Víte, kolik můžete v těhotenství přibrat?
V těhotenství je běžné, že přiberete. Prakticky po celou dobu vaší gravidity budete muset svou váhu pečlivě sledovat. Jaký by měl být průměr přírůstku váhy? Lze to vůbec takto obecně určit? Každá žena je jiná a nikdy nelze dopředu určit, kolik v průběhu svého těhotenství přibere. Váha by neměla jít příliš rychle nahoru, na druhou stranu ani malý přírůstek není v pořádku.
Stravování v těhotenství
Stravování je v těhotenství důležitější více než kdy jindy. Nyní už nekrmíte pouze sebe, ale vyživujete své dítě. Mnoho maminek se však mylně domnívá, že musí jíst za dva a zvyšují si tak denní přísun jídla. To ovšem není vůbec pravda, nabraných kil se pak budete jen těžko zbavovat. V těhotenství nejde o kvantitu, ale o kvalitu a pravidelnost. Přibírat musíte, ale zároveň je potřeba svá kila hlídat.
V těhotenství má většina maminek určité „chutě“, které jsou jiné, než obvykle. Mnohdy dochází k nezřízenému přejídání, kdy pak žena nabere více než 20 kilogramů. Některé ženy však mají opačný problém, zejména ty, které trápí silné nevolnosti, obvykle v prvních měsících hodně zhubnou a pak jdou kila jen stěží nahoru. Dítě ovšem potřebuje z čeho brát živiny, takže ani tento model není zcela správný.
Obecně lze říci, že ženy, které mají normální váhu, by měly během těhotenství přibrat mezi 11 a 15 kilogramy. Pokud jste v době otěhotnění měla spíše podváhu, pak by měl být váhový přírůstek o něco vyšší, zpravidla do 18 kg. Naopak ženy, které před těhotenství trpěly nadváhou, by si v v těhotenství měly hlídat svůj jídelníček, aby přibraly kolem 10 kilogramů. Pokud čekáte dvojčata, pak přírůstek na váze bude samozřejmě vyšší, zde je norma až 20 kilogramů.
Proč tolik přibíráte?
Možná si kladete otázku, proč je váhový přírůstek obvykle tak vysoký, když novorozenec váží přibližně jen tři kilogramy? Odpověď je snadná. Dítě skutečně váží pouze kolem třech kilogramů, nicméně je potřeba počítat také s tím, že kromě dítěte něco váží také placenta, plodová voda, krev a další tělesné tekutiny. Zvětšená děloha pak váží přibližně 2 kg a nelze opomenout také na tukové zásoby, které si tělo vytváří, aby mělo rezervy na porod a na kojení. Dohromady tak vše činí minimálně 10 kilogramů. Proto pokud přiberete v těhotenství do 15 kg, můžete být relativně v klidu, neboť v období kojení jdou obvykle kila lépe dolů.
Co říkají tabulky?
Váha v průběhu těhotenství různě kolísá. V prvním trimestru hodně záleží na tom, zda vás sužují nevolnosti. Obvykle je přírůstek v tomto období nízký maximálně do dvou kilogramů. Rychleji začnete přibírat v průběhu druhého a třetího trimestru, kdy dítě velmi rychle roste. Průměrný nárůst je 0,5 kg týdně, ale je to velmi individuální. Odborníci hovoří jasně, vsaďte na kvalitní a pestrý jídelníček, zdvojnásobte porce ovoce a zeleniny, naopak uberte sladké a úplně se vyhněte plísňovým sýrům, tučným uzeninám a smaženým pokrmům. Neměla byste pocítit hlad, proto je lepší jíst častěji a v malých dávkách. Pokud někam vyrážíte, vezměte si do kabelky jablko nebo celozrnný chlebíček a nezapomínejte na dostatečný přísun tekutin.
Lékaři varují, že příliš velký váhový přírůstek s sebou přináší řadu zdravotních problémů, jako je těhotenská cukrovka, vysoký krevní tlak, zvýšené riziko císařského řezu, bolesti nohou a otoky.