K čemu je dobrý kontryhel?

Kontryhel obecný (latinsky Alchemilla vulgaris), je vytrvalá bylina, která má krátký a dřevnatý oddenek na povrchu země. Z tohoto oddenku vyrůstá růžice řapíkatých listů a poléhavé či přímé lodyhy. Ty na sobě mají chloupky a jsou větvené. Vyrůstají až do 30 cm. Tato rostlina roste na loukách a krajích lesů. Květy kontryhelu jsou žlutozelené. K léčbě se využívá nať kontryhel, která se sbírá od května do podzimu.

Kontryhel

Kontryhel se nejčastěji používá vnitřně jako čaj, nebo zevně ke koupelím. Sbírá se pouze nať kontryhelu, která se suší ve stínu. Hlavními obsahovými látkami, které se nachází v kontryhelové nati, jsou třísloviny a flavonoidy. Dále obsahují také hořčiny, silici, minerální látky či organické kyseliny.

Bylinka pro ženy

Kontryhel má blahodárné účinky na veškeré ženské problémy včetně plodnosti. Posiluje ženské orgány, nejlépe působí zejména na dělohu a reprodukční orgány. Zabraňuje potratům a zvyšuje pravděpodobnost přirozeného početí, ovlivňuje příznivě růst děložní sliznice. Kontryhel má zázračné účinky při menstruačních poruchách, tlumí menstruační bolestí a nadměrné krvácení. Pomáhá při zánětlivém onemocnění v podbřišku, včetně zánětu vaječníků a výtoku. Kontryhel můžete užívat také po porodu, neboť zastavuje krvácení, podporuje tvorbu mléka a také pomáhá při stahování dělohy. A v neposlední řadě upravuje nepříjemné problémy při menopauze, a to včetně psychických.

Čaj z kontryhelu

V lékárnách jsou k dostání sáčkové čaje, mnohem vhodnější jsou však sypané. Ostatně sypaný čaj si můžete připravit sama. Kontryhel je rostlina, která je běžně dostupná. Stačí jej pouze usušit a pak si můžete louhovat čaj dle potřeby. Tři lžičky sušeného kontryhelu zalijete 250 ml vroucí vody a necháte krátce projít varem. Poté necháte směs přibližně 15 minut louhovat a následně scedíte. Doporučená dávka jsou dva šálky denně. Čaj má lehce nahořklou chuť, můžete jej osladit medem. Čaj se doporučuje pít v první polovině cyklu. Kontryhel se společně s dalšími bylinkami dá použít i formou ženské bylinné napářky.

A jak dále?

Pokud jste těhotná, pak je vhodné konzumovat čaj až ke konci těhotenství, protože kontryhel může vyvolávat děložní stahy. Pokračovat s pitím kontryhelu můžete také po porodu, konzumace kontryhelového čaje se doporučuje také kojícím ženám.

Užívala jste kontryhel před otěhotněním?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *