26. týden těhotenství

Plod nyní roste a zároveň v děloze přibývá plodová voda. Dochází k velmi rychlému zvětšování dělohy, která vyklenuje přední stěnu břicha těhotné ženy a také vytlačuje nitrobřišní orgány. To s sebou přináší mnoho dalších neduhů. Nicméně budoucí maminky pro své děťátko vydrží opravdu hodně. Pod kůží dítěte se začíná hromadit tuk a nadále roste. Reaguje na pohyby a zvuky. Vy se můžete začít pořádně zadýchávat.

Týden po týdnu

Co se děje s matkou

Vrchol dělohy nyní dosahuje zhruba 7cm. Má nyní velikost fotbalového míče, což není málo a začíná dost výrazně omezovat pohyb těhotné ženy.

V tomto období se většinou začínají objevovat strie nebo drobné pajizévky. Přeci jen je kůže už hodně napnutá, se zvětšujícím se bříškem je riziko strií stále větší. Obvykle je najdete na bříšku nebo prsou, některým ženám může popraskat kůže také na stehnech nebo zadečku. Lze proti nim použít vhodné krémy s olejíčky, i když bohužel jejich efekt vám nikdo nezaručí. Můžete se začít také zadýchávat. Srdce a ledviny musí pracovat na vyšší výkon, neboť mají za úkol zabezpečit krevní zásobení dvou organismů a také musí zpracovat nadbytečné tekutiny.

Některým maminkám se začínají zdát sny, které jsou spojeny s mateřstvím a porodem. Jsou součástí našeho podvědomí, které se snaží připravit na novou životní roli. Zvětšená děloha vytlačuje žaludek nahoru a to společně s pomalejším vyprazdňováním v těhotenství může způsobit návrat kyselých žaludečních šťáv do spodní části jícnu.

Co se děje s miminkem

Miminko nyní měří od temene k zadečku asi 23 cm a váží kolem 900 g. Pohlavní diferenciace je ukončena, nyní dochází u chlapečků k sestupu varlat do šourku, u dívek zase k prohlubování pochvy. Sluch dítěte je nyní citlivější než dříve, slyší nejen váš hlas, ale také hlas osoby, se kterou mluvíte. V mozku dochází stále k novým nervovým spojením, díky čemuž je miminko stále šikovnější. V této chvíli je již vytvořena dominantní hemisféra, tedy polovina mozku, která určuje, zda bude dítě v budoucnu pravák nebo levák.

Oči jsou už plně vyvinuté a miminko je začíná pomalu otevírat. Duhovka je zabarvena modře, k jejímu konečnému zabarvení dojde až po porodu.

Na plicích se tvoří alveoly a rostou průdušky, které však musí ještě dozrát. Dítě i nyní získává kyslík a živiny pomocí placenty. Nyní už vypadá jako novorozenec, jen je ještě příliš malý a tuk pod kůží se teprve začíná hromadit. Avšak na pažích a nožičkách již má svalovou hmotu.

Tip pro toto období

Hladiny hormonů ve vašem těle jsou stabilizované, cítíte se více v pohodě a spokojenější. Věnujte se svému partnerovi, dokud vám bříško ještě tolik nepřekáží. Jakmile vstoupíte do třetího trimestru, nebude vůbec snadné najít vhodnou sexuální polohu.

Vaše dítě má nyní velmi dobře vyvinutý sluch, zkuste mu pouštět uklidňující hudbu a různé melodie. Bude to příjemné pro vás i pro něho. Z výzkumů dokonce vyplynulo, že děti, které byly prenatálně stimulované hudbou či zpěvem, lépe zvládají později stres.

Velmi vhodný pohyb pro těhotné je také břišní tanec. Pomáhá posílit svalstvo břicha, zad a pánevního dne. Je to výborná prevence proti úniku moči. Snažte se udržovat v kondici, pokud vám to zdravotní stav dovolí. Nezapomínejte, že porod je velká fyzická zátěž.

Pokračovat na 27. týden ->

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *