Mýty a pověry o těhotenství

Sotva se začnete radovat z těhotenství, ihned se na vás doslova sypou moudré rady a informace, které se týkají těhotenství i porodu samotného. Nenechte se vystrašit a vystresovat, naopak se raději informujte předem, aby vás pak nic nezaskočilo. Těhotenství je období velkých změn, proto není divu, že kolem něho koluje mnoho pověr a mýtů. Ty mají obvykle kořeny z mládí našich babiček či prababiček, kdy byla informovanost minimální, medicína byla na úplně jiné úrovni a problémové těhotenství, nemoc matky či dítěte nebylo jak vysvětlit a objasnit. Bohužel zejména starší generace často těmto pověrám věří dodnes a mladé rodičky tak mohou nejednou pořádně vyděsit. Pojďme si tedy projít nejčastější pověry a mýty, které o těhotenství kolují.

těhotenství

Pokud máte velké ranní nevolnosti, čekáte holčičku

V tomto případě jde skutečně o pověru, protože mnoho žen, kterým se narodil chlapec, vám potvrdí, že to tak být nemusí. Odborníci se domnívají, že tyto pověry vycházejí ze studií, kdy ženy s výraznými nevolnostmi častěji rodily dívky. Ovšem ve skutečnosti jde spíše o náhodu. Některé ženy mají zkrátka sklony k nevolnostem větší a jiné ne, nezáleží vůbec na pohlaví. Jen si vzpomeňte na oblíbenou vévodkyni z Cambridge Kate, která v prvním těhotenství trpěla velkými nevolnostmi a porodila chlapce.

V těhotenství jíte za dva

Této pověře bohužel věří mnoho žen i dnes. V podstatě každá těhotná žena to slýchá dokonce několikrát, věta „najez se, musíš jíst za dva“, je zkrátka nezapomenutelná. Nicméně vůbec není založena na pravdě. Žena, která se tím řídí, docílí jen toho, že v těhotenství nabere více kil, než je nutné a bude je stěží shazovat.

Ve skutečnosti je to tak, že těhotná žena by měla zvýšit příjem kalorií přibližně o 300 kalorií denně. To není ani jedno jídlo navíc. Těhotné ženy by tedy měly více myslet na pravidelnost a pestrou skladbu svého jídelníčku, než dvojité porce oběda a neustálé pojídání sladkostí.

Jak určit pohlaví miminka

Snad nejvíce mýtů, dohad a pověr se týká pohlaví budoucího miminka. V dnešní době moderních ultrazvuků, kdy nejpozději ve 20. týdnu většina budoucích rodičů zná pohlaví dítěte, už to není tolik aktuální. Přesto se lidé ve vašem okolí budou rádi „dohadovat“ a určovat, zda čekáte kluka či holku. Říká se, že pohlaví dítěte se pozná podle tvaru břicha, kvality pleti maminky, podle toho, co vám chutná či jak celkově vypadáte. To jsou samozřejmě jen dohady a málokdy se zakládají na pravdě, i když na druhou stranu proč ne, šance, že má dotyčný pravdu, je přeci 50 na 50.

Vrátíme-li se ke tvaru břicha, velmi oblíbená pověra je, že pokud máte špičaté břicho, čekáte kluka, pokud kulaté, bude to holka. Zde je třeba připomenout, že tvar břicha záleží především na poloze plodu v děloze.

Sex v těhotenství škodí nenarozenému dítěti

Pokud je vaše těhotenství rizikové, lékař vám pravděpodobně doporučí sexuální abstinenci. Nicméně jestliže vaše gravidita probíhá v pořádku, není důvod se vzdávat sexuálních radovánek. Samozřejmě jen v případě, že je vám to příjemné. O miminko se obávat nemusíte, je dobře chráněno i před případnou infekcí hlenovou zátkou, navíc můžete použít kondom. Sexu se tedy vzdávat nemusíte, ovšem počítejte s tím, že v posledním trimestru musíte zvolit polohu nejlépe na boku, bříško vás totiž bude táhnout dolů, či utlačovat v poloze na zádech.

Chcete přivolat porod? Dopřejte si ostrá jídla!

Dříve ženy dělaly vše možné i nemožné, aby si porod „usnadnily“. Dnes už víme, že ostré jídlo porod nevyvolá. Navíc těhotným ženám nedělá příliš dobře, takže místo porodu vás pravděpodobně bude spíš pálit žáha nebo vás potrápí nadýmání.

Pověr je samozřejmě mnohem více, v podstatě jsme zvolili jen ukázku těch, kterým některé ženy věří dodnes. V dobách našich rodičů, babiček i prababiček panovalo pověr kolem těhotenství a porodu opravdu mnoho. Tehdy nebyly informace tak snadno dostupné, zdravotnictví fungovalo na úplně jiné úrovni. Není tedy divu, že lidé si události kolem těhotenství potřebovali nějak zdůvodnit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *