5. týden těhotenství

V 5. týdnu těhotenství už víte, že se vám nedostavila menstruace a pravděpodobně jste si udělala těhotenský test. Pokud se zobrazily dvě čárky, radujete se z těhotenství. Je to období, kdy žena prožívá velké štěstí, euforii z toho, že se to konečně podařilo. Zároveň se ale začnete bát o sebe i to maličké, je to velmi emotivní doba, neboť vstřebáváte tuto radostnou novinku, která zásadně změní váš život.

Týden po týdnu

Co se děje s matkou?

Těhotenství je velice čerstvé, pokud máte delší menstruační cykly (30 dní a více), pravděpodobně teprve v 5. týdnu jste si udělala těhotenský test. Pokud je pozitivní, můžete se radovat. Zároveň je čas zavolat svému gynekologovi, který vás pravděpodobně objedná za dva týdny na kontrolu. Není rozumné běžet ihned na vyšetření, neboť v takto brzkém stádiu ještě nebude plod vidět a vy se budete o to více nervovat. Pokud nešpiníte a je vám dobře, raději s návštěvou nespěchejte.

U některých žen se mohou objevovat první příznaky těhotenství, které jsou způsobeny vzrůstající hladinou těhotenského hormonu HCG. Mezi tyto příznaky patří nevolnosti, nechutenství, únava, lehké bolesti břicha podobné těm menstruačním, zvýšená citlivost bradavek, časté močení a kovová pachuť v ústech. Ovšem není dobré se pozorovat až příliš a pokud nemáte ani jeden z těchto „příznaků“, vůbec nic se neděje.

Co se děje s embryem?

Ačkoliv na vás těhotenství ještě není vidět a dlouho nebude, vaše miminko prochází velice rychlým vývojem. Začíná se vyvíjet neurální trubice, ze které se postupně vytvoří mozek, mícha, nervy a páteř. Pomalu se formuje zatím velmi jednoduché rourkové srdce, které je ve tvaru písmene S a také oběhový systém. Koncem tohoto týdne začíná srdce pulsovat (někdy až v 6 týdnu) a krev začíná proudit embryem.

Primitivní placenta, která vznikla v minulém týdnu a pupeční šňůra, jsou plně funkční. Placenta je velmi důležitá, neboť vyživuje embryo a také zajišťuje výměnu dýchacích plynů a likviduje metabolické odpady embrya.

V této době je zárodek již vzpřímený, na horním konci se nachází tlustý, zatím ještě neuzavřený základ mozku a pod ním už se rýsují primitivní ústa. Embryo připomíná malého pulečka, je velké asi 1 až 2 milimetry.

Na ultrazvuku je na konci pátého týdne těhotenství vidět pouze žloutkový váček o velikosti 5 mm.

Rady jak se chovat v tomto týdnu těhotenství

Jak už bylo zmíněno, první trimestr je rozhodující, co se vývoje embrya týče. Proto je třeba brát maximální ohled na výživu, vyvarovat se lékům (vše raději konzultujte s lékařem nebo lékárníkem), jezte kyselinu listovou, která napomáhá správnému vývoji plodu. Vyhýbejte se saunám, horké vaně, nesmí hrozit přehřátí organismu a také omezte náročné sporty. Snažte se co nejvíce odpočívat, v tomto období se obvykle dostaví zvýšená únava. Velmi častá bývá také zácpa, která budoucí maminky může trápit v průběhu celého těhotenství.

Na druhou stranu, pokud je vám dobře a nemáte žádné obtíže, můžete normálně chodit do práce a žít plnohodnotný život. Těhotenství není nemoc, je jen potřeba brát na sebe trochu více ohled. Tuto radostnou novinu oznamte zatím jen svému partnerovi a počkejte ještě pár týdnů, než to rozhlásíte světu.

Pokračovat na 6. týden ->

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *