Snižit množství odpadu se dá i v domácnosti s malým miminkem

Domácnost bez odpadu, pomalá móda a minimalismus se poslední dobou stávají velkým trendem. Ohleduplnost k naší planetě, možnost ušetřit a nebo jen touha následovat poslední trendy – ať už je vaše motivace jakákoliv, pojďme si říct, jak se dá snížit množství odpadu v domácnosti s malým miminkem.

miminko

Novorozenec v průměru spotřebuje dvanáct jednorázových plen denně. Říká se, že do dvou let věku tak dítě vyprodukuje až jednu tunu odpadu. Pleny končí na skládkách (přičemž je uváděno, že jednorázová plena se rozkládá až 250 let) nebo ve spalovnách. Velký boom jednorázových plen však nyní polevuje a mnoho maminek hledá alternativy. Možností je několik:

Jednorázové eko pleny – pleny, které jsou vyráběný z přírodních materiálů jako je bambus nebo viskóza a jsou rozložitelné. Biodegradabilní jsou ovšem pouze za určitých vhodných podmínek. Eko pleny stejně jako klasické pleny putují do spaloven nebo na skládky, kde jsou zahrnuty dalšími odpadky a nemají šanci se bez přístupu vzduchu rozložit. V množství odpadu si tedy příliš nepomůžete. Má tedy smysl eko pleny používat? Určitě ano, výrobní proces eko plen je totiž šetrnější než výrobní proces klasických plen. Navíc neobsahují žádné plasty a chemikálie jako klasické pleny, takže i pro miminko jsou šetrnější.

Látkové pleny – od dob, kdy je používaly naše maminky a babičky, prošly látkové pleny značnou modernizací a na trhu je nyní spousta druhů. Náklady na pořízení výbavy jsou sice zpočátku vyšší, ale po čase se vám náklady vrátí. Navíc výbavu můžete pořídit na bazarech. Pokud porovnáme energii na výrobu, sušení a praní látkových plen, pořád jsou náklady nižší než při výrobě jednorázových plen. Z hlediska ekologie a množství odpadu jsou tedy látkové pleny k přírodě i vaší peněžence daleko šetrnější než jednorázové pleny. Nevýhodou je jejich neskladnost a zároveň musíte počítat s prostorem a časem na jejich sušení. Spousta maminek používá látkové pleny doma a na cesty je nahradí plenkami jednorázovými.

Bezplenková komunikační metoda – název je poněkud zavádějící, protože během „bezplenkovky“ nejde o to zbavit se plen úplně, ale spíše rozpoznat, kdy vaše miminko chce vykonat svoji potřebu a včas mu umožnit vykonat ji např. do záchodové mísy, umyvadla nebo nočníku. Miminka již od narození dávají určité signály, že se chystají vyměšovat. Buď mohou být neklidná, šijí sebou, pláčou nebo se naopak úplně zklidní a nehýbou se. Pokud tyto signály vypozorujete, můžete miminko v klubíčku nechat vyměšovat do předem připravené nádoby. Výhodou je, že ušetříte plínu, miminko zbytečně netráví příliš mnoho času v znečištěné plíně a navíc v poloze klubíčka si může snáze ulevit. Dítě se zpravidla naučí i mnohem dříve na nočník, čímž se problém s odpadem během přebalování vyřeší jednou provždy.

Dalším tipem, jak minimalizovat odpad během přebalování, je nahrazení vlhčených ubrousků klasickým perlanem. Perlan je netkaná jednorázová textilie vyráběná ze 100% viskózy, takže je k zadečku miminka maximálně šetrný a další velkou výhodou je, že se dá prát. Perlan se prodává ve velkých rolích nebo arších a můžete si ho nastříhat na libovolně velké kousky. Jen pozor při praní – malé kousky perlanu mohou ucpat odpad vaší pračky, proto je lepší dát je do pracího pytle. Perlan můžete brát i s sebou na cesty a navlhčit ho vodou z lahve.

Nekupujte věci zbytečně předem

Příchod miminka do domácnosti je často spojován s velkými nákupy a pořízením té správné výbavičky. Málokterá maminka však dopředu ví, co přesně jí a jejímu miminku bude vyhovovat. V dnešní době internetových obchodů s možností doručení zboží do druhého dne a nákupních center s dlouhou otvírací dobou můžete s nákupem mnoha věcí do výbavičky počkat. Patří mezi ně například odsávačka mléka nebo ohřívač láhví. Obojí se dá i vypůjčit. Můžete se poptat v rodině, kamarádek nebo v rodinných centrech ve vašem městě. Vypůjčit si můžete za poplatek například i monitor dechu. Hodně maminek chce být připraveno na nejhorší a nakoupí tak spoustu věcí, které ve finále nikdy nepoužijí.

Nekupujte zbytečně oblečení

Každá maminka chce pro svoje miminko to nejlepší a samozřejmě chce, aby to miminku i slušelo. Většina maminek vám ale potvrdí, že kupovat nové oblečky pro malá miminka se příliš nevyplatí a to hned ze dvou důvodů – miminko obleček dokáže zašpinit během pár vteřin a přibližně stejnou rychlostí z něj dokáže i vyrůst. Ideální je, když si můžete nejmenší velikosti opět od někoho vypůjčit. Případně můžete využít internetových bazárků buď na Facebooku nebo na Vinted. V momentě, kdy zjistíte, jakou velikost vaše miminko má a které oblečení vám nejvíce vyhovuje, můžete si samozřejmě pořídit i pár nových kousků. Hodně maminek svá miminka první měsíce obléká hlavně do pyžámek nebo zavinovacích bodýček, která se nemusí přetahovat přes hlavu a odpadá tak starost, jestli miminku během oblékání správně držíte hlavičku. Výhodou jsou i ohrnovací rukávky – ty využijete pokud se vaše miminko v noci škrábe. Jsou praktičtější než rukavičky, které miminkům často padají. U nákupu oblečení pro malé miminko se tedy vyplatí zamýšlet se hlavně nad praktičností než nad vzhledem. Pro každé období miminka vám pravděpodobně bude vyhovovat jiný druh oblečení. Nevyplatí se tedy nakupovat s přílišným předstihem.

Máte tipy jak omezit odpad v domácnosti s malým miminkem? Podělte se o ně s námi v komentáři. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *