10. týden těhotenství
Začínáte 10. týden těhotenství a vaše okolí možná ještě neví o té radostné zprávě. Nicméně vy si svůj stav moc dobře uvědomujete, nejrizikovější období máte pomalu, ale jistě za sebou a připravujete se na velmi důležitý ultrazvuk, který vás čeká ve 12. týdnu. Většina žen se cítí velmi unavená, proto je důležité hodně odpočívat. Je na čase se zamyslet i nad tím, kdy tuto novinku oznámíte svému zaměstnavateli.
Co se děje s vámi v tomto týdnu?
Jste stále ještě poměrně na začátku gravidity, přírůstek na váze bývá většinou velmi nízký. V průměru se pohybuje kolem 1 až 2 kilogramů. Ovšem je to individuální, obzvlášť pokud trpíte nevolnostmi. Těhotenství na vás ještě není patrné, přesto vám mohou být některé kalhoty pomalu těsné.
Prsa se začínají zvětšovat a mohou být citlivá na dotyk. Někdy z bradavek vytéká kalně zbarvená tekutina, které se říká kolostrum. Je to vlastně takový předchůdce mateřského mléka, které se tvoří až několik dnů po porodu. Často se také objevuje výtok z dělohy. Děloha je již patrně zvětšená, prosáklá a měkká.
Připadáte si najednou krásnější? Vaše pleť je vypnutá a vlasy se lesknou a vypadají hustší než dřív? To má na svědomí těhotenský hormon estrogen, který vypíná a vyhlazuje vaši pleť a také vyživuje vlasy. Ne nadarmo se říká, že těhotenství ženám sluší. Naopak druhý hormon, kterému se říká progesteron, napomáhá uvolnění svalů, což přináší určité neduhy, jako je zácpa nebo pálení žáhy.
Váš gynekolog by vás měl začít pravidelně vyšetřovat. V 10. týdnu vám nabere krev, provede cytologické vyšetření. V tomto týdnu již většina žen dostává těhotenskou průkazku. Někteří lékaři ovšem čekají až na výsledky screeningu, který se provádí na konci prvního trimestru.
Co se děje s plodem?
Plod už měří asi 3 cm, je velký přibližně jako jahoda. Váží kolem 4 gramů. Délku plodu vždy určuje lékař od temene ke kostrči.
V tomto období má již embryo vyvinuté téměř všechny životně důležité funkce, růst a vyvíjet se budou ovšem po celý zbytek těhotenství. Polovinu celkové délky plodu tvoří hlavička. V té se velmi rychle vyvíjí mozek, čelo je výrazně vystouplé. Obličej má zřetelně lidskou podobu. Oblast krku se ztenčuje, takže oddělení hlavičky od trupu je patrné.
Ústa se zužují, oči jsou pořád otevřeny, ale už se pomalu začínají rýsovat oční víčka. Kolem zevního zvukovodu je vidět malý, ale jednotný základ pro ušní boltec.
Na embryu přestávají být znát obrysy prvosegmentů. Na konci tohoto týdne budou již patrné pouze v bederní, křížové a kostrční oblasti. Postupně vznikají obratle páteře, některé svaly a hlubší vrstvy kůže.
Oproti 9. týdnu těhotenství, velmi pokročil vývoj rukou a nohou. Prsty rostou do délky a plovací blána postupně mizí. Uvnitř končetin jsou chrupavčité základy budoucích kostí. Pomalu se začínají vyvíjet i jednotlivé svaly. Prsty jsou od sebe odděleny také na dolních končetinách. Miminku pomalu začínají růst nehtíky na rukou i nohou a také jemné vlásky.
V průběhu 10. týdne se postupně zkracuje ocasní konec zárodku. Mezi dolními končetinami vznikají dva otvory. Přední otvor je společné vyústění močových a pohlavních cest. Nyní zatím není možné poznat pohlaví zárodku. Druhý otvor je zevní vyústění trávicí trubice.
Při ultrazvukovém vyšetření už není srdeční akce pouze vidět, ale je možné ji také slyšet. To bývá pro budoucí rodiče velmi pěkný zážitek. Embryo již vypadá jako miniaturní človíček, na ultrazvuku sebou šije, má ještě mnoho místa, tak si to může dovolit.
Co je vhodné v 10. týdnu těhotenství dodržovat a čemu se naopak vyhnout?
Pokud se cítíte dobře, není nutné dodržovat žádné velké omezení. Samozřejmě se vyhýbejte náročnějším pohybovým aktivitám, snažte se odpočívat. Vhodné je nadále užívat kyselinu listovou, která slouží jako prevence vývojových vad a podporuje krvetvorbu. Pokud máte dostatek ovoce a zeleniny, není nutné brát multivitaminové doplňky.
Pozor si naopak dávejte na potraviny, které zvyšují riziko nákazy salmonely, listeriózy a střevních infekcí. Nevhodné je syrové nebo nedovařené maso, nedostatečně upravené pokrmy, které obsahují vajíčka. Zkuste si raději odpustit plísňové sýry a játrové paštiky. To platí i v případě užívání léků, v prvním trimestru je třeba být maximálně opatrná, neboť zárodek je v tomto období těhotenství ještě velmi křehký. Raději vše konzultujte se svým lékařem nebo lékárníkem.
V 10. týdnu se rapidně snižuje riziko potratu, vyhráno ještě úplně nemáte, nicméně kritické období se pomalu blíží ke konci, stejně tak nevolnosti mohou pomalu ustupovat. Někdy se v tomto týdnu objevuje slabé krvácení nebo špinění, bývá to v důsledku rostoucí dělohy. Většinou se nic neděje, nicméně vždy raději vyhledejte svého gynekologa.