vrchol dělohy nyní dosahuje přibližně 2 cm nad pupek a těhotenství už je na vás na první pohled patrné.

Většina žen v tomto období pociťuje zvýšený pocit hladu, dokonce také v noci. Zároveň vás může trápit zácpa, která bývá se zvětšujícím se bříškem velice častým problémem, který trápí mnoho žen. Možná si všimnete, že vám začínají otékat nohy, zejména kotníky. Proti otokům můžete bojovat tak, že nebudete dlouho stát, budete se přiměřeně hýbat a spát na boku.

Ve 22. týdnu těhotenství již všechny ženy zřetelně vnímají pohyby miminka v bříšku. Pokud ještě pohyby necítíte nebo jen velmi slabě, raději to konzultujte se svým lékařem. Právě díky pohybům jsou ženy klidnější, neboť tak mají „důkaz“, že je jejich miminko v pořádku.

Mohou se objevit první takzvané „nepravé kontrakce“, které budoucí rodičku pořádně vyděsí. Většinou se neděje nic špatného, nicméně je lepší svěřit tento problém svému lékaři. Pravděpodobně vám naordinuje magnesium (neboli hořčík), který může značně pomoci.

Co se děje s dítětem?

Dítě nyní měří přibližně 20 cm a váží kolem 350 g. Jeho mozek prochází neustálým vývojem, nyní zvětšuje svůj objem. Rostou mu především struktury v mozku, ve kterém vznikají mozkové buňky. Mozek je velice složitým orgánem, který roste až do pěti let věku dítěte. Jedním z prvních smyslů, jejichž vývoj se pomalu ukončuje, je hmat.

Obličej miminka má již zřetelné rysy a vypadá jako zmenšený novorozenec. Oční víčka jsou ještě spojena, ale již brzy se začnou pomalu oddělovat. Dítě už má řasy i obočí. Pod víčky se vybarvuje duhovka, oči dítěte tedy začínají získávat barvu. Na rukou i nohou jsou již plně vyvinuty nehty.

Jestliže čekáte chlapečka, tak jeho varlata začínají sestupovat do šourku a tvoří se v nich zatím primitivní sperma.

Kůže je zatím hodně zvrásněná, neboť podkožní tuk se začne ve větší míře tvořit teprve ve 3. trimestru gravidity. Lanugo, neboli jemné chmýří, pokrývá téměř celé tělo dítěte. Začíná se postupně vyvíjet slinivka břišní, která je nezbytná při tvorbě určitých hormonů.

Na co si dát v tomto týdnu pozor

Jak již bylo výše zmíněno, mnoho žen začnou trápit otoky a tvrdnutí břicha. Zmírnit tyto nepříjemné stavy můžete pomocí pár jednoduchých rad. Především je důležité dostatečně hydratovat tělo, to znamená pít minimálně 2,5 až 3 litry tekutin denně. Měňte polohy, není dobré dlouho sedět, ležet nebo stát, ale vše prostřídat. V žádném případě už neležte na zádech, doporučuje se ležet spíše na levém boku.

Může vás obtěžovat vytékání tekutiny z prsu. Jedná se o takzvané kolostrum, což je předchůdce mléka. Pořiďte si tedy vložky do podprsenky. Noste pohodlné podprsenky, nejlépe sportovní bez kostic, které netlačí.

Některé ženy také začíná pálit žáha. Chcete-li tomu zabránit, raději se vyhýbejte ostrým a kořeněným jídlům a perlivým nápojům. Úlevu vám přinese lžička jedlé sody, kterou rozpustíte v troše vody nebo například pastilky Rennie.

Pokračovat na 23. týden ->

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *