15. týden těhotenství

V tomto týdnu oficiálně začínáte druhý trimestr. Většina žen se v tomto období těhotenství cítí dobře a pomalu se poohlíží po prvních věcech na miminko. Riziko potratu v tuto dobu výrazně kleslo a stejně tak ranní nevolnosti jsou již minulostí. Miminko teď začíná rychleji růst a přibírat na váze, zvyšuje se také objem plodové vody a vaše bříško už začíná být nepřehlédnutelné. Pohyby jsou na ultrazvuku již velice patrné, ale jen málokterá žena je schopna je v tomto týdnu cítit.

Týden po týdnu

Co se děje s vámi v tomto období?

Stále více máte problém dopnout své původní džíny. Je dobré začít se poohlížet po speciálním těhotenském oblečení, které je mnohem pohodlnější. Vaše váha šla dosud nahoru jen velmi pozvolna, to se nyní změní. V tomto období by žena měla v průměru přibývat půl kila týdně. Důvodem je rychlejší růst miminka, ale také větší množství plodové vody, které jej obklopuje.

Vaše bříško se začíná kulatit, děloha se stále zvětšuje a nyní dosahuje její špička asi 10 cm nad stydkou kost. Vývoj placenty je již zcela dokončen. Krevní oběh, který vyživuje matku i dítě, klade stále větší nároky na srdce, které bije asi o 20% rychleji než obvykle.

Kůže na břiše se napíná a mohou vznikat strie. Některé ženy jsou k těmto jizvičkám během těhotenství náchylnější, jiné se jim téměř úplně vyhnou. Dochází také ke zvýšené tvorbě pigmentace. Mateřská znaménka, o kterých jste dosud téměř nevěděla, začínají najednou tmavnout. Výraznější jsou také prsní dvorce. Pokud se vám v minulých týdnech začala tvořit takzvaná linea negra neboli tmavá čára od pupku dolů, může ještě ztmavnout. Nebojte se, vše je jen dočasné a po porodu obvykle úplně zmizí.

V tomto období se začíná ve vašich prsou tvořit žlutá tekutina, což je počátek mleziva. Tvorba mleziva je zatím jen téměř neznatelná, v dalších týdnech se bude tvořit intenzivněji.

Co se děje s plodem?

15. týden těhotenství je ve znamení prudkého vývoje plodu. Jeho délka je nyní asi 10 cm a váží mezi 40 – 50 g (velikost jablka). Třetinu délky tvoří hlavička. Postupně se už objevují vlasy a řasy. Na povrchu mozku se tvoří tenká vrstva šedé kúry mozkové. Oční víčka jsou ještě stále srostlá, nicméně dítě už dokáže reagovat na světlo. Když byste namířila na břicho baterku, dítě se instinktivně odtáhne.

Tělo plodu pokrývá jemná kůže, která je porostlá lanugem (jemné kožní chloupky, které po porodu mizí). Stále ještě prosvítají svaly a kosti.

V tomto týdnu začíná složitý proces osifikace kostry, páteř a další velké kosti už začínají být viditelné na ultrazvuku.

Pohlaví už je plně vyvinuté a při vhodné poloze plodu a kvalitním ultrazvuku už může lékař určit pohlaví plodu.

Nohy už jsou delší než ruce a dítě může hýbat všemi končetinami.

Co dělat 15. týdnu těhotenství a čemu se raději vyvarovat?

Pečujte o své tělo jako prevenci proti striím. Pořiďte si speciální krémy, které zajistí pružnost a hydrataci pokožky. Krémy proti striím koupíte v každé drogerii nebo lékárně. Denně si masírujte problematické části těla, tedy prsa, bříško, stehna a boky.

Pokud se cítíte dobře, poohlédněte se po cvičení, které je určené těhotným ženám. Velmi vhodná je takzvaná gravidjóga nebo-li cvičení ve vodě. Protáhnete si tělo, budete relaxovat a celkově lépe snášet své těhotenství.

Nikdy nechoďte spát hladová, mnoho žen se v noci budí hlady. Je to celkem přirozené. Mějte v lednici rychlé a zdravé svačinky, jako například sýr cottage, ovoce či zeleninu a dejte si něco malého také těsně před spaním. Zároveň dávejte pozor na přejídání.

Pokračovat na 16. týden ->

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *