4. týden těhotenství
Čtvrtý týden je velice důležitý. Embryo už je zahnízděné a vylučuje těhotenský hormon HCG. Právě v tomto týdnu většina žen zjistí, že je gravidní. Menstruační krvácení se nedostaví nebo přijde v podobě slabého špinění. Těhotenský test ukáže dvě čárky a vás zaplaví pocit velkého štěstí. Nespěchejte však hned k doktorovi, na ultrazvuku není ještě nic poznat. Vyčkejte ještě alespoň dva týdny, než se vydáte na prohlídku.
Co se děje s matkou?
Pokud se nedostaví menstruace, nemusíte se vždy jednat o těhotenství. Dokonce i těhotenský test může být ještě negativní a přesto jste těhotná. Hodnota HCG, kterou embryo vylučuje, je u každé ženy různá. Pokud se menstruace nedostaví, udělejte si test ještě o dva dny později. Bazální teplota zůstává nadále zvýšená.
Známky časného těhotenství velmi často splývají se změnami, které se označují jako „premenstruační syndrom“. Jedná se o výkyvy nálad, bolesti hlavy, zad, zvětšení prsou a jejich citlivost, zvýšené pocení a další.
Děložní sliznice prodělala mnoho změn vlivem hormonů. Díky graviditě se nezačne odlučovat v podobě menstruačního krvácení, nicméně může dojít ke slabému špinění nebo krvácení. Mnoho žen si pak myslí, že se jedná o menstruaci a nenapadne je, že by mohly být těhotné. Ovšem na druhou stranu zdaleka ne každé vynechání měsíčků vede ke graviditě. Pokud měsíčky nepřijdou a těhotenské testy jsou negativní i po týdnu od vynechání, vždy je lepší zajít na kontrolu ke gynekologovi.
Co se děje s plodem?
Ve 4. týdnu těhotenství se začínají vyvíjet tělesné orgány. Tomuto procesu se říká organogeneze. V první trimestru se plod velmi rychle vyvíjí a každý týden přináší velké změny. Do 10. týdne už budou vyvinuty v primitivní formě hlavní struktury lidského těla.
Nejprve se tvoří tři zárodečné vrstvy embrya, kterým se říká ektoderm, endoderm a mezoderm. Právě z těchto vrstev se postupně vytváří všechny orgány a tkáně vašeho miminka.
Z ektodermu vzniká nervový systém, kůže, nehty, vlasy, prsní žlázy, potní žlázy, zubní sklovina, výstelka úst a konečníku, rohovka a čočka oka. Z endodermu pak vzniká výstelka trávicího traktu, dýchacího ústrojí, štítná žláza, slinivka břišní, sliznice močové trubice, močového měchýře a také pohlavního ústrojů. Z mezodermu se vyvíjí srdce, oběhový systém a lymfatický systém, kostra, svaly a také vylučovací systém.
V ukončeném 4. týdnu těhotenství začíná fungovat placentální oběh. Tkáně, které vyrůstají z vyvíjejícího se embrya, postupně prorůstají děložní sliznicí a vytvářejí postupně placentu. Placenta je nesmírně důležitá, neboť vyživuje plod, zajišťuje mu výměnu dýchacích plynů a zároveň zneškodňuje metabolické odpady embrya.
Ačkoliv je těhotenství v samém počátku, ve vašem těle se dějí obrovské změny. Embryo měří přibližně jeden milimetr a váží méně než jeden gram.
Co je vhodné v tomto období dělat a čemu se raději vyhýbat?
Pokud se jedná o plánované početí, tak i v případě, že o těhotenství ještě nevíte, chovejte se tak, jako byste těhotná už byla. Embryo je velice křehké, stačí nesprávně zvolené léky, alkohol nebo nevhodný sport a můžete velmi snadno o své štěstí přijít. V tomto stádiu těhotenství bývá většinou buď všechno, nebo nic.
Užívejte kyselinu listovou, dbejte na pitný režim a pestrou stavu. Více zatím udělat nemůžete. Jakmile vám těhotenský test potvrdí těhotenství, objednejte se zhruba za dva týdny ke svému gynekologovi. Zároveň kdyby se vám cokoliv nezdálo, začala jste krvácet, bolelo vás břicho, motala se hlava, vyhledejte lékaře ihned. Mohlo by se jednat o takzvané mimoděložní těhotenství, které v počátcích gravidity jde jen velmi těžko rozpoznat. V tuto dobu je těhotenství ještě velice křehké, v takto raném stádiu může dojít velmi snadno k potratu.