Ovulační testy

Ovulační testy představují jednu z možností, jak zjistit, kdy ovulujete. Každá žena, která plánuje těhotenství a nedaří se jí otěhotnět, si po nějaké době projde několika fázemi. Jistě to sama znáte, nejprve jste rozhodnuta nechat vše na přírodě. Po pár měsících pravidelného styku, kdy stále ještě nejste těhotná, se rozhodnete zjistit, zda vůbec ovulujete. Nabízí se pak několik možností. Můžete si měřit bazální teplotu pravidelně každé ráno, nebo zvolit ještě jiný způsob, ovulační testy. Jak tyto testy vlastně fungují a jsou spolehlivé?

ovulace

ovulace

Jak fungují?

Ovulační testy jsou skvělým řešením pro páry, které se snaží počít dítě a nějakou dobu se jim nedaří. Pomocí testů lze zjistit, kdy u vás probíhá ovulace, tedy vaše tři nejplodnější dny v měsíci. Podle toho si pak lépe můžete načasovat styk, neboť právě v plodné dny je nejvyšší šance na početí dítěte.

Ovulační testy pořídíte stejně jako ty těhotenské nejlépe v lékárně. Jejich použití je velice snadné a zvládne to opravdu každá žena. Ovulační testy se nápadně podobají těm těhotenským a někdy si je tak lze snadno splést. Jejich význam je však zcela odlišný.

Ovulačním testem lze ze vzorku moči zjistit luteinizační hormon (LH), který je vyvoláván do krevního oběhu a později do moči v období ovulace. Zmíněný hormon hraje doslova klíčovou roli v regulování ovulace a funkce vaječníků v průběhu menstruačního cyklu. Pokud se neblíží ovulace, LH se v moči vyskytuje jen ve velice malém množství. Tento hormon je zde tedy přítomný vždy, proto se vám na testu vždy ukáže testovací čárka různé intenzity. Na rozdíl od těhotenských testů je jen málokdy test zcela bílý. Ovšem v tomto případě znamená slabá testovací čárka negativní výsledek. Naopak pozitivní je test v případě, že se zobrazí dvě stejně silné čárky, případně je testovací ještě silnější než kontrolní. Právě v tuto dobu máte plodné období.

Je to dáno tím, že LH v období před ovulací se v těle mnohonásobně zvýší. Je to tedy velice spolehlivý ukazatel, který dokáže detekovat ovulaci. Ovulační test vám napoví hodně o vašem cyklu. Můžete s pomocí nich zjistit, zda vůbec ovulujete, jak pravidelně nebo také, že k ovulaci nedochází.

Kdy test provést?

Obvykle vám jeden test stačit nebude, testovat je třeba potřeba několik dnů za sebou. Každá žena nejlépe zná svůj menstruační cyklus, pokud jej máte pravidelný, lze počítat s tím, že ovulace může být přibližně kolem 14. dne. Ovulace bývá vždy přibližně v polovině cyklu. Testovat je třeba začít o něco dříve, ideálně již od 11. dne menstruačního cyklu až do doby, než se vám zobrazí dvě stejně silné čárky. Doporučujeme tedy připravit si více ovulačních testů.

Jak na to?

Ovulační testy se vkládají do nádobky s močí, moč je lepší nechat před testem přibližně 5 minut odstát. Testovat můžete kdykoliv během dne, nejlépe však v době, kdy méně pijete. Čím méně je moč koncentrovaná, tím průkaznější je konečný výsledek. Pak už jen čekáte, až se zabarví kontrolní proužek a začne se rýsovat také testovací. Je vhodné si testy v daném testovacím období schovávat a porovnávat, zda testovací proužek skutečně sílí.

Pokud si nejste jistá, zda jste test správně vyhodnotila, případně máte pocit, že vám neustále vychází negativní výsledek, můžete zkusit test digitální. Ten vám s jistotou řekne, zda je pozitivní či nikoliv a nemusíte porovnávat jednotlivé čárky. Pořizovací cena je však vyšší než u papírkových testů.

Zda je tato metoda opravdu tak užitečná odborníci stále polemizují. Pokud si bude lékař chtít ověřit, zda opravdu ovulujete, bude vás zvát na ultrazvukovou kontrolu. Tato metoda je nejjistější, ale také časově značně náročná. Pokud ovulační testy budou ukazovat na ovulaci a vy stejně neotěhotníte, je vhodné se objednat na kontrolu k lékaři. Problém může být někde jinde. Nicméně ovulačními testy nelze nic zkazit. Jsou sice trochu dražší, ale jejich použití je absolutně diskrétní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *