31. týden těhotenství
Vstupujete do 31. týdne těhotenství, vaše bříško je už obrovské a jste stále více nemotorná. Aby ne, miminko zase přibralo na váze a jeho kopanečky jsou více bolestivé. Budete se muset vypořádat s bolestmi zad a pánevního pletence, který se rozvolňuje a připravuje na porod. Potrápit vás mohou také bolesti hrudního koše, zejména kolem dolních žeberních oblouků. Je to způsobeno tím, jak miminko kope nožičkami. Pokud je otočené hlavičkou nahoru, bude vás více kopat do močového měchýře. V práci se pomalu připravujete na svůj odchod na mateřskou dovolenou.
Co se děje s matkou
Některé ženy si připadají trochu roztržité a nesoustředěné. Není na tom nic neobvyklého, váš mozek se nyní zabývá jinými podněty. V prsech se tvoří mlezivo (kolostrum), což je hustá tekutina bílé až nažloutlé barvy. Je určena k výživě dítěte v prvních dnech jeho života. Obsahuje značné množství živin a protilátek. Po několika dnech jej vystřídá mléko. Vyšší cirkulace krve v těle může způsobovat návaly horka, které mohou být velmi nepříjemné zejména v létě. Dávejte přednost oblečení z přírodních materiálů, aby bylo prodyšné. Patrně se cítíte velmi unavená, váhový přírůstek může být v průměru kolem 10 kilogramů. Snažte se co nejvíce odpočívat. Zároveň si však dopřejte denně alespoň krátkou procházku.
Co se děje s miminkem?
Pro dítě neznamená tento týden žádný významný mezník ve vývoji. Jeho míry od temene po zadeček jsou přibližně 28 cm a váží kolem 1,5 kg. Má neustále otevřené oči, které zavírá pouze když spí. Pohybem reaguje na zvukové podněty, ale většinu času prospí. V děloze je mu již poněkud těsno a nemůže se příliš hýbat. Dává o sobě vědět silnými kopanečky, většina dětí v tomto období již zaujala pozici v děloze hlavičkou dolů. Hlavní část spánku tvoří takzvaný aktivní spánek, při kterém se dítě nepatrně hýbe, jeho tepová frekvence se zrychluje. Duhovka je tmavě modrá, do své skutečné barvy se zabarví až několik týdnů po porodu. Miminko už má vytvořené všechny orgány, kromě plic. Mozek se stále zvětšuje. Na rukou a na nohou má dítě už nehty, které jsou zatím měkké. V tomto týdnu už je dítě schopné přežít, pokud by došlo k předčasnému porodu. Většina dětí zvládne adaptaci bez větších komplikací. Samozřejmě čím déle zůstane v matčině lůně, tím lépe. Dítě má nyní svůj biorytmus, tedy pravidelnou dobu bdění a spánku. V příštích týdnech bude rapidně nabírat na váze a také se stále méně hýbat, neboť bude mít méně prostoru.
Co dělat v tomto týdnu?
Připadá vám, že máte velký strach a obavy z porodu? Neváhejte vše konzultovat s odborníkem. Nechte si vše pořádně vysvětlit a zbytečně nehledejte informace na internetu. Pomalu začněte s partnerem uvažovat o jménech. Většina párů v tomto období zná pohlaví dítěte, pokud to chtějí vědět. I přesto si však připravte dvě jména, pro kluka i holku, která uvedete v porodnici. Samozřejmě na konečnou verzi je ještě mnoho času, je však dobré výběr jména nepodcenit. Psychicky se začínáte připravovat na porod. Patrně již máte větší část výbavičky nakoupenou a nyní je čas vyprat a vyžehlit první oblečky a vše pořádně nachystat. Některé ženy si již začínají balit tašku do porodnice, zejména ty, kterým hrozí předčasný porod.