Příprava domácnosti na příchod miminka

Ačkoliv jste ještě těhotná a vaše mimiku je zatím ve vašem bříšku v bezpečí, je třeba se zamyslet nad tím, jak připravit domácnost na příchod vašeho miminka. Právě domov je místo, kde bude novorozenec trávit většinu času. Je potřeba, aby se zde cítilo miminko dobře a hlavně bylo v naprostém bezpečí. Co vše je potřeba připravit ještě před narozením děťátka? Zkusme si tuto problematiku přiblížit.

Než se miminko narodí

Ještě než se miminko narodí, je vhodné připravit si kompletní výbavičku pro první týdny jeho života a také vybavit domácnost věcmi, které vám i miminku usnadní první týdny a měsíce života. Pokud máte pro dítě vyčleněnou místnost, která bude představovat jeho pokojíček, pak máte možností mnohem více. Dítě potřebuje mnoho podnětů, které může vnímat a také pohodlné místo, kde bude spinkat, odpočívat a hrát si. Pro nejmenší dítě budete potřebovat postýlku, hrací plochu a samozřejmě také přebalovací pult. Miminko budu mít své hračky a oblečení, pro které je potřeba udělat své místo. Jestliže máte pro dítě pokojíček, připravte jej ještě před narozením. Ačkoliv v této místnosti dítě zpočátku spát nebude, může zde mít všechny potřebné věci, hračky a nábytek.

Výběr postýlky

Každé miminko potřebuje kvalitní a pohodlnou postýlku s matrací. Při výběru tohoto nábytku buďte skutečně důslední, neboť novorozenec hodně spí a v postýlce stráví opravdu mnoho času. Vhodné jsou polohovatelné postýlky s bočnicí, kterou můžete snižovat či zvyšovat podle potřeby. Pokud bydlíte v menším bytě, pořiďte postýlku s úložným prostorem. Postýlku nejlépe umístěte ve středu místnosti, aby miminko mohlo sledovat dění kolem sebe. Nejčastěji však budete mít postýlku v ložnici vedle své postele, tedy alespoň zpočátku.

Přebalovací pult

Přebalovací pult je velice praktický a může vám hodně usnadnit práci. Nicméně vyžaduje určité místo, které musíte vyčlenit. Pokud jej nemáte, můžete využít různé větší komody, v případě menšího prostoru jsou vhodné skládací či závěsné pulty. Přebalovací pult vám šetří záda, neboť se nemusíte ohýbat. Pokud disponuje úložným prostorem, můžete si do něho uložit potřeby pro přebalování, pleny i náhradní oblečení. K pultu je vhodné si dát speciální odpadkový koš, který je určen pro dětské pleny. Dítě na přebalovacím pultu nenechávejte nikdy bez dozoru, raději si všechny potřebné věci nechávejte v těsné blízkosti.

Hrací plocha

I tento nábytek je vhodné pořídit již v těhotenství. Ohrádku využijete přibližně od půl roku věku dítěte, přesto pak budete mít o starost méně. Pokud máte doma místo, je ohrádka skutečně k nezaplacení. Ohrádka představuje bezpečné místo pro dítě, kde si může hrát. Do ohrádky mu dejte bezpečné hračky a různé podněty, kterými se zabaví. Vy si pak můžete v klidu uvařit či uklidit, aniž byste se musela obávat o zdraví vašeho dítěte. Vybírejte větší ohrádky, pokud to prostor vašeho bytu umožní, aby dítě mohlo lézt a poznávat nové objekty. Samozřejmě ho v ohrádce nenechávejte pořád, jen když opravdu potřebujete něco udělat. Dítě nepotřebuje velký prostor, ale potřebuje mít podněty, kterými se zabaví.

Co budete dále potřebovat?

Mezi další nezbytnosti, které využijete až později, patří jídelní židlička. Zhruba od 6 měsíců přechází dítě postupně také na příkrmy. Nejvhodnější jsou polohovací židličky, které lze polohovat až téměř do lehu a postupně pak do sedu. Židličku obvykle umístíte do jídelního koutu k vašemu stolu. Je vhodné, aby se dítě učilo už od mala stolovat s vámi.

Nezapomínejte také na bezpečnostní zábrany, zejména na schody, ke krbu, na skříňky či místa, kde by se dítě mohlo zranit. Samozřejmostí jsou gumové rohy na ostré hrany stolu. Odstraňte z bytu jedovaté kytky a vše, co by dítě mohlo spolknout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *