11. týden těhotenství

Vstupujete do 11. týdne těhotenství, pomalu jste překlenula období předčasných potratů. Pravidelně chodíte do poradny ke svému gynekologovi a s partnerem se nemůžete dočkat prvotrimestrálního screeningu, který vás již brzy čeká. Ve vašem těle se dějí obrovské změny, miminko roste a vyvíjí se každým dnem.

Týden po týdnu

Co se děje s vámi?

U většiny žen se už tělo vyrovnalo s tím, že je „těhotné“, tudíž nevolnosti a únava jsou na ústupu. To ovšem nemusí platit pro každou ženu. Naopak se zvýší riziko zácpy, kterou způsobují hormony. Dalším velmi častým neduhem tohoto období je pálení žáhy, neboť hormony postupně uvolňují záklopku mezi žaludkem a jícnem.

Stále více o sobě dává vědět také močový měchýř, který je utlačován zvětšující se dělohou. Ženy obvykle pociťují nucení na močení, aniž by byl močový měchýř plný. Sliznice močových cest jsou hodně překrvené a po celou dobu těhotenství bývá zvýšené riziko infekce močových cest.

V tomto období přiberete 1 až 2 kilogramy, v případě nevolností můžete naopak hubnout. Větší nárůst váhy přijde teprve ve 2. trimestru. Přesto již nyní bude vaše bříško jakoby nafouklé, vypadá asi jako těsně před menstruací nebo když se víc najíte. Pokud jste byla zvyklá nosit úzké bokovky, patrně zjistíte, že už je jen ztěžka dopnete a necítíte se v nich dobře.

Co se děje s plodem?

Vaše miminko už měří přibližně 4 cm a váží kolem 8 g. Jeho velikost lze přirovnat k fíku. Vypadá už jako lidský tvor, má téměř konečnou podobu. V nejbližší době začne otevírat a zavírat pěsti, pod dásněmi se objevují maličké zoubky a některé kosti na těle začínají tvrdnout.

Začínají mu vyzrávat všechny vnitřní orgány. Jejich základy se stále více zvětšují. Jednotlivé vývojové procesy probíhají plynule, změny vzhledu vašeho miminka už nejsou tak markantní, jako tomu bylo v prvních týdnech.

V tomto období těhotenství se už obličej se začíná podobat tomu lidskému. Uši jsou posazené nízko, oči stále ještě daleko od sebe, překrývají je stále srostlá oční víčka. Miminku se tvoří kloubní spojení, například zápěstí a kotníky. Trávicí soustava prochází velkým vývojem. A zároveň se vyvíjí zárodky smyslů, především čichu, sluch ještě vyvinutý není.

Prsty na rukou i nohou jsou již plně oddělené a jsou velice drobné. Jen pro zajímavost, chodidlo vašeho děťátka nyní měří asi 2,5 mm.

Dítě už naplno kope a protahuje se. Je ovšem stále tak maličké, že pohyby nemůžete cítit. Zároveň se začíná tvořit bránice a dítě může škytat.

Nyní už je kritický vývoj orgánů téměř u svého konce a rapidně se snižuje vznik vývojových vad důsledkem vaší nesprávné životosprávy. Zároveň i riziko samovolného potratu je o dost nižší, než tomu bylo v prvních týdnech gravidity.

Jak se v 11. týdnu těhotenství chovat a čemu se vyhnout?

Kvůli častému močení žena často přestane dodržovat pitný režim, to je ovšem obrovská chyba. Obzvlášť v těhotenství je nutné pít pravidelně (nejlépe nosit po ruce lahev s neperlivou vodou a několikrát do hodiny se napít). Dodržováním pitného režimu snížíte riziko infekce močových cest, neboť v koncentrované moči se bakterie množí snadněji. Kromě vody, můžete pít také ovocné či bylinkové čaje. Naopak se vyhněte slazeným nápojům, kofeinu a chininu.

Nezapomeňte pravidelně chodit do těhotenské poradny a také byste si měla udělat čas na návštěvu zubaře. V těhotenství byste měla absolvovat minimálně dvě prohlídky u zubaře, neboť jsou vaše zuby ohroženy mnohem více.

Pokud trpíte zácpou, nepoužívejte projímadla. Výjimečně můžete zavést glycerinový čípek nebo vyzkoušet přírodní psyllium s probiotiky, nasypte si jej například do jogurtu.

Pokračovat na 12. týden ->

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *