17. týden těhotenství

Právě vstupujete do 5. lunárního měsíce, ručička na váze jde stále dopředu, za poslední měsíc jste přibrala minimálně kilo a těhotenství je na vás už opravdu vidět. Těhotenské oblečení se stává nezbytnou součástí vašeho šatníku. Mnoho žen také začíná cítit první pohyby miminka, které nyní velice rychle roste a sílí. Jaké pokroky udělá v tomto týdnu a co čeká vás?

Týden po týdnu

Co se děje s vámi

Zvyšuje se tvorba pigmentu, pihy které dříve byly téměř neznatelné, jsou nyní výraznější. Mnoho žen si všimne tmavé podélné čáry od pupíku dolů, které se říká linea negra. Některým ženám se tvoří pigmentové skvrny také v obličeji.  Ovšem jinak se cítíte dobře, vaše pleť i vlasy jsou lepší než kdy jindy. Mohou se ovšem objevit otoky rukou nebo kotníků.

Vrchol dělohy nyní sahá až k pupku a vaše bříško už je nepřehlédnutelné. Břišní stěna se napíná a stává se mělčí. Pas se začíná úplně ztrácet a mohou se objevit tolik obávané a nepříjemné strie. Díky zvýšenému krevnímu objemu máte pocit, že je vám stále teplo až horko. To překvapí zejména zimomřivé ženy, které před těhotenstvím trpěli studenými končetinami. Jestliže jste měla problém s častým nucením na močení, nyní by se to mělo srovnat.

Dozvíte se výsledky krevních testů z předešlého týdne. Pokud bylo vše v pořádku, čeká vás už pouze jedno velmi důležité vyšetření a tím je podrobný ultrazvuk ve 20. týdnu těhotenství. Poté už budete docházet jen na pravidelné prohlídky.

Některé ženy už začínají cítit pohyby svého miminka a prožívají tak nejkrásnější momenty z celého těhotenství.

Co se děje s miminkem

Vaše miminko nyní měří od hlavy k zadečku zhruba 13 cm a váží asi 140 g. Na hlavičce rostou první vlásky. Oči jsou ještě překryté srostlými víčky, ale stále se vyvíjejí. Dítě zatím nevidí, ale reaguje na světlo. Na jazyku se tvoří chuťové pohárky. Plod zatím ještě nedokáže vnímat chuť, protože mozek není doposud plně vyvinutý, aby umožnil rozlišit jednotlivé chutě.

Pokračuje velmi složitý proces osifikace neboli kostnatění. Znamená to, že chrupavčitý základ kostí se mění postupně v kostní tkáň. V tuto dobu se také tvoří tuková tkáň. Dítě ji potřebuje k regulaci teploty a metabolismu. Miminku se také vyvíjí potní žlázy na kůži.

Plod v tomto období těhotenství velmi rychle roste a také se mu výrazně prodlužují dolní končetiny. Tělesné proporce začínají být vyrovnané. Dítě kope. Rukama a nohama je velice aktivní. Při ultrazvukovém vyšetření můžeme vidět, jak si cucá paleček u ruky nebo u nohy a také jak škytá.

Srdeční akce plodu je nyní asi dvakrát rychlejší než ta vaše. Plodová voda se obměňuje, miminko jí polyká a vyměšuje do ní moč. Tvoří se také slepé střevo. Srdíčkem nyní proběhne až 30 litrů krve za den.

Plod už má vyvinuté dva základní reflexy, sací a polykací. Tyto reflexy jsou nezbytné při příjmu potravy. Než se miminko dostane na svět, bude mít plně vyvinuté téměř všechny reflexy, které bude k životu potřebovat. Zatím ho ještě čeká dlouhá cesta.

Rady pro ženy v 17. týdnu těhotenství

V tomto týdnu vás nečeká žádné důležité vyšetření, zároveň se cítíte dobře. Je to tedy ideální doba, kdy vyrazit s partnerem na dovolenou. Možná jste si dosud ještě vystačila se svým starým volnějším oblečením. Nyní už je opravdu nejvyšší čas začít nosit to těhotenské, které je mnohem příjemnější a pohodlnější.

Nezapomínejte také na vhodný výběr obuvi. Bříško se kulatí a ohýbání vám začne dělat problémy. Volte tedy pohodlnou obuv bez šněrování, mnohem praktičtější je suchý zip nebo nazouvací obuv.

Mezi velmi časté neduhy v tomto období patří hemoroidy nebo zácpa. Tímto problémem trpí více než polovina těhotných žen. Předcházet jim můžete konzumací potravin, které obsahují více vlákniny a také dodržováním pitného režimu. Také přiměřený pohyb je velmi vhodný.

Ženám se v tomto období často zvyšuje sexuální libido. Pokud je vše v pořádku, není důvod zříkat se těchto radostí. Nyní ještě není bříško tak veliká, aby vám překáželo, takže s chutí do toho.

Pokračovat na 18. týden ->

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *