Co je to spermiogram?

Nízká kvalita spermií je v současné době velmi častou příčinou neplodnosti. Pokud pár nemůže počít dítě po dobu delší než 1 rok, žena by se měla svěřit svému gynekologovi. Mezi základní vyšetření plodnosti patří vyšetření mužského spermatu, takzvaný spermiogram. 

spermiogram

Co je to spermiogram?

Spermiogram je mikroskopické vyšetření mužského ejakulátu, kdy se hodnotí celkové množství ejakulátu, pH ejakulátu, viskozita, počet spermií, jejich tvar, pohyblivost a schopnost shlukovat se. Při hodnocení kvality spermatu se zkoumá i přítomnost protilátek či bílých krvinek, které by ukazovaly na probíhající zánět.

Spermiogram je možné podstoupit i bez doporučení lékaře, v tom případě však vyšetření nehradí pojišťovna. Kvalita spermií se vlivem moderní doby neustále zhoršuje, proto odborníci apelují na muže, aby si nechali vyšetřit kvalitu spermatu co nejdříve. Ideální i v mladším věku, kdy o dětech ještě neuvažují. Spermie je možné nechat si dokonce preventivně zamrazit, protože nikdy nevíte, v jakém stavu bude váš spermiogram třeba za deset let.

Jak probíhá vyšetření spermiogramu?

Jak vyšetření samotného spermiogramu vlastně probíhá? Muž by měl alespoň 4 dny před vyšetřením dodržet sexuální absenci. Spermie jsou kvalitnější a hodnotnější, pokud nedochází k výronu semene každý den.

Po příchodu do ordinace se přihlásíte u sestry, která vám ukáže speciální odběrovou místnost. Odběr spermatu je zcela diskrétní, dostanete lahvičku, do které sperma odeberete. V některých centrech může být u odběru také partnerka. Další variantou je, že si lahvičku vyzvednete dříve a sperma dodáte do hodiny od odběru z domova. Sperma nesmí přijít do kontaktu se slinami ani poševním sekretem, je tedy jediný možný způsob a tím je masturbace.

Vyšetření spermiogramu netrvá dlouho, přibližně po dvou hodinách už budete znát výsledky. Muž se dostaví do ordinace, kde jej lékař s výsledky seznámí a vysvětlí mu podrobně jednotlivé pojmy. V případě, že spermiogram nesplňuje normu, lékař muži obvykle navrhne, aby se za dva až tři měsíce dostavil na kontrolní odběr. Z jednoho odběru totiž nelze dělat konečné závěry, neboť hodnoty spermiogramu hodně kolísají. Hodně záleží na aktuálním zdravotním stavu muže, na ročním období a mnoha dalších faktorech. Spermie jsou totiž velice citlivé a na jejich tvorbu má vliv mnoho věcí, například i obyčejné nachlazení.

Jak zlepšit spermiogram?

Mužská neplodnost je na rozdíl od žen snáze specifikovatelná, ale také se hůře léčí. Je ovlivněna zejména kvalitou spermií. Spermie se tvoří ve varlatech a každý den jich vzniká kolem jednoho miliónu. Je to tedy obrovská zásoba. Spermie jsou ovšem velice citlivé na vnější podněty. Spermie se také po určité době kompletně obnovují, toto období trvá přibližně 2 – 3  měsíce, proto není vhodné spermiogram opakovat dříve než za tři měsíce.

Spermiogram lze zlepšit zdravým životním stylem a nasazením vitamínového koktejlu. Na kvalitu spermií má dobrý vliv selen, zinek a vitamín E. Je tedy vhodné začít tyto vitamíny užívat ve zvýšeném množství, samozřejmostí by mělo být přestat kouřit, vyhnout se tvrdému alkoholu a drogám. Spermiím nedělá dobře také nadváha a vysoké teploty. Je vhodné se vyhnout saunování, teplým koupelím, ale i těsnému spodnímu prádlu.

Bohužel kvalitu spermií ovlivňují i faktory, se kterými se bojuje daleko hůř. Patří mezi ně stres, nemoci a také únava.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *