13. týden těhotenství

Konečně je nejrizikovější období těhotenství definitivně za vámi, první trimestr se nezadržitelně blíží ke konci. Pomalu vstupujete do 4. lunárního měsíce. Největší strach pomalu opadl a vás čeká nejpříjemnější část těhotenství, kterým druhý trimestr bývá. Mnoho žen si v tomto období udělá radost prvním oblečkem pro své děťátko, většina lidí ve vašem okolí už o té radostné novině ví a vaše bříško se začíná nezadržitelně zakulacovat.

Týden po týdnu

Co se děje s matkou

Bříško už začíná být maličko patrné, zatím si toho všimnete jen vy, popřípadě váš partner. Rostoucí děloha je hmatná jako tuhý útvar, který sahá nad stydkou kost. Těhotenské nevolnosti jsou u většiny žen již minulostí a vy se začínáte cítit lépe než kdy jindy. Většina žen si toto období užívá z celého těhotenství nejvíce, neboť prvotní strach o miminko je už za vámi a zároveň vás zatím nijak neomezuje velké a těžké bříško.

Obvod pasu i prsou se zvětšuje, nyní máte asi 1 až 2 kilogramy navíc. Prsa jsou napjatá a velice citlivá. Začíná se v nich tvořit takzvané kolostrum, což je výživná nažloutlá tekutina, kterou kojenci těsně po porodu pijí do té doby, než se matce začne tvořit mléko. V tomto období můžete pociťovat změny na své pleti. Hodně často se objevuje takzvaná linea negra, což je tmavá čára, která vede od pupku dolů, dvorce a bradavky tmavnou a na obličeji se občas mohou vyskytnout pigmentové skvrny. Nebojte se, tohle vše vám po porodu zase zmizí.

Vaše vlasy a pleť jsou najednou o poznání lepší, připadáte si krásnější a cítíte se dobře. Samozřejmě to neplatí pro každou ženu, ale spíše obecně. Hodně žen si také všimne krvácení z dásní při čištění zubů, které jsou také více citlivé.

Co se děje s miminkem

Plod je velký přibližně 6 až 8 cm a váží kolem 20 gramů. Na počátku těhotenství tvořila hlavička více než polovinu celkové délky plodu, nyní je o poznání menší. Oči a uši už jsou téměř na svém místě. Dolní a horní víčka miminka jsou ještě spojena. V ústní dutině se tvoří základy prvních zubů, které jsou zatím uloženy pod dásní. Dále pokračuje vývoj ušního boltce. Ten se pomalu zvětšuje a má nepravidelně hrbolatý vzhled.

Doposud chrupavčitý základ kostry se pomalu mění na pevnější kosti a u plodu jdou nyní již rozeznat žebra. Ledviny vylučují moč do močového měchýře, játra tvoří žluč, slinivka zase inzulín a střeva se přemisťují dále do těla.

Pohlavní orgány se stále vyvíjí. Plod zívá, otevírá a zavírá pusu, polyká a jsou patrné i sací pohyby. Díky dovyvinutému krku už může také pomalu pohybovat hlavičkou.

Kůže miminka je stále průhledná a jemňoučká. Na těle se začíná objevovat jemné chmýří, kterému se říká lanugo. Na bříšcích prstů už má dítě své otisky.

Miminko už má nyní všechny důležité orgány vyvinuté, nadále však budou ještě růst a dozrávat. V příštích týdnech vaše miminko začne velice rychle přibírat na váze a růst, stejně tak i vy a vaše bříško.

Jak se v 13. týdnu těhotenství chovat a čemu se raději vyhnout?

V tomto týdnu se můžete přihlásit do kursu těhotenského cvičení nebo začít navštěvovat lekce plavání pro těhotné ženy. Těhotenské kursy kromě cvičení nabízí také přípravu na porod. Pomalu se začněte poohlížet po těhotenském oblečení, zatím si ještě patrně vystačíte se svým původním oblečením, ale musíte volit méně upnuté modely.

Pokud jste ještě nebyla na kontrole u svého zubaře, tak už to dále neodkládejte. Vaše zuby jsou v těhotenství nejvíce ohrožené, navíc vás patrně trápí zvýšená krvácivost z dásní. Lékař vám poradí, jak o svůj chrup pečovat v průběhu těhotenství.

Pokud se cítíte dobře, nemusíte se nijak výrazně omezovat. Nadále choďte do práce a věnujte se tomu, co vás těší. Jen na sebe buďte maximálně opatrná, myslete na své miminko. Místo náročných sportů dejte přednost těhotenskému cvičení, místo běhání zvolte raději procházky, vyhýbejte se zakouřenému prostředí. Jezte pravidelně a také se snažte odpočívat. Vaše tělo si samo řekne, co potřebuje.

Pokračovat na 14. týden ->

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *