20. týden těhotenství

Nacházíte se přesně v polovině vašeho těhotenství. V tomto období vás čeká poslední velmi důležité ultrazvukové vyšetření, při kterém by se odhalily případné vady plodu. V tomto týdnu ucítí první pohyby také prvorodičky. Zpočátku je vnímají jako takové bublinky nebo lechtání, ale kopanečky budou postupně nabývat na intenzitě, neboť plod rychle poroste a bude sílit. Pomocí ultrazvuku lze nyní naprosto bezpečně určit pohlaví, pokud je dítě dobře natočeno.

Týden po týdnu

Co se děje s vámi

Obvyklý váhový přírůstek je nyní kolem 5 kg, ale může být i méně. Přibírání na váze se pomalu zrychluje, oproti prvním týdnům. Děloha se stále zvětšuje, její vrchol nyní dosahuje k pupku. V polovině těhotenství vypadá většina žen dobře a také se dobře cítí. Pleť, vlasy a nehty jsou jako vyměněné, energie máte na rozdávání a bříško ještě tolik nepřekáží při běžných činnostech. Vlasy většinou mnohem méně padají, díky vysoké hladině estrogenu.

Pokud jste těhotná poprvé, v tuto dobu patrně ucítíte první pohyby miminka. Tento okamžik patří k nejkrásnějším momentům celého těhotenství. Nedělejte si však starosti, pokud pohyby ucítíte pouze občas a zcela nepravidelně.

Zvětšující se děloha může vyvolat napětí vazů, na kterých je děloha zavěšena. Napínání vazů může doprovázet bodavá bolest a to nejčastěji v podbřišku a na bocích. Bolest se objevuje především při změně polohy nebo ke konci dne při odpočinku.

Tím, jak děloha tlačí dolů, brání volnému průtoku krve z nohou do srdce a mohou tak vznikat křečové žíly. Je vhodné nestát dlouho na jednom místě a v rámci možnosti dávejte nohy do zvýšené polohy. Křečové žíly obvykle po porodu zmizí.

Vlivem hormonálních změn se mohou tvořit také častěji záněty v pochvě, takzvané kvasinky. Projevují se svěděním a pálením v oblasti pochvy a zevních rodidel. Graviditu neohrožují, ale jsou velice nepříjemné. Vždy navštivte s tímto problémem svého gynekologa, který vám předepíše vhodnou mast či globule.

Co se děje s plodem?

Miminko je v tomto období těhotenství uprostřed svého prenatálního vývoje a stále se vyvíjí. Měří od temene k zadečku kolem 15 až 20 cm a váží asi 250 g. Dítě je ještě drobné, ale poměrně rychle roste. Vaše dítě stále více vnímá svět kolem sebe. Pokračuje vývoj jednotlivých smyslů, jako je chuť, čich, hmat a sluch. Reaguje tedy na zvuky, na světlo a na celkovou aktivitu matky. Když uslyší hlasitý zvuk, automaticky sebou škubne. V děloze stále ještě volně plave, má zde dost místa. Plodové vody je přibližně 350 ml.

Dítě může často škytat, neboť už v minulém týdnu se vyvíjela bránice. Škytavka miminku neubližuje, stejně tak ani po narození. Malé děti obecně častěji škytají.

20. týden je také charakteristický růstem vlasů. Základy vlasového porostu byly vytvořeny již v minulých týdnech. Nyní začínají růst nové vlásky, které většinou v prvních týdnech po narození zase vypadají. Nejedná se už o chmýří, neboli lanugo, které se tvořilo na pokožce v uplynulých týdnech.

V obličeji dochází k vytváření kůstek vnitřního ucha a nos se rýsuje do své konečné podoby. Dochází k vyrovnávání končetin, což znamená, že dolní končetiny jsou na stejné úrovni jako horní a s nimi roste i miminko. Na nožičkách se také dokončuje vývoj chodidel. Dolní končetina nyní má již patu, koleno i lýtko.

Kůže se skládá ze 4 vrstev a je pevnější, než byla před dvěma týdny. U holčiček se formuje pochva, ve vaječnících je nyní uloženo na 2 miliony vajíček. Zajímavostí je, že v době narození jich zůstane jen polovina.

Co vás čeká ve 20. týdnu těhotenství?

Ve 20. týdnu vás čeká velmi důležité ultrazvukové vyšetření, jehož cílem je zhodnotit růst plodu a stav orgánů. Lékař se snaží odhalit případnou srdeční vadu, obličejový rozštěp a další anomálie. Dále se zjišťuje uložení placenty a množství plodové vody. Pokud by byl nález nejasný nebo se jednalo o zvýšené riziko, bylo by toto vyšetřené opakováno pod dohledem specialisty – kardiologa.

Pokračovat na 21. týden ->

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *