39. týden těhotenství

Porod už je na „spadnutí“, většina žen je v tomto období už značně unavená. Bříško je velké a těžké a vy se těšíte, až to budete mít za sebou. Dítě už je donošené a připravené na život mimo dělohu. Porodit můžete prakticky kdykoliv. Mějte sbalenou tašku a příliš se už nevzdalujte od domova. Cestovat na delší trasy se nedoporučuje vůbec.

Týden po týdnu

Co se děje s matkou

Cítíte se již velmi nepohodlně. Bříško je obrovské a stěžuje vám jakýkoliv pohyb, ale také spánek. Děloha již zabrala celý prostor pánve a tlačí na okolní orgány. Možná jste si všimla, že máte červené tváře, což způsobuje krevní oběh, který je namáhaný mnohem více, než dříve. Množství plodové vody se stále snižuje.

Některé ženy cítí obavu z porodu a z péče o dítě. Pokuste se co nejvíce rozptýlit, přečtěte si knihu. Nezapomínejte, že po porodu už nebudete mít na sebe tolik času.

Porod může přijít kdykoliv. Některé ženy se obávají, že porod nepoznají. Nebojte se, tohle opravdu nepřehlédnete. Známkou začínající porodu jsou pravidelné kontrakce, které mají různé intervaly. Ty se musí postupně zkracovat. Je dobré si tedy kontrakce začít měřit, zda se objevují skutečně pravidelně a nejedná se o takzvané poslíčky. Do porodnice se vydejte, pokud jsou kontrakce po pěti minutách nebo v případě odtoku plodové vody.

Co se děje s miminkem?

Miminko už prakticky jen čeká na svůj příchod na svět. Měří přibližně 50 cm a váží kolem 3 kg (váha i délka však může být rozdílná). Většina ochlupení již zmizela a v plicích se zvyšuje tvorba surfaktantu. Pohyby miminka jsou mnohem méně častá, ovšem stále je potřeba sledovat, zda se dítě hýbe. Nemá už v děloze skoro žádné místo.

Už od minulého týdne je miminko považováno za plně donošené. Po porodu by tedy mělo zvládnout samo dýchat, neboť jeho plíce jsou plně vyvinuté. Mozek je natolik vyvinutý, aby byl schopen po porodu řídit základní životní funkce novorozence. Dítě má sací a uchopovací reflex.

Donošené miminko má tyto znaky:

Celková délka je kolem 50 cm a váha přibližně 3 kg. Kůže je hladká a růžové, miminko již není svraštělé. Má plně dotvořené obočí a řasy. Nehtíky sahají až ke konečkům prstů. Chlapci mají varlata sestouplá v šourku a u dívek jsou stydké pysky překryty velkými. Dítě po porodu ihned začne křičet.    

Co dělat v tomto týdnu

Tašku do porodnice již máte pravděpodobně sbalenou po několik týdnů. Nezapomeňte také na důležité doklady, jako je občanský průkaz, průkaz pojištění, oddací nebo rodný list a také těhotenskou průkazku. Měli byste mít připravená jména, i v případě, že znáte pohlaví, musíte uvést jméno pro chlapce i děvčátko.

Do porodnice odjeďte ihned, pokud se objeví výrazné snížení aktivity dítěte, vaginální krvácení, bolesti břicha či vysoké horečky. Pokud vám odteče plodová voda, také je lepší na nic nečekat. 

Pokračovat na 40. týden ->

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *