Šestinedělí – první dva týdny po porodu

Konečně jste se dočkala, vaše miminko je na světě. Pocity štěstí však brzy vystřídají obavy, jak to všechno zvládnete. Porod je obrovská emocionální bouře, přicházejí výkyvy nálad, které jsou naprosto běžné. První dny po porodu se snažte hodně odpočívat v rámci možností, zároveň se musíte naučit starat o své miminko. Některé ženy dokonce označují šestinedělí jako nejnáročnější období z celého mateřství, zejména pak prvorodičky. Pojďme si tedy přiblížit, co vás čeká první dva týdny po porodu.

šestinedělí

Novorozenec

Průměrné míry novorozence po narození jsou kolem 50 cm a váha bývá plus mínus 3 kilogramy. Samozřejmě je to zcela individuální, pokud se dítě narodí dříve, bývá menší, naopak přenášené děti často mívají i čtyři kilogramy. Pokud jste rodila spontánně a je vše v pořádku, dítě budete mít od první chvíle u sebe a sestřičky jej začnou přikládat k vašemu prsu. Stimulace bradavek je velice důležitá pro tvorbu mléka. Nelekejte se, že nemáte mléko hned. Někomu se vytvoří až třetí den po porodu, někdy i později. V prvních třech dnech se v prsech tvoří takzvané počáteční mléko – kolostrum neboli mlezivo.

V porodnici obvykle strávíte 3 až 4 dny, pokud nejsou komplikace, budete poté propuštěna s miminkem domů. Ženy, které rodily císařským řezem, bývají většinou v porodnici o něco déle.

První dva týdny života s novorozencem jsou ve znamení kojení, přebalování a zvykání si na novou životní roli. Většina miminek hodně spí, v podstatě většinu času prospí a budí se jen, když mají hlad, nebo je něco trápí. I když to zdánlivě působí jako idyla, většina žen to tak nevidí. Miminko absolutně nabourá váš režim, budí se pravidelně i v noci, navíc kojení zpočátku zabere mnoho času. Miminko se musí naučit správně sát a zpočátku nemusí mít dostatek síly, proto kojení může trvat i déle než půl hodiny. Pokud používáte odsávačku mléka, hodně času zabere i vyvařování či sterilizace lahviček.

Co se děje s vámi?

Po porodu se objeví očistky, které vznikají čištěním dělohy. První dva týdny budou hodně silné, je tedy důležité používat speciální poporodní vložky, ideální jsou také síťované kalhotky, které jsou dostatečně prodyšné.

V děloze probíhají velké změny, jen si to zkuste představit. V průběhu těhotenství děloha vážila přibližně 1 kg, po porodu se začíná rychle zmenšovat, na konci šestinedělí váží pouze 80 g. Zavinování dělohy může být trochu nepříjemné, až bolestivé. Bolest se může zvyšovat zejména při kojení. Nebojte se, je to pouze dočasné.

První dva týdny po porodu jsou ve znamení velké únavy, náladovosti a pocitu štěstí. Nastala pro vás nová role, miminko jste nosila 9 měsíců v bříšku, přesto je to teď zcela jiné. Ode dne porodu až do desátého dne po porodu probíhá takzvané rané šestinedělí. V jeho průběhu se hojí rány, zavinuje se děloha a stabilizuje se tvorba mléka. Je velice důležité dítě pravidelně přikládat a v případě potřeby také mléko odsávat. Ideální frekvence je po třech hodinách.

Po příchodu z porodnice kontaktujte pediatra (nejlépe už z porodnice), který by za vámi měl přijet domů do dvou dnů po návratu z porodnice. Dítě zváží, zkontrolujte, zda prospívá a případně vám poradí, co je potřeba. Bude kontrolovat také to, jak se hojí pupíček, o ten velice pečlivě pečujte.

Co dělat první dva týdny po porodu?

V tomto období buďte raději doma, miminko je velice křehké, mohlo by snadno nastydnout nebo něco chytit. Pokud venku nemrzne (méně jak 5 stupňů pod nulou) nebo nepanují velká horka (více jak 35 stupňů nad nulou), ke konci druhého týdne po porodu můžete vyrazit na první krátkou procházku. Jinak se snažte být v klidu, návštěvy omezte na minimum a snažte se co nejvíc věnovat miminku a také sama sobě. Po porodu budete hodně unavená a vyčerpaná. Úklid a návštěvy počkají.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *