19. týden těhotenství
Vaše děťátko má již vyvinutý sluch. Pomalu si zvyká na ozvěny srdce a také vnímá váš hlas. Přes plodovou vodu se k němu zvuky velmi dobře dostávají. Vaše bříško roste snad každým dnem, děloha nyní sahá do poloviny vzdálenosti mezi pupkem a stydkou sponou. Dítě už reaguje všemi smysly na všechny podněty.
Co se děje s matkou?
Stále více přibíráte na váze, nyní máte nahoře přibližně 3,5 kg. U každé ženy je to ovšem individuální. Tuk se více ukládá na bocích, stehnech a hýždích. V děloze máte nyní přibližně 200 ml plodové vody. Můžete pozorovat větší citlivost a zduřelost na prsou, neboť mléčné žlázy zahájily svou funkci a připravují se na kojení. Pomalu se blížíte do poloviny těhotenství. Nyní půjde ručička váhy stále nahoru a vaše bříško se bude více a více zakulacovat.
Mnoho žen začíná cítit pohyby svého dítěte. Děloha se v tomto období velmi rychle zvětšuje, což může vyvolat napětí vazů a následnou bolest. Můžete tedy pociťovat bodavou bolest v podbřišku či na bocích, která se objevuje při změně polohy nebo na konci dne. Většinou se nejedná o nic závažného, ovšem pokud se bolest stupňuje a nemůžete kvůli ní spát, raději se poraďte se svým lékařem.
Objevit se může také bolest zad, neboť hmotností přírůstek má vliv na celkové držení páteře. Nelekejte se, když se setkáte s bělavým výtokem, který bývá běžný.
Připravujete se na poslední velmi důležité vyšetření ve 20. týdnu, při kterém bude lékař podrobně kontrolovat orgány vašeho miminka a také srdíčko. Obecně se ale cítíte dobře, jste plná energie. V tomto období vás těhotenství ještě nijak výrazně neomezuje, bříško je sice vidět, ale stále je poměrně malé.
Co se děje s miminkem?
Miminko měří od temene k zadečku kolem 15 cm a váží přibližně 200 gramů. Hlavička představuje asi jednu třetinu celkové délky těla. Plod má zatím velice tenký podkožní tuk, který je téměř nepatrný. Trávicí systém začíná produkovat žaludeční šťávy, jež pomáhají vstřebávat plodovou vodu. Ta se postupně filtruje v ledvinách a poté je močí vylučována zpět do plodové vody.
Pod dásněmi již jsou uloženy základy mléčných zubů a ještě hlouběji pod nimi se tvoří také první základy trvalých zubů. Pod kůží obličeje jsou svaly dobře vyvinuty a mohou se stahovat. Miminko již pohybuje rty, otevírá a zavírá pusinku. Tyto pohyby trochu připomínají sací a hledací reflex, jež je typický po narození u kojenců.
Kůže na povrchu těla je zatím hodně tenká, přesto má pokožka vyvinuty všechny základní vrstvy. Nacházejí se v ní také buňky, které tvoří pigment a ovlivní tak barvu kůže. Povrchové buňky se loupou a stávají se tak součástí kožního mazu. Bělavá a mazlavá hmota pokrývá celý povrch těla. Mázek má tedy velmi důležitou ochrannou funkci, neboť ochraňuje jemnou a tenkou pokožku před dlouhodobým působením plodové vody. Odloupané částečky z povrchových vrstev pokožky se nacházejí také v plodové vodě (jsou velmi důležité při amniocentéze).
Miminko již drží vzpřímeně hlavičku a je velice neposedné. Kope nožičkama, ručičkama a často mění polohy.
Co dělat v 19. týdnu těhotenství?
Pokud nemáte rizikové těhotenství a lékař vám výslovně nedoporučí klid na lůžku, pak je vhodné věnovat se vhodným sportům. Fyzický pohyb je velice důležitý, neboť tak předejdete řadě neduhů a navíc dobrá fyzická kondice se vám bude hodit i při porodu. Nezapomínejte, že porod je fyzicky velice náročný.
Obecně se těhotným ženám doporučuje chůze, plavání, stretching a jóga – vše zaměřené na těhotné ženy. Cvičení v těhotenství je třeba dělat velice opatrně a nepřemáhat se víc, než je ve vašich silách. V rámci cvičení pro těhotné se naučíte jak správně dýchat, posílíte svalové skupiny a celkově zlepšíte svou fyzickou kondici. Správně zaměřenými cviky tak předejdete bolestem zad.
Pokud trpíte úpornými bolestmi zad, můžete také vyzkoušet masáž pro těhotné ženy. Jsou prováděné jemným způsobem v poloze na boku. Masér se vyhýbá oblasti bříška.
Mnoho žen neví, že dítě si v tomto období pomalu osvojuje režim spánku a bdění. Proto je velmi důležité dodržovat správnou životosprávu. Choďte spát před desátou hodinou večer a spěte minimálně 8 hodin v kuse. Pokud je to možné, odpoledne si choďte odpočinout. Na své dítě také hodně mluvte, zpívejte mu a čtěte pohádky. Váš hlas si tak snadno zapamatuje.