Jsem těhotná a hledám práci
Žena, která se dostane do podobné situace, obvykle naráží na mnoho překážek. Většina zaměstnavatelů tuto skutečnost „nepřekousne“ a raději se poohlídne jinde. Na jednu stranu je to logické, těhotná žena není plnohodnotný zaměstnanec, každou chvíli může být na neschopence, navíc sotva se zaučí, už jde na mateřskou dovolenou. Nicméně zákoník práce na těhotné ženy myslí. Jaká jsou tedy jejich práva a zároveň povinnosti? Lze tuto zdánlivě neřešitelnou situace nějak vyřešit?
Hledání práce na počátku těhotenství
Většina žen si hledá práci zejména, pokud je na počátku své gravidity. Lze říci, že v tuto dobu je to také nejsnazší, neboť bříško ještě není vidět. Je tedy lepší na nic nečekat a hledat práci pokud možno co nejdříve, dokud vaše bříško nebude „bít“ do očí potencionálních zaměstnavatelů.
Pracovní pohovor s těhotnou ženou
V podstatě každé ženě se může stát, že neplánovaně otěhotní v době, kdy je nezaměstnaná, nebo naopak přijde o práci v době, kdy ještě neví, že je těhotná. Pokud vaše těhotenství probíhá v pořádku, nic nebrání tomu chodit do zaměstnání, ale do jakého? Mnoho žen řeší velké dilema, je lepší přiznat těhotenství už na pohovoru a jednat s potencionálním zaměstnavatelem čestně, nebo raději mlčet? Zákoník práce ukládá personalistům pravidla, že není vaší povinností na otázky kolem dětí a rodiny odpovídat. Tyto otázky jsou totiž značně diskriminační. Takže pokud se vám personalista bude klást otázky ohledně těhotenství a počtu dětí, raději neodpovídejte.
Těhotná zaměstnankyně ve zkušební době
Pokud tedy své těhotenství utajíte a zaměstnavatel vás na pracovní pozici obsadí, budete muset brzy s pravdou ven. Rostoucí břicho se zamaskovat nedá a časté návštěvy lékaře jistě také nepřidají. Z lidského hlediska se zaměstnavatel může cítit značně podvedený. Pokud se tuto „novinu“ dozví ještě před skončením tříměsíční zkušební doby, může vás propustit bez udání důvodu. Jestliže však uplynula zkušební lhůta, pak zákoník práce chrání těhotné ženy tím, že zaměstnavateli jen stěží umožňuje gravidní ženu propustit. To lze jen ve výjimečných případech, když by těhotná žena hrubě porušovala pracovní kázeň. Většina zaměstnavatelů pak tento „problém“ řeší tím, že žena nastupuje na placené volno nebo na neschopenku až do konce těhotenství.
Práce, které jsou vhodné pro těhotné ženy
Pokud hledáte práci v těhotenství, rozhodně myslete na své těhotenství a dítě. Vybírejte si tedy takovou práci, která nebude psychicky a hlavně fyzicky náročná. Pro těhotnou ženu jsou ideální kancelářské práce, kdy vlastně jen celý den sedíte u počítače a vyřizujete administrativu. Nabídka zaměstnání asistentek je poměrně pestrá. Ještě lepší varianta by byla práce na částečný úvazek, nebo pokud máte možnost pracovat z domova.
Na co mají těhotné a kojící matky nárok?
Zaměstnavatel je povinen ženu převést na jinou pracovní pozici, pokud by předešlá práce mohla jakkoliv ohrozit její těhotenství. Těhotné ženy a matky do věku 8 let dítěte mohou být vysílány na pracovní cestu mimo obvod obce svého bydliště jen se svým souhlasem. Pokud máte závažnější zdravotní obtíže, lékař vás může kdykoliv postat na neschopenku a v práci to musí respektovat. Vaše těhotenství je nyní na prvním místě.