24. týden těhotenství

Vstupujete do 24. týdne těhotenství, který je posledním týdnem šestého lunárního měsíce. Miminka narozená v tomto týdnu už mají malou naději na přežití. Pokud tedy dojde k předčasnému porodu, už se nejedná o potrat, ale porod. Většina žen v tomto období pociťuje velkou chuť k jídlu. Pořádně se také zakulacujete a ručička váhy se stále posouvá směrem kupředu. Miminko, které v sobě nosíte už má podobu novorozence, je však stále hodně maličké a podkožní tuk se mu teprve tvoří.

Týden po týdnu

 Co se děje s matkou

Vrchol dělohy nyní dosahuje asi 5 cm nad pupek. Stále přibíráte na váze, týdně průměrně až půl kilogramu. Tělo zadržuje vodu, proto můžete mít lehce oteklý obličej. Velmi často v tomto období začínají otékat nohy a ruce. Snažte se proto hodně odpočívat a měnit polohy.

Kůže na prsou a na břiše je trochu napnutá, což může vyvolat nepříjemné svědění. Pomůže vám na to vlažná voda nebo promazávat krémem. Pokud by se však jednalo o úporné svědění, raději se poraďte se svým lékařem. Mohlo by se jednat o onemocnění jater, což je takzvaná těhotenská cholestáze, která může být nebezpečná jak pro vás, tak hlavně pro plod.

Z medicínského hlediska je jedná o velmi důležitý mezník, neboť v tomto období většinou váha dítěte přesahuje půl kilogramu. Lékaři jsou schopní už takto starý plod zachránit, i když naděje je poměrně malá a závisí to na mnoha okolnostech. Přesto se mnoha ženám trochu uleví, neboť už nehrozí riziko potratu.

Co se děje s miminkem?

Vaše dítě již měří přibližně 21 cm a váží kolem 600 gramů. Všechny orgány jsou vyvinuté, kromě plic. Plod je obklopen asi 500 ml plodové vody, ve které si spokojeně plave. Dotýká se tak děložní stěny, do které občas kopne. Pro matku to může být občas až bolestivé. Jak miminko roste a sílí, kopanečky jsou stále citelnější a také častější. Dítě začíná přibývat na váze stále více.

Dítě už je schopné přežít mimo dělohu, ovšem šance na přežití má dle statistik asi 1:5. Hlavní problém představují nedozrálé plíce, ve kterých se teprve začínají vyvíjet krevní cévy, a pokračuje také dozrávání plicních sklípků, které budou potřeba při výměně dýchacích plynů a vstřebávání kyslíku. Zároveň se také v plicích tvoří látka, která zabraňuje slepení stěn plicních sklípků. Nadále se formují dýchací cesty.

Mozek dítěte se stále zvětšuje. Na jazyku se tvoří chuťové pohárky. Kůže je stále velmi tenká a téměř průsvitná, to se již brzy změní.

Co vás čeká v tomto týdnu?

V tomto týdnu půjdete na další vyšetření v prenatální poradně. Zde absolvujete také detekce známek vitality plodu (poslech ozev miminka). Většina žen, zejména pokud mají sklony k cukrovce, budete poslána na test glukózové tolerance – OGTT (týká se to žen, které jsou starší 25 let, žen s cukrovkou, obézních žen, žen které dříve porodili velké či mrtvé dítě, ženy s poruchami metabolismu).

V tomto období se mohou ozvat další neduhy v podobě bolesti zad, v podbřišku či kříži. Některé ženy si stěžují na těžké nohy a také může přijít zácpa. Tyto neduhy jsou sice nepříjemné, ale obecně k těhotenství patří. Navíc málokterá žena má všechny najednou. Velmi důležité je správně držet tělo, spát spíše na boku a zvolit přiměřený pohyb.

Pokračovat na 25. týden ->

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *