Šestinedělí – poslední dva týdny

Vaše miminko už je s vámi čtyři týdny a vás čekají poslední dva týdny šestinedělí. Očistky už vás trápí jen v minimální míře, ženy, které rodily spontánně už by měly být zahojené. Po císařském řezu trvá rekonvalescence déle. Patrně už jste se plně rozkojila a se svým dítětem také dobře sžila. Dítě vás v tomto období potěší svým prvním úsměvem, který patří mezi nejkrásnější momenty mateřství. Nezapomeňte se objednat ke svému gynekologovi na preventivní prohlídku, kterou je třeba po šestinedělí provést.

šestinedělí

Co se děje s vámi?

Šestinedělí pro většinu žen představuje noční můru. Je to krásné období, kdy se vám konečně narodil vytoužený uzlíček štěstí, na druhou stranu je toto období velice náročné a plné emocí. Na konci šestinedělí se vaše tělo dostává do stavu před otěhotněním. Děloha, která v době těhotenství vážila 1 kilogram, bude vážit po šestinedělí pouze 80 gramů. Rozdíl je to tedy obrovský. Také očistky pomalu ustávají, stále však dbejte na zvýšenou hygienu. Až do kontroly u lékaře se nedoporučuje pohlavní styk z důvodu možné infekce. Je také vhodné vyřešit formu antikoncepce. Můžete používat kondom nebo zvolit antikoncepci, která je určena kojícím ženám.

Pečujte také o své prsní bradavky, které mohou být velmi rozbolavělé a citlivé. Některé děti sají tak vehementně, že u toho bradavky „koušou“. Může vás také zaskočit zánět v prsu, který bývá v začátcích laktace poměrně častý. Stačí, když dítě dlouho nesaje, nebo nevypije dostatek mléka, v prsu se utvoří boule, prso je horké a také dost bolí. Snažte se mléko odstříkávat, pokud ho máte hodně a dítě jej nestačí vypít. Velmi příjemné je také bradavky nahřívat teplou vodou a pokusit se boule rozmasírovat. Pozor na mastičky, bradavky mažte jen speciálními přípravky, které nebrání kojení. Před kojením si je vždy důkladně omyjte. Bradavky můžete potírat mateřským mlékem pro lepší zahojení. Pokud zánět doprovází teploty, navštivte svého gynekologa. 

Pro maximální pohodlí používejte speciální kojící podprsenku a oblečení na knoflíčky. Snadněji tak budete moci dítě nakojit kdykoliv bude potřeba.

Co se děje s miminkem?

Na konci šestinedělí je miminko více „akční“ než tomu bylo na začátku. Začíná se smát, vydrží déle vzhůru a více reaguje. Když se mu něco nelíbí, dokáže se pěkně rozčílit. Miminko by mělo pravidelně procvičovat krční svaly. Dávejte novorozence několikrát denně na bříško. Na konci šestinedělí by už mělo být schopné zvednout na pár vteřin hlavičku. Zkuste miminko motivovat, když je na bříšku tím, že před obličej dáte hračku. Dítě se jí bude snažit pozorovat a udrží tak déle hlavičku vzpřímenou. Hlava po chvilce spadne, dítě ještě není schopné ji udržet delší dobu. Nedávejte miminko na bříško těsně po kojení. 

Novorozenec v tomto období spí průměrně 16 hodin denně. Je to však zcela individuální. Po třech hodinách vyžaduje krmení, v noci se to může protáhnout i na čtyři hodiny. Mohou ho také trápit prdíky, které se na konci šestinedělí často objevují a trvají až do třech měsíců.

Miminko už reaguje na zvuky, dokáže sledovat pohyb hračky a chvíli je fixovat pohledem. Jako hlavní komunikační prostředek stále používá pláč. Pokud je hodně nespokojené, kope nožičkama a dokáže pořádně křičet.

Rady a tipy na závěr

Na konci šestinedělí vás čeká prohlídka u gynekologa, který zhodnotí stav poporodních ran, zda se vše hojí, jak má. Také vaše miminko bude prohlédnuto pediatrem. Ten zkontroluje, zda dítě dobře přibírá, jestli je vývoj přiměřený věku. Podívá se na pupíček, jestli se dobře hojí. Pokud máte dotazy, je vhodné si je sepsat a na vše se pořádně vyptat. Pokud bude vše v pořádku, pediatr vás informuje o prvním očkování, které se provádí přibližně na začátku třetího měsíce.

Jakmile šestinedělí skončí a vše bude v pořádku, nemusíte si již odepírat milostný život. Jen počítejte s tím, že se zpočátku to nemusí být tak příjemné, jako před porodem. Také můžete s novorozencem v rámci možností chodit více mezi lidi, a pokud je příznivé počasí, tak i na delší procházky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *