Bazální teplota před otěhotněním a v těhotenství

Chtěla byste se s partnerem začít snažit o miminko, ale nevíte, kdy je ta nevhodnější doba? Každá žena má plodné dny jen pár dní v měsíci a navíc nemusí být pravidelné. Není tedy vůbec snadné se „trefit“ do těch správných dnů. K tomuto účelu můžete vyzkoušet léty prověřenou metodu, která je navíc bezbolestná a nic vás nestojí. O co tedy jde?

Bazální teplota

Bazální teplota

Jak funguje vaše tělo

Každá žena by měla lépe poznat své tělo. Máme na mysli konkrétně menstruační cyklus. Co všechno se v období každé periody děje ve vašem těle? Dokud nechcete otěhotnět, pak vás obvykle zajímá jen jedno. Hlavně, aby se dostavila menstruace včas. To se změní v době, kdy vám začnou tikat biologické hodiny. Najednou se pro vás menstruace stane doslova nepřítelem.

Už jste slyšela o měření bazální teploty? Každý člověk má určitou bazální (základní) teplotu těla. U žen se tato teplota v průběhu menstruačního cyklu mění. V první části cyklu je nízká, obvykle okolo 36,5 stupně celsia. V období, kdy je vajíčko připravené na oplodnění, tedy kdy dochází k ovulaci, teplota vzrůstá a zůstává tak až do menstruace. V případě otěhotnění bazální teplota neklesá a je stále vyšší. Rozdíl je u každé ženy jiný, většinou bývá tento skok o 0,2 až 0,4 stupně. Pokud nedojde k oplodnění, bazální teplota klesá a přichází krvácení. Nárůst teploty je způsoben hormonem progesteronem.

Jak teplotu měřit?

Teplotu můžete měřit v ústech nebo v pochvě. Je ale velmi důležité měřit bazální teplotu vždy ve stejnou dobu, stejným teploměrem a po dobu několika menstruačních cyklů. Bude vám chvilku trvat, než se v tom zorientujete. Ideální doba na měření teploty je ráno ihned po probuzení. Jakmile vstanete a jste aktivní, měření může být zkreslené. Používejte kvalitní digitální teploměr, který si připravte na noční stolek již před spaním. Výsledky si zaznamenávejte každý den, nejlépe si vytvořte graf bazální teploty.

Proč bazální teplotu měřit?

Měření bazální teploty patří k nejstarším metodám ověření plodnosti u žen. Může napovědět, zda žena má menstruační cyklus v pořádku. Dále pak zjistíte, jak dlouho trvá první fáze cyklu (období před ovulací) a jak dlouhá je druhá fáze. První fáze se odborně nazývá folikulární, při níž se tvoří folikuly. Jeden dominantní folikul se mění v době ovulace ve vajíčko, které je připravené k oplodnění. Druhé fázi se říká luteální a trvá 10 až 16 dní. Jestliže je kratší, pak by se zárodek nestihl uhnízdit. Pokud takto zjistíte, že u vás k ovulaci nedochází, nebo že je luteální doba příliš krátká, zajděte ke svému gynekologovi, který by měl provést příslušná vyšetření.

Bazální teplota v těhotenství

Měřením bazální teploty zjistíte nejen, kdy dochází k ovulaci, ale také to, zda jste těhotná. Dříve se tím ženy řídily, když ještě neexistovaly těhotenské testy. Pokud zůstane bazální teplota zvýšená (obvykle nad 37 stupňů celsia) déle než 18 dní po ovulaci, pak je velká pravděpodobnost, že jste těhotná.

Měřte, ale s mírou

Bazální teplota je výborná metoda, podle které zjistíte, jak vaše tělo funguje. Neměla by se ale stát smyslem vašeho života. Ženy si obvykle začnou teplotu měřit v době, kdy se již nějaký čas bezúspěšně pokouší o potomka. Některé ženy se na tuto metodu až nezdravě upnou a dostanou se do zbytečného stresu. Pokud se vám nedaří miminko delší dobu, raději se poraďte se svým gynekologem. Existují také účinné ovulační testy. Ovšem tato metoda je skutečně levná, rychlá a nezabere téměř žádný čas.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *