25. týden těhotenství

Nyní vstupujete do 7. lunárního měsíce těhotenství. Miminko už dokáže rozlišit spaní a bdění, také začíná vnímat podněty zvenčí. Zbývají vám poslední dva týdny do konce druhého trimestru. Těhotenské bříško už máte nepřehlédnutelné, začíná vás zmáhat a dostaví se častěji také únava. Vaše miminko nyní rychle přibývá na váze, to se projeví v síle kopanečků, kterými o sobě bude dávat stále silněji vědět.

Týden po týdnu

Co se děje s matkou

Děloha v tomto týdnu končí přibližně 3 cm nad pupkem. Bříško stále roste a mohou se objevit bolesti zad, tlak v pánvi nebo křeče ve svalstvu dolních končetin. Začínáte být nemotorná, bříško vás již omezuje v pohybu. Tlak na orgány způsobuje častější močení, což bývá v těhotenství běžné. Pokud by však močení bylo bolestivé, mohlo by se jednat o infekci močových cest, kterou je potřeba léčit. Problémem tohoto období se stává také dušnost.

Průměrný váhový přírůstek se pohybuje kolem 5 kilogramů, do konce těhotenství se může zdvojnásobit. Některé ženy přiberou mnohem více, nelamte si tím příliš hlavu, hodně také záleží na tom, zda vám bylo špatně v prvním trimestru, jestli máte rizikové těhotenství a na celé řadě dalších faktorů.

Ženám to v tomto období velice sluší, v těle ženy obíhá větší množství krve, což způsobuje, že pleť je čistá a vyhlazená, vlasy jsou zdravé a mají větší objem. Vyšší hladina těhotenských hormonů zabraňuje vypadávání vlasů.

Pokud jste dosud neprodělala glukózový toleranční zátěžový test, pak na něj budete v tomto týdnu pravděpodobně lékařem odeslána.

Co se děje s miminkem

Miminko nyní váží přibližně 700 gramů a měří 22 cm. Otevírají se mu nosní dírky. Většina důležitých orgánů je již plně vyvinuta, kromě plic, trávicí soustavy a mozku. Hluboko v dásni jsou uloženy pupeny, které se později mění na trvalé zuby. Ty se však prořezají až po mléčných zubech přibližně v šesti letech dítěte.

V průběhu dalšího růstu plodu se postupně vyrovnávají velikostní proporce mezi mozkovnou a obličejovou částí. Obličej se pomalu zvětšuje. Oči jsou již na svém místě a jsou téměř plně dotvořeny. Víčka zatím nejsou úplně oddělena, k tomu dojde teprve v průběhu následujících týdnů.

Nervy, které jsou okolo úst, jsou stále citlivější. Dítě je díky tomu po porodu schopné vyhledat matčinu bradavku. Plodová voda se vymění průměrně za každé tři hodiny. Na dolním konci boltce roste ušní lalůček.

Pokračuje vývoj vnitřních orgánů. V plicích se větví průdušky v takzvaný průduškový strom. V této fázi vývoje dítě ještě není schopné samo dýchat.

Pupečník je už silný a pružný, vedou v něm dvě tepny a jedna žíla, které jsou obklopeny rosolovitou hmotou, která brání zauzlení. Dítě dokáže zatnout pěstičku.

Srdíčko dítěte bije tak silně, že jej při správné poloze může partner slyšet přes vaše břicho. Miminko se již umí usmívat, občas škytá nebo zívá. V tomto období se rozhoduje, zda vaše dítě bude pravák nebo levák.

Tenké tělíčko miminka se začíná pomalu obalovat tukem. Kůže je ještě zvrásněná, ale dítě se stále více podobá novorozenci.

Co je typické pro toto období?

Sluch vašeho dítěte je už plně vyvinutý. Je tedy vhodné začít s dítětem komunikovat. Vaše miminko rozeznává především známé hlasy rodičů a sourozenců. Zapamatování známých hlasů dítěti pomáhá lépe se adaptovat v prvních týdnech života.

Pokračovat na 26. týden ->

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *